14. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Czternasty tydzień ciąży to 12. tydzień życia Twojego dziecka, które już w pełni przypomina miniaturowego człowieka. Maluszek z tygodnia na tydzień intensywnie rośnie i się zmienia. Jest bardzo ruchliwy, ale wciąż ma jeszcze dużo miejsca, więc być może jeszcze tego nie odczuwasz. 14. tydzień ciąży to jednak czas, kiedy możesz zacząć wyczuwać ruchy dziecka. Co jeszcze dzieje się z płodem w tym czasie ciąży? Jak zmienia się Twoje ciało i jakie badania powinnaś zrobić?

14. tydzień ciąży – który to miesiąc?

14. tydzień ciąży to czwarty miesiąc ciąży i 12. tydzień życia dziecka. Drugi trymestr rozpoczął się już na dobre, a Ty powinnaś czuć się już znacznie lepiej. Poranne mdłości najprawdopodobniej odeszły już w niepamięć.

Zmęczenie i senność również powinny ustąpić, chociaż możesz też odczuwać szybszą męczliwość i częstszą potrzebę odpoczynku, a nawet drzemki. To całkiem normalne, Twoje ciało pracuje teraz bardzo intensywnie, dlatego szybciej zużywa energię i potrzebuje regeneracji. W miarę możliwości pozwalaj sobie na takie krótkie przerwy w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli wciąż pracujesz zawodowo. Jeśli pracujesz przy biurku, postaraj się chociaż raz na godzinę wstać i poruszać się.

Rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży

Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży? W tym czasie ciąży Twoje dziecko ma już 9 cm długości oraz waży około 25 gram. Drugi trymestr ciąży to czas bardzo intensywnego wzrostu i rozwoju dziecka. Zmieniają się proporcje dziecka, jego główka nadal jest większa od reszty ciała, jednak tułów coraz bardziej się wydłuża.

W 14. tygodniu ciąży dziecko ma już wykształcone palce, oczy i uszy przesuwają się na swoje miejsce, dlatego zmieniają się też rysy twarzy dziecka. Narządy wewnętrzne dziecka rosną razem z nim i pełnią coraz więcej funkcji. W mózgu każdego dnia tworzą się nowe komórki nerwowe. Tarczyca wydziela hormony. Układ kostno-mięśniowy dziecka jest coraz mocniejszy, dlatego maluszek w ciągu dnia intensywnie go trenuje. Dziecko zaczyna ssać kciuk, robić miny, a także połykać wody płodowe. Ma już określoną płeć, a jego narządy płciowe intensywnie się rozwijają, podobnie jak układ nerwowy czy pokarmowy.

To też może Cię zainteresować: Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

Ruchy dziecka w 14. tygodniu ciąży – jak je rozpoznać?

W 14. tygodniu ciąży dziecko jest wciąż jeszcze bardzo malutkie, a macica daje mu na tyle miejsca, że może swobodnie pływać, kręcić się i fikać, nie dając przy tym w kość Tobie. Przemieszcza się swobodnie w pęcherzu płodowym, więc na silne kopniaki pod żebra przyjdzie jeszcze czas za kilka tygodni.

Jakie są w tym czasie objawy ciąży? W 14. tygodniu ciąży niektóre kobiety jednak twierdzą, że zaczynają czuć ruchy dziecka. Opisują je, jako coś jakby burczenie w brzuchu, delikatne łaskotanie wewnątrz. Może to być odczucie podobne do pracy jelit, jednak matczyna intuicja z pewnością podpowie Ci, czy to co czujesz, to figle Twojego dziecka w brzuszku. Jeżeli wciąż nie czujesz jego ruchów, nie martw się. Masz na to jeszcze dużo czasu. Z pewnością nie przeoczysz tego wyjątkowego uczucia.

14. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Twoje ciało w 14. tygodniu ciąży powoli się zaokrągla. Brzuch może jeszcze nie jest bardzo widoczny, jednak w obcisłych ubraniach baczne oko obserwatora z pewnością zauważy ciążowe krągłości. Wielkość ciążowego brzucha w czternastym tygodniu ciąży w dużej mierze zależna jest od predyspozycji kobiety.

Szybciej jest on z reguły widoczny u kobiet szczupłych, jednak to też nie jest regułą. Za kilka tygodni brzuch z pewnością nie pozostawi już wątpliwości, bez względu na Twoją wagę, wzrost czy geny. Czekające cię karmienie piersią powoduje, że Twój biust się zaokrągla. W czternastym tygodniu powiększająca się macica coraz mocniej uciska pęcherz moczowy, a także inne sąsiadujące narządy jamy brzusznej. Częstsze wizyty w toalecie, bóle pleców czy zgaga – to właśnie jej sprawka. 14. tydzień ciąży to czas lepszego samopoczucie, poprawy kondycji skóry a także włosów, które stają się grubsze i lśniące. Niektórzy mówią, że to czas, kiedy kobieta wręcz promienieje.

Dieta w 14. tygodniu ciąży

Pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie. W czternastym tygodniu możesz zauważyć wyraźny wzrost apetytu. To miła odmiana w porównaniu z pierwszym trymestrem, kiedy na samą myśl o jedzeniu Cię mdliło. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar, ponieważ zgaga to również niezbyt miła dolegliwość.

W miarę możliwości wdrażaj umiarkowaną aktywność fizyczną, mogą to być tylko spacery, ale świetnym pomysłem jest też basen czy joga dla ciężarnych. Ta aktywność bardzo Ci się przyda również w czasie porodu.

14. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

W 14. tygodniu ciąży powinnaś mieć już zrobione badanie USG genetyczne, które określa m.in. ryzyko aberracji chromosomalnych, a także ewentualne badania prenatalne. Jeżeli przed wizytą kontrolną i USG nie robiłaś badań kontrolnych, to dobry moment na ich wykonanie. Na USG w tym tygodniu ciąży, jeśli maluch dobrze się ułoży, lekarz może już rozpoznać płeć dziecka

Wiele kobiet w ciąży zmaga się z anemią, a także cukrzycą ciążową. Warto więc regularnie kontrolować poziom cukru, morfologię, a także robić badanie ogólne moczu, które wykluczy infekcje układu moczowego. To szczególne ważne, jeżeli chodzisz na basen, gdzie łatwo o infekcję intymną. U niektórych kobiet w 14. tygodniu pojawiają się nocne skurcze łydek. W 14. tygodniu ciąży pamiętaj o przyjmowaniu preparatów witaminowych dla ciężarnych, możesz też dodatkowo porozmawiać z lekarzem o wprowadzeniu suplementacji magnezem.

14. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 12. tygodniu ciąży od zapłodnienia (14. tydzień ciąży).

Bibliografia

 
  1. Położnictwo. Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Redakcja naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2019.
  2. G.H. Bręborowicz, Ginekologia i Położnictwo, PZWL, Warszawa 2020.
Opublikowano: ; aktualizacja: 21.11.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

18. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

30. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

10. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

7. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

34. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

1. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

6. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

26. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch