20. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Połowa ciąży już za Tobą. Dwudziesty tydzień ciąży to czas, kiedy Twoja macica może zacząć trening przed porodem, co dla Ciebie będzie oznaczało pierwsze skurcze. Dziecko jest jeszcze na tyle małe, że na początku nie będą dla niego odczuwalne. Ty natomiast początkowo będziesz je odbierać jako nagłe samoistne twardnienie brzucha, ale spokojnie, to tylko ćwiczenia. Co jeszcze dzieje się w dwudziestym tygodniu ciąży?

  • 5.0
  • 2
  • 0

20. tydzień ciąży — który to miesiąc?

20. tydzień ciąży to początek 6. miesiąca ciąży, ostatniego w II trymestrze ciąży. Zakładając, że ciąża trwa 40 tygodni, jesteś dokładnie na jej półmetku. Prawdopodobnie znasz już płeć dziecka, a Twój ciążowy brzuch jest na tyle duży, że nie zdołasz go ukryć nawet pod luźnymi ubraniami.

Jeśli nie wiesz dokładnie, w którym tygodniu ciąży jesteś, możesz to sprawdzić w internetowym narzędziu o nazwie kalendarz ciąży.

Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży

Jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży? Twoje dziecko na tym etapie ciąży mierzy już od 15 do 17 cm i waży około 270 g. Jego wciąż jeszcze bardzo cienka skóra pokryta jest ochronną mazią płodową, a także lanugo. Maluszek w tym miesiącu życia płodowego ma już dość dobrze rozwinięty zmysł słuchu, smaku oraz równowagi.

Czuje zmieniający się smak wód płodowych, na który wpływ ma Twoja dieta. Nie przepada za hałasem oraz skrajnymi temperaturami. Odczuwa też kołysanie, podczas gdy Ty się poruszasz. Dziecko reaguje emocjonalnie na doznania, które są dla niego przyjemne lub wręcz przeciwnie. Wyraża to swoimi ruchami.

W 20. tygodniu ciąży dziecko chętnie ssie kciuk i dotyka rączką swojej twarzy. W tym tygodniu ciąży pojawiają się już w jego mózgu połączenia nerwowe odpowiedzialne za myślenie oraz pamięć. W dziąsłach dziecka pojawiają się zalążki zębów.

Czy w 20. tygodniu ciąży czuć już ruchy dziecka?

W 20. tygodniu ciąży powinnaś już bez problemu odczuwać i wyróżniać ruchy dziecka. Maluch rośnie, przez co automatycznie w macicy robi mu się coraz ciaśniej. Wciąż jeszcze ma dużo przestrzeni, żeby swobodnie zmieniać pozycję, jednak coraz częściej jego figle wiążą się obijaniem Twoich narządów wewnętrznych.

20. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Od 20. tygodnia ciąży Twoje ciało przechodzi kolejne przeobrażenia. Rosnąca macica ulokowana jest już na wysokości pępka, przez co brzuch ciążowy jest już bardzo wyraźnie widoczny. Mogą pojawić się też kolejne dolegliwości ciążowe, typowe dla drugiego trymestru.

Relaksyna, jednej z hormonów ciążowych sprawia, że możesz mieć problemy z zaparciami. Staraj się więc pić dużo wody, jeść pokarmy bogate w błonnik, a także pamiętać o regularnym ruchu. Pomocne może też być wypijanie siemienia lnianego rano, na czczo. Pomoże ono wyregulować procesy trawienne i jest bardzo zdrowe. Innym sposobem jest też picie na czczo szklanki wody z łyżeczką miodu.

6. miesiąc ciąży to czas, kiedy możesz zacząć odczuwać pierwsze skurcze. To skurcze przepowiadające — tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Polegają one na kurczeniu się i rozkurczaniu macicy. Na razie są one jeszcze bardzo słabe i trwają maksymalnie kilka minut. Możesz w tym czasie położyć się lub zmienić pozycję ciała — przyspieszy to ustąpienie skurczu. Skurcze przepowiadające nie są groźne, jest to trening macicy przed porodem.

W 20. tygodniu ciąży możesz odczuwać uporczywe swędzenie skóry. Może być ono spowodowane rozciąganiem się skóry na brzuchu, jednak warto porozmawiać o tym z lekarzem. Silne swędzenie skóry w ciąży jest bowiem również objawem bardzo groźnej przypadłości — cholestazy ciężarnych. Wspominana wcześniej relaksyna to hormon, który powoduje rozluźnienie mięśni i stawów. Prócz problemów z trawieniem i zaparciami, relaksyna może też powodować typową dla ciężarnych niezdarność.

Jakie badania zrobić w 20. tygodniu ciąży?

20. tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś wykonać badanie USG, tak zwane połówkowe — o ile jeszcze nie zostało ono zrobione. Badanie USG połówkowe wykonuje się bowiem między 18. a 22. tygodniem ciąży.

Jest to ważne badanie, ponieważ podczas niego, po pierwsze, dowiesz się ostatecznie, jaką płeć ma dziecko; po drugie, lekarz sprawdzi parametry narządów wewnętrznych maluszka. Zrobi pomiary głowy, brzuszka, serca oraz pozostałych narządów wewnętrznych. Niektórzy lekarze umożliwiają wykonanie badania USG 3D, co pozwala na podglądnięcie dziecka w obrazie trójwymiarowym.

Oprócz USG w tym tygodniu ciąży powinnaś zrobić kolejne badania kontrolne. Morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu, tsh, to najważniejsze z nich. Morfologia skontroluje poziom hemoglobiny, która u ciężarnych często spada poniżej normy, powodując anemię. To ważne, aby regularnie sprawdzać ten wskaźnik, zwłaszcza jeżeli przed ciążą miałaś tendencje do anemii. Poziom hormonów tarczycy jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowej ciąży, dlatego powinien być regularnie kontrolowany przez cały okres jej trwania. Pod koniec drugiego trymestru wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Niedługo też lekarz powinien skierować Cię na badanie nazywane krzywą cukrzycową. Zanim to jednak nastąpi, trzymaj rękę na pulsie i wykonuj kontrolne badania glukozy.

20. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 18. tygodniu ciąży od zapłodnienia (20. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 12.12.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Co na uspokojenie dla dziecka? Rodzaje leków uspokajających dla dzieci

 

Wibrator pingwinek – czy warto kupić ten masażer łechtaczki?

 

Thiocodin dla dziecka – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

 

Cholesterol w ciąży – powyżej normy, poniżej normy, co to oznacza?

 

Bolesław – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Bank spermy - najważniejsze informacje o banku spermy

 

Kleik ryżowy – od kiedy, jak zrobić, przepisy

 

Bezstresowe wychowanie – czym jest, zalety i wady