Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym niemowlę zaczyna komunikować się z otoczeniem, jest żywo zainteresowane tym, co się dzieje dookoła i coraz mniej płacze. Jakie zmiany zachodzą w trzecim miesiącu życia dziecka? Jak wspomagać rozwój dziecka na tym etapie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
3. miesiąc życia dziecka
3. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?
Podczas trzeciego miesiąca życia dziecko jest już silniejsze, a także coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Na tym etapie procesy fizjologiczne maluszka powoli się stabilizują, w związku z czym rodzice zauważają, że rytm odpoczynku, karmienia oraz snu pociechy staje się regularny.
U trzymiesięcznego dziecka mogą znacznie ograniczyć się lub nawet całkowicie ustąpić ulewania, ponieważ dolny zwieracz przełyku staje się sprawniejszy. Jednak nie jest to reguła – zdarza się, że starsze pociechy dalej ulewają, co związane jest z niedojrzałością układu pokarmowego. Należy dodać, że niemowlę na tym etapie życia powinno być przyzwyczajane do regularnego rytmu karmień. Dzięki temu będziemy wspierać zdrowy rozwój układu pokarmowego pociechy.
Ile waży 3-miesięczne dziecko – normy
W trzecim miesiącu życia maleństwo przybiera na wadze nieco wolniej niż w pierwszych dwóch miesiącach (około 120 gramów tygodniowo). To, ile waży trzymiesięczne niemowlę, zależy przede wszystkim od jego wagi urodzeniowej – na tym etapie waga dziecka jest o ok. 60-70 % większa niż noworodka.
3. miesiąc życia niemowlaka – rozwój fizyczny
Trzymiesięczne niemowlę chętnie podnosi główkę, gdy leży na brzuszku i potrafi utrzymać ją w tej pozycji nawet przez minutę. To sygnał, że mięśnie karku stają się silniejsze. Ponadto dziecko coraz częściej próbuje podpierać się na łokciach, co stanowi przygotowanie do raczkowania. Maluszek jest też bardziej ruchliwy i podejmuje pierwsze próby przewracania się na boki. W tym okresie szczególnie należy dbać o bezpieczeństwo dziecka.
Trzymiesięczne dziecko jest coraz silniejsze, a jego ruchy są bardziej skoordynowane. Dziecko mniej płacze i zwiększa się wachlarz dźwięków przez nie wydawanych, co wskazuje na postępujący rozwój aparatu mowy.
3. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy
Dziecko w trzecim miesiącu życia jest zafascynowane wszystkim, co dzieje się dookoła. Rozpoznaje osoby, z którymi najczęściej przebywa. Wyraźnie odróżnia głosy domowników i na nie reaguje. Uśmiecha się, machając przy tym energicznie rączkami i nóżkami. Coraz lepiej naśladuje mowę, komunikując się poprzez gaworzenie lub gruchanie. Gdy słyszy rodziców, szuka ich wzrokiem. Rozgląda się również w poszukiwaniu grających zabawek.
Zmysły w trzecim miesiącu życia dziecka są już dobrze rozwinięte, w związku z czym maleństwo uważnie obserwuje otoczenie i stara się dotknąć wszystkiego w zasięgu rączek i nóżek. Na tym etapie życia pojawia się koordynacja ręka – oko. Dziecko z zaciekawieniem przygląda się swoim rączkom, chętnie się nimi bawi, np. wkładając je do buzi. Rozwija się również odruch chwytny – niemowlę pewniej trzyma zabawki i potrząsa nimi. Potrafi również wodzić wzrokiem za kolorowymi przedmiotami. Wszystkiemu przygląda się ze skupieniem, stąd też nieco mniej śpi.
3. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?
Trzymiesięczne niemowlę potrafi odpychać się stópkami od podłoża, co stanowi wstęp do późniejszego raczkowania. Ponadto coraz częściej próbuje obracać się na drugą stronę. W związku z powyższym, na tym etapie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo pociechy. Nie pozostawiajmy maleństwa bez opieki w miejscach takich jak łóżko czy przewijak, gdyż może z nich spaść. Gdy jesteśmy zajęci, to najlepiej ułożyć dziecko na kocyku, na podłodze.
Warto pamiętać o układaniu maluszka nie tylko na plecach, ale również na brzuchu. W ten sposób dziecko wzmacnia mięśnie karku poprzez unoszenie główki. Przy okazji umożliwiamy maleństwu oglądanie świata z innej perspektywy.
Podstawą komunikacji rodziców z trzymiesięcznym dzieckiem jest mówienie i śpiewanie. Zachęcajmy maleństwo do głużenia, powtarzając za nim dźwięki, które akurat z siebie wydobywa. Niemowlę jest już w stanie nie tylko się uśmiechać, ale również śmiać. Możemy rozśmieszać dziecko, łaskocząc je po brzuszku lub wydając jakiś niecodzienny dźwięk.
Dobrymi zabawkami dla trzymiesięcznego dziecka są maty edukacyjne dla niemowląt, które zapewniają maluchowi rozwój intelektualny. Ponadto zachęcają maleństwo do wyciągania rączek w kierunku wiszących nad nim zabawek, dzięki czemu rozwija się odruch chwytny. W ten sposób wspieramy również koordynację wzrokowo-ruchową. By ćwiczyć u dziecka umiejętność chwytania, warto umieszczać w jego dłoni (między kciukiem a palcem wskazującym) prostą grzechotkę.
Aby wspierać dziecko z poznawaniu otaczającego świata, warto zaopatrzyć się w chustę lub nosidełko. Dzięki temu będziemy mogli w wygodny i łatwy sposób zabrać pociechę ze sobą. Zmiana otoczenia i kontakt z innymi ludźmi umożliwią dziecku poznanie nowych twarzy, dźwięków i zachowań.
U trzymiesięcznego dziecka można również zacząć ćwiczyć ruchomość stawów biodrowych oraz gibkość kręgosłupa. W tym celu należy kierować kolanko dziecka w stronę rączki, a rączkę w stronę kolana, by z czasem zaczęło je chwytać.
3. miesiąc życia – film
Bibliografia
- Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko, rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
- Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis , Poznań 2020,
- Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Komentarze i opinie (0)