18. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

18. tydzień ciąży to prawie półmetek twojej drogi w dwupaku. Być może już od jakiegoś czasu czujesz ruchy dziecka. Z tygodnia na tydzień będą one bardziej intensywnie i mocniej odczuwane. Brzuszek ciążowy robi się coraz większy, dotychczasowe ubrania za małe, a Ty powoli zaczynasz już myśleć o kompletowaniu wyprawki. Masz na to jeszcze sporo czasu, ale kto powiedział, że nie możesz kupić sobie chociaż jednej pary malutkich bucików czy body? Być może znasz już płeć dziecka, jeżeli nie, to z pewnością poznasz ją na najbliższej wizycie kontrolnej.

18. tydzień ciąży — który to miesiąc?

18. tydzień to 5. miesiąc ciąży oraz 16. tydzień życia dziecka. Drugi trymestr to dla Ciebie dobry czas. Samopoczucie powinno być znacznie lepsze od tego z pierwszego trymestru. Ciążowe krągłości sprawiają, że czujesz się kobieca i atrakcyjna, hormony podkręcają Twoje libido i doznania z seksu, dlatego to też dobry czas dla Waszego związku. Korzystaj, bo po urodzeniu dziecka będzie już na to mniej czasu.

18. tydzień ciąży — rozwój dziecka

Wielkość płodu ok. 18. tygodnia ciąży wynosi już prawie 14 centymetrów, a waga to około 190 g. W 18. tygodniu ciąży zmysły dziecka są już bardzo dobrze rozwinięte, podobnie jak reszta jego ciała. Skóra dziecka wciąż jeszcze jest cienka i przezroczysta, mimo że powoli odkłada się pod nią tłuszcz.

Ciało płodu pokryte jest mazią płodową oraz lanugo – ich zadaniem jest ochrona delikatnej skóry. Ręce oraz nóżki dziecka są już w pełni wykształcone. Maluch potrafi robić miny, co jest możliwe do zaobserwowania podczas badania USG w 18. tygodniu ciąży. W tym czasie ciąży w mózgu dziecka, wokół włókien nerwowych i na rdzeniu kręgowym tworzy się tak zwana osłonka tłuszczowa – mielina. Jej formowanie zakończy się dopiero około 1. roku życia dziecka. Osłonka ta jest odpowiedzialna za przewodzenie impulsów nerwowych, co z kolei ma bezpośredni wpływ na inteligencję i tempo przepływu informacji w mózgu dziecka.

18. tydzień ciąży to również czas, kiedy działanie rozpoczynają narządy wewnętrzne, takie jak trzustka i wątroba. W tym czasie zaczyna formować się również smółka – pierwsza kupka noworodka. Układ pokarmowy dziecka jest już niemal w pełni rozwinięty. W 18. tygodniu ciąży serce dziecka jest już uformowane na tyle, że możliwe jest wykrycie ewentualnych wad. Wnikliwe badanie serca płodu w tym okresie ciąży jest szczególnie ważne, ponieważ nowoczesna medycyna daje możliwości przeprowadzania operacji serca wewnątrz łona matki. Operacja wewnątrzmaciczna pozwala na przykład na zwężenie zastawki aortalnej.

Ruchy dziecka — jak często?

5. miesiąc ciąży to czas, kiedy większość przyszłych mam wyczekuje już pierwszych ruchów dziecka. Na tym etapie ciąży w Twojej macicy robi się coraz ciaśniej, dlatego jest szansa, że je poczujesz. Początkowo mogą one występować w postaci delikatnego łaskotania lub bulgotania w brzuchu. Na mocniejsze kopniaki musisz poczekać jeszcze kilka tygodni.

Nie martw się jednak, jeżeli wydaje Ci się, że maluch nie wykazuje żadnej aktywności. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, być może dziecko jest jeszcze zbyt małe, a w macicy zbyt dużo miejsca i nie jesteś w stanie wyczuć harców małego człowieka.

18. tydzień ciąży — jak zmienia się ciało?

W 18. tygodniu ciąży rosnący brzuch może zmusić Cię do zmiany garderoby. Przyrost masy ciała powoduje, że większość dotychczasowych ubrań może być już zbyt ciasna – zwłaszcza spodnie czy obcisłe koszulki. Kupując nowe ubrania postaw na wygodę i komfort. Nie musisz kupować od razu odzieży ciążowej, obecnie moda na odzież oversizową pozwoli Ci spokojnie znaleźć większe rzeczy ze standardowej kolekcji.

W 18. tygodniu ciąży możesz coraz częściej odczuwać zgagę. Jest to spowodowane rosnącą macicą, która uciska żołądek. Aby uniknąć tego typu dolegliwości, przede wszystkim dbaj o zbilansowaną dietę. Postaraj się wyeliminować produkty ciężkostrawne, smażone potrawy, słodycze, napoje gazowane, a także mocną kawę i herbatę. Dostarczaj dziecku niezbędnych składników odżywczych i postaw na zdrową, lekkostrawną dietę, bogatą w pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce.

W 5. miesiącu ciąży możesz też zauważyć różnego rodzaju upławy oraz zwiększoną ilość wydzieliny pochwowej. Upławy związane są ze zmieniającym się pH pochwy. Pamiętaj, żeby dbać o higienę intymną, ryzyko infekcji intymnej w ciąży jest duże, a jej skutki nie są przyjemne.

Bóle pleców w 18. tygodniu ciąży

W 18. tygodniu ciąży rosnący brzuch może powodować bóle pleców. Aby je zredukować, pamiętaj o odpowiedniej pozycji do snu i odpoczynku, a równocześnie zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Spacery, pływanie, joga dla kobiet w ciąży to formy ruchu, które wzmocnią Twój kręgosłup i mięśnie.

Bóle kręgosłupa, zwłaszcza dolnej części pleców, są zupełnie normalne i powszechne na tym etapie ciąży. Prócz rosnącego brzucha, który zaburza środek ciężkości, powoduje je działanie hormonu – relaksyny. Możesz to również odczuć jako nagłą, wyjątkową niezdarność, która wcześniej nigdy Ci się nie zdarzała.

18. tydzień ciąży — jakie badania zrobić?

Między 18. a 22. tygodniem ciąży zrób badanie USG, na którym najprawdopodobniej poznasz już płeć dziecka. Oczywiście o ile jego pozycja będzie na to pozwalała. W tym czasie wykonuje się też amniopunkcję, jeżeli lekarz określi, że są do niej przesłanki. Wskazaniem do wykonania inwazyjnego badania płynu owodniowego mogą być nieprawidłowości wykryte podczas USG genetycznego lub podczas testu PAPPA.

18. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 16. tygodniu ciąży od zapłodnienia (18. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 04.04.2023

Oceń:
3.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

11. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

9. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

5. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

20. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

23. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

39. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

16. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

8. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch