Tarot – czym jest, znaczenie kart, jak układać karty karota?

Karty tarota od wieków pobudzają wyobraźnię ludzi, gdyż do tej pory żadna inna talia nie posiadała tak wielu mistycznych odniesień i rozbudowanej symboliki sięgającej czasów prehistorycznych. Historia tarota po dziś dzień budzi mnóstwo kontrowersji, a to, co ustalono w sprawie genezy tej talii, mieści się raczej w sferze hipotez niż udokumentowanych faktów. W artykule przybliżymy się m.in. kwestii, czy samodzielnie układanie kart tarota jest bezpieczne. Zapraszamy do lektury!

Tarot – czym jest?

Za datę odkrycia tarota dla kultury europejskiej przyjmuje się rok 1390, kiedy to w średniowiecznej Francji pojawiają się udokumentowane wzmianki na temat tychże kart. W powszechnym użyciu karty wykorzystywano do gry zwanej tarocco lub trionfi.

Jednak poszukując odpowiedzi, co to jest tarot, można sięgać daleko w przeszłość, aż do starożytnego Egiptu i Księgi Thota, która zawiera ponoć zaklęcia, dające władzę nad wszelkim stworzeniem. Można również doszukiwać się analogii między tarotem a sekretnymi stowarzyszeniami, gdyż poprzez symbolikę koresponduje on w wielu aspektach z tajemną wiedzą wolnomularzy.

Istnieje wiele poszlak, domysłów czy spekulacji, co jeszcze bardziej podkręca atmosferę niesamowitości wokół tej talii.

Forma i stylistyka kart ewoluowały przez stulecia, ale pewne elementy, takie jak insygnia oraz alegorie, pozostały bez zmian. Z czasem dodawano kolejne symbole, aluzje i podteksty. Ze względu na nagromadzenie symboliki okultystycznej oraz znaków kojarzonych z owianymi złą sławą stowarzyszeniami, karty tarota zyskały miano „diabelskiego elementarza” i po dziś dzień są potępiane przez Kościół.

Stworzono wiele talii kart tarota i w tym względzie nie będzie nadużyciem stwierdzenie, iż są to małe dzieła sztuki. Do najbardziej znanych i często używanych należą: tarot Viscontich, tarot marsylski, tarot Rider-Waita, tarot Crowleya. Ważne jest, aby dobrać talię spójną z nami kulturowo oraz estetycznie.

Talia tarota – znaczenie najważniejszych kart

Tarotowa talia składa się z 78 kart, z których 56 dzieli się na sekwencje w ramach czterech kolorów. To tak zwane małe arkana (minor arcana) posiadające specjalne znaczenie, symbole i zastosowanie. Pozostałe 22 karty noszą nazwę arkanów wielkich (major arcana) i reprezentują duchową podróż ludzkiej duszy.

Wszyscy zaczynamy od Głupca z poziomu zerowego, lecz w miarę postępów i odrobionych lekcji mamy szansę zakończyć ziemską podróż zyskując spełnienie reprezentowane przez kartę Świat.

Zdaniem niektórych w arkanach wielkich znajduje się kilka kart o bardzo niepokojącej wymowie. Jest to nieco naiwne podejście, gdyż w życiu codziennym potrzebujemy mocnych i jednoznacznych komunikatów pozwalających uniknąć potencjalnej katastrofy.

Do takich kart z pewnością można zaliczyć arkan XIII Śmierć. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to ostania karta w talii, a zatem nie oznacza ona fizycznego kresu naszego życia. Zwiastuje raczej zmianę nastawienia do życia, metamorfozę wewnętrzną, śmierć tego, co niepotrzebne i często mocno nas osłabiające. Ta zmiana nie zawsze jest płynna i czasem wiąże się z głębokim kryzysem. Bywa że karta ta pojawia się, kiedy podjęta przez nas decyzja oznacza wkroczenie na drogę bez powrotu do tego, co było. Kiedy karta odwraca się zapowiada wydarzenia trudne do przewidzenia i brzemienne w skutkach.

Kolejny trudny arkan to XV Diabeł. Symbolika chrześcijańska utożsamia diabła z upadłym aniołem, wrogiem Boga i nieprzyjacielem człowieka. Z tej perspektywy jest to byt osobowy, posiadający szczególną władzę nad światem materialnym. Tymczasem tarotowy Diabeł to raczej zbiór pewnych cech i przypadłości ludzkiej natury. Pojawia się w rozkładzie, kiedy nasze ego przejmuje kontrolę nad istotnymi aspektami życia, a my koncentrujemy się tylko na sobie. Czasami ostrzega przed popadaniem w nałogi lub wikłaniem w toksyczne relacje. W szczególnych sytuacjach może wskazywać również na potrzebę stawiania na siebie, działania w sposób zdecydowany i realizowania ambicji, które wydają się nam zbyt wielkie. Karta odwrócona ostrzega przed destrukcją i upadkiem wolnej woli.

Trzeci z niepokojących arkanów to XVI Wieża. Rozpadająca się konstrukcja i gromy bijące z nieba nieuchronnie wiodą do skojarzenia z biblijną wieżą Babel. Wybujałe ambicje spotkały się z reakcją siły wyższej, która skutecznie udaremniła ludzkie plany. Częściowo ta analogia jest adekwatna, niemniej ostrzeżenie płynące z karty XVI odnosi się do działań o mniejszym ciężarze gatunkowym i zachęca do roztropnego planowania oraz unikania konfliktów. W praktyce mówi o zabezpieczeniu mienia, czytaniu drobnych druków w umowach oraz wszelkiej zapobiegliwości, dzięki której w trudnych momentach mamy odpowiednie zaplecze i środki ułatwiające dojście do równowagi. Ostrzega przed lekceważeniem omenów i znaków oraz zdawaniem się na ślepy los.

Znaczenie poszczególnych kart tarota można poznać z licznych publikacji na ten temat, zarówno w formie książkowej, jak i dostępnej przez Internet.

Karty tarota – jak układać?

Tarot może być wspaniałym towarzyszem i pomocą na drodze rozwoju duchowego, ale ma też praktyczne zastosowania. W tworzonych układach kart szukać można podpowiedzi dotyczących tak przyszłości, jak i przeszłości pytającego. Sztuka interpretacji, rozumienie znaczenia poszczególnych kart i ich powiązań przychodzą z czasem. Najważniejsze, aby na początku tej drogi wyciszyć emocje i wsłuchać się w siebie.

Pracując z tarotem należy starannie potasować całą talię i zapewnić sobie czas i przestrzeń potrzebną do przemyślenia otrzymanych wskazówek. Warto też przygotować notes i coś do pisania, gdyż myśli ludzkie bywają niezwykle ulotne, a odpowiedzi na nurtujące nas pytania – złożone.

Istnieje wiele rozkładów tarota i nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć własne, dostosowane na przykład do specyfiki wykonywanego zawodu. Najprostszy, polecany dla początkujących, to rozkład z trzech kart, gdzie pierwsza karta oznacza przeszłość, druga teraźniejszość, a kolejna przyszłość. Możemy zatem prześledzić ewolucję danego problemu i określić potencjalne zakończenie sprawy.

Kolejny popularny rozkład to podkowa. Rozkład ten stosujemy, kiedy chcemy uzyskać odpowiedź na konkretne pytanie, przy czym w odróżnieniu do rozkładu z trzech kart, uzyskamy odpowiedź bardziej rozbudowaną.

Karta 1 ukazuje przeszłość i to, co może promieniować na stan obecny. Karta 2 mówi o teraźniejszości. Karta 3 prognozuje najbliższą przyszłość. Karta 4 podpowiada, w jaki sposób rozwiązać problem, jakie przyjąć stanowisko. Karta 5 informuje o stosunku otoczenia do pytającego, względnie tematu pytania. Karta 6 charakteryzuje trudności, przeszkody, przyczyny niepowodzeń. Karta 7 ukazuje ostateczny rezultat i wpływ na osobę pytającą.

Czy można sobie samemu wróżyć z kart tarota?

Prognozowanie przyszłości nie jest zadaniem prostym nawet dla doświadczonego tarocisty. Często odpowiedź zostaje zagmatwana przez skomplikowany kontekst sytuacyjny. Niemniej, jak mawiały nasze babcie: „nie święci garnki lepią” i każdy człowiek przy odpowiednim zaangażowaniu może opanować tę sztukę. Wszak każdy z nas posiada inteligencję oraz intuicję i nawet bez użycia jakichkolwiek narzędzi potrafi przewidzieć pewne zdarzenia.

Jedynym problemem może tu być nadinterpretacja uzyskanego wyniku i brak dystansu do sprawy, o którą pytamy. Z tej samej przyczyny lekarze nie leczą się sami tylko proszą o pomoc i potwierdzenie diagnozy przez swoich kolegów po fachu. Zatem w sprawach wielkiej wagi warto zasięgnąć opinii kogoś bezstronnego i godnego zaufania.

Tarot – zagrożenia

Czy tarot niesie jakieś zagrożenia? Oczywiście, że tak, gdyż uzależnić można się od wszystkiego i praca z kartami nie stanowi w tym względzie wyjątku. Tarot ma być podporą i wskazówką w trudnych momentach. Absolutnie nie może stać się trwałą protezą psychiczną, gdyż to wolna wola stanowi podstawę naszego jestestwa.

Nie można w tym miejscu pominąć również pola konfliktu między Kościołem, a osobami korzystającymi z jakichkolwiek systemów wróżebnych. Kościół zwalcza wglądy wewnętrzne i narzędzia im służące ze względu na przekonanie, iż stoją za nimi byty demoniczne.

Tymczasem od niepamiętnych czasów ludzie szukali łącznika między światem widzialnym i rzeczywistością niejawną, a także próbowali wchodzić w głąb podświadomości przeczuwając, że kryje się tam wiedza niedostępna w tradycyjny sposób. Tą droga poszedł Jung tworząc podwaliny psychologii głębi. Ten wielki uczony doskonale rozumiał, że człowiek posiada niezwykle bogate życie wewnętrzne, a jego częścią są również przeczucia i jasnowidzenie.

Od redakcji: Treść artykułu stanowi subiektywną opinię autora

Bibliografia

 
  1. Crowley A.: Księga Thota. Tarot Egipcjan. Lashtal Press, 2016.
  2. Edelman A.: Tarot Bułhakowa. Od Głupca do Mistrza. KOS, Katowice, 2017.
  3. Tyson D.: Tarot w pismach wybitnych okultystów z XVIII, XIX i XX wieku. Illuminatio, 2022.
  4. https://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/extrasensory-perceptions/history-tarot-cards.htm
Opublikowano: ; aktualizacja: 11.03.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Intuicja – czym jest, jak działa, czy warto jej ufać?

 

Znaki zodiaku – jakie są, charakterystyka horoskopów urodzeniowych

 

Przesądy w ciąży – lista najpopularniejszych

 

Ryby – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Byk – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Lew – znak zodiaku, data i charakterystyka

 

Origami – jak zrobić? Origami modułowe i tesselacje origami

 

Koziorożec – znak zodiaku, data i charakterystyka