39. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

39 tydzień ciąży oznacza dwie opcje: albo przyszła mama właśnie jest w drodze na porodówkę albo… jeszcze spokojnie czeka na rozwiązanie. To już praktycznie koniec ciąży. Rozwój dziecka jest już kompletny, a przyszła mama całą sobą czuje, że poród nastąpi lada chwila. Dla wielu przyszłych matek to właśnie 39 tydzień ciąży jest tym ostatnim. Ale w niektórych przypadkach trzeba jeszcze chwilkę zaczekać. Czego można się spodziewać w 39 tygodniu ciąży?

39 tydzień ciąży, który to miesiąc?

39 tydzień ciąży to 9 miesiąc, a więc końcówka III trymestru i w ogóle końcówka ciąży! „Książkowo” do rozwiązania pozostał tydzień, ale tak naprawdę poród może nastąpić w każdej chwili i większość dzieci rodzi się właśnie między 38 a 40 tygodniem ciąży.

39 tydzień ciąży – rozwój dziecka

39 tydzień ciąży to czas, kiedy nie postępuje już rozwój dziecka – jest on już, można powiedzieć, dokonany i maleństwo jest w pełni rozwinięte. Nadal zmienia się masa dziecka i jego wzrost, ale nie robi się już ścisłych pomiarów. Maluch waży między 2800 g a 3200 g, a długość jego ciałka to około 52cm. Warto jednak mieć na uwadze, że wymiary dziecka w dużej mierze zależą od wymiarów kobiety. Jeśli przyszła mama jest drobna – maluch również taki będzie. Każdy organizm jest też inny, także wszelkie miary w tym tygodniu ciąży nie mają już racji bytu, można jedynie podawać widełki.

W 39 tygodniu ciąży dziecko rusza się już znacznie mniej niż zazwyczaj, ponieważ po prostu nie ma miejsca. Jest już skierowane główką w stronę dróg rodnych i coraz mocniej na nie napiera. Jeśli dziecko do tej pory nie przybrało pozycji główkowej – są bardzo małe szanse, by to się zrobiło i poród zostanie rozwiązany poprzez cesarskie cięcie.

Jeśli chodzi o ruchy dziecka – w przedostatnim tygodniu ciąży powinno ich być 8-10 dziennie i mogą być nawet bardzo delikatne. Mimo wszystko konieczne jest sprawdzanie częstotliwości. Warto to robić pół godziny po każdym głównym posiłku. Jeśli będzie ich zbyt mało – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, by sprawdził, czy z maluchem wszystko dobrze.

W 39 tygodniu ciąży nadal należy pamiętać, by nawiązywać kontakt z maluchem. Zmysły dziecka są mocno wyostrzone – wszystko do niego dociera! Rozwijają się także jego emocje, dlatego – choć to wcale nie jest łatwe – warto ograniczyć stres i negatywne myśli, bo wszystkie hormony do niego docierają.

Przeczytaj: Przepuklina pępkowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

39 tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

W ostatnich tygodniach ciąży nasilały się wszelkie dolegliwości, bo ciężar brzucha wciąż się zwiększał. W 39 tygodniu ciąży, mimo że to już końcówka, nie będzie inaczej. Nadal pojawia się ból pleców, a że waga dziecka jeszcze nieznacznie rośnie – i one mogą być silniejsze. Pojawia się również coraz więcej bolesnych skurczy. Skurcze Braxtona Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, są silniejsze, ponieważ macica coraz bardziej przygotowuje się do porodu. Mogą nieco zestresować, ale zdecydowanie nie da się ich pomylić ze skurczami porodowymi.

W 39 tygodniu ciąży główka dziecka wpasowuje się w kanał rodny. Maluch jest naprawdę nisko i całym ciałkiem naciska na mięśnie dna miednicy i pęcherz, dlatego normą są częstsze wizyty w toalecie. Możliwe są także bóle brzucha oraz uczucie kłucia w pochwie. Swoją barwę mogą zmienić upławy, które w 39 tygodniu ciąży mogą być nieco podbarwione krwią. Nie jest to jednak niepokojącym objawem – pod naporem skracającej się szyjki macicy pękają naczynia krwionośne. Jeśli jednak krwawienie będzie obfite – należy zgłosić się do szpitala.

W 39 tygodniu ciąży może dojść do wymiotów i biegunki, które mają na celu oczyszczenie organizmu przed porodem. Jeśli się pojawią, należy mieć się na baczności, bo oznacza to, że rozwiązanie jest coraz bliżej. W tym okresie warto szczególnie zadbać o zbilansowaną dietę, opartą na lekkostrawnych posiłkach i produktach.

W przedostatnim tygodniu ciąży mogą się również nasilać obrzęki i skurcze nóg, zwłaszcza łydek. Ma to związek z obciążeniem, ale równie dobrze mogą zwiastować nadciśnienie. Jeśli są częste i dokuczliwe, warto je skonsultować z lekarzem. Można sobie pomóc, odpoczywając z nogami uniesionymi ku górze.

W 39 tygodniu ciąży możliwy jest także ból krocza, który ma związek z uciskiem macicy na spojenie łonowe. Jako że główka dziecka często naciska na kość łonową, przyszła mama nie może ani ustać, ani usiedzieć, bo odczuwa dyskomfort.

Sprawdź też: Ból stawów w ciąży – przyczyny bolących stawów u ciężarnych

Odczucia w 39 tygodniu ciąży

W 39 tygodniu ciąży nie pozostaje nic innego, jak czekać na poród. Przyszła mama może być z siebie dumna, że dotrwała do tego okresu, a z drugiej strony… jest już po prostu wykończona, szczególnie przez dolegliwości bólowe. A teraz jeszcze kolejne wyzwanie – jak odróżnić objawy porodu od dolegliwości ciążowych? Cóż, tego naprawdę nie da się pomylić! Dziecko daje wyraźne znaki, że jest gotowe do wyjścia, organizm również zmienia nieco swoją pracę.

Jeśli nie stało się to wcześniej, właśnie w tym tygodniu może się zdarzyć odejście czopa śluzowego, który do tej pory zamykał szyjkę macicy, by chronić dziecko przed infekcjami. Czop śluzowy ma galaretowatą postać i może nieco przypominać korek. Można go jednak nie zauważyć. Jego wypadnięcie może się zdarzyć zarówno na kilka tygodni, jak i kilka dni przed porodem. Odejście czopa śluzowego rozpoczyna proces rozwierania szyjki macicy.

Kolejnym objawem zbliżającego się porodu są skurcze porodowe. W przeciwieństwie do przepowiadających, są regularne, nasilają się i nie mijają wraz ze zmianą pozycji. Rozpoczynają się od górnej części brzucha i promieniują na cały aż do dolnej części pleców. Do czego można je przyrównać? Skurcze porodowe najczęściej porównuje się do bardzo mocnego bólu miesiączkowego. Jeśli skurcze macicy staną się częste, co 5-10 minut i mocne, niezwłocznie należy udać się do szpitala – to z pewnością nie są już skurcze przepowiadające!

To oczywiście nie jedyne objawy porodu. Do najpowszechniejszych należy odejście wód płodowych. ALE! Warto wiedzieć, że to nie dzieje się tak, jak na niektórych filmach – nie jest to nagłe chlustanie! Czasem wody płodowe odchodzą dopiero podczas akcji porodowej (lub worek owodniowy jest przebijany, by przyspieszyć już rozpoczęty poród), czasem sączą się już wcześniej. Można je nawet pomylić z nadmierną wydzieliną z pochwy, która jest naturalnym objawem ciąży. Jeśli zauważy się odchodzące wody płodowe (które są bezbarwne, lekko żółte lub mętne, przeważnie bez zapachu lub lekko słodkie, mdławe, o zapachu świeżej ryby), należy się jak najszybciej zgłosić do szpitala. Warto wiedzieć, że odpływu wód płodowych - w przeciwieństwie do strumienia moczu – nie da się powstrzymać. Nie oznacza to jednak, że urodzi się w 10 minut, ale jest to wyraźnym sygnałem, że rozpoczęła się akcja porodowa i macica rozpoczęła proces wypychania dziecka – nie jest ono już chronione płynem owodniowym.

Przyszła mamo – jesteś w tym czasie ciąży, w którym każda kolejna godzina może całkowicie zmienić twoje życie. I mimo że od dawna wiesz o terminie porodu, im bliżej do niego, tym nachodzi cię więcej myśli – obaw pomieszanych z radosnym podnieceniem. Z niecierpliwością oczekujesz, kiedy przytulisz swój słodki ciężarek. Nie pozostaje ci jednak nic innego, jak cierpliwie czekać. Maluch doskonale czuje, kiedy wyjść na świat i kto wie – może zmusi się do czekania aż do ostatniego tygodnia ciąży! W tym czasie możesz się zapoznać z tym, jakie są fazy porodu i jak wygląda pierwsze karmienie piersią po porodzie. Pamiętaj także o całkowitym relaksie! Leżenie i masowanie brzucha z pewnością sprawi przyjemność i tobie, i dziecku, a przy tym może nieco złagodzić dolegliwości.

Jeśli jednak ostatni miesiąc ciąży wyjątkowo ci się dłuży i jesteś już w pełni gotowa na powitanie dziecka, możesz się postarać nieco przyspieszyć poród. Co może w tym pomóc? Z pewnością aktywność fizyczna, a szczególnie taka, która wywoła wyrzut oksytocyny, czyli… seks! Przyjemne pieszczoty mogą pobudzać hormon miłosny, który z kolei wzmaga skurcze macicy. Z pewnością nie zaszkodzi też krótki spacer, ale lepiej go robić w okolicach domu. Warto również pomyśleć o wzięciu ciepłego prysznica, który nie tylko może wspomóc przyspieszenie porodu, ale także solidnie zrelaksować.

39 tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

W 39 tygodniu ciąży również warto spotkać się z lekarzem i wykonać kilka badań:

  • Badanie KTG. Będzie ono wykonywane również pod dotarciu do szpitala, mniej więcej co dwie godziny, aby sprawdzić tętno i czynność serca dziecka oraz czynności skurczowych macicy, aby sprawdzić postęp porodu;
  • Jeśli nic nie zapowiada akcji porodowej, lekarz może zlecić wykonanie badań moczu i krwi oraz posiewu z pochwy, w celu wykluczenia infekcji.

Ostatnie tygodnie ciąży to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Jej ciało przygotowuje się do ogromnego wysiłku, ale… nie nadludzkiego! Co więcej – taki sam wysiłek podejmuje mały, bezbronny człowiek. Dlatego najważniejsze w czasie porodu jest myślenie o tym, by współpracować z dzieckiem – organizm doskonale wie, jak się zachować i wysyła sygnały. Ich odpowiednie odczytanie może znacznie ułatwić poród i sprawić, że pozostanie wyjątkowo pięknym wspomnieniem.

Przyszłą mamę czeka także podjęcie decyzji odnośnie przyjęcia znieczulenia, jeśli wybrana przez nią placówka je oferuje. Jest to indywidualna decyzja – poród ze znieczuleniem nie wskazuje na słabość i pójście na „łatwiznę”, z kolei bez znieczulenia nie oznacza heroizmu i bohaterstwa. Każda kobieta sama zna swój organizm, próg bólu, odporność i możliwości. Jej najważniejszym zadaniem jest zadbanie o dobro swoje i dziecka i nie powinna ulegać niczyim sugestiom – to jej ciąża, jej poród, jej dziecko i jej życie. Niech więc działa tak, jak uważa, że będzie dla niej i malucha najlepiej.

Czytaj również: Co czeka przyszłą mamę w 40 tygodniu ciąży?

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

37. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

38. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

12. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

10. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

15. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

14. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

35. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch