Feng shui – zasady. Jak urządzić dom według zasad feng shui?

O feng shui słyszał niemal każdy. Nieufność do prastarych filozofii innych kultur oraz wszechobecny sceptycyzm sprawiają, że jest ono nieraz wyśmiewane i traktowane z przymrużeniem oka. Warto jednak poszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się więcej o planowaniu swojej przestrzeni życiowej. Może się okazać, że wprowadzenie zaledwie niewielkich, zgodnych z zasadami feng shui zmian we wnętrzach, w znaczący sposób poprawi nastrój i samopoczucie domowników. W artykule przybliżono podstawowe pojęcia feng shui, jego zasady i historię, a także omówiono wpływ feng shui na zdrowie oraz samopoczucie człowieka.

  • 0.0
  • 0
  • 0

Czym jest feng shui?

Feng shui to starożytna praktyka i sztuka projektowania przestrzeni życiowej w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. W dosłownym tłumaczeniu, słowo „feng” oznacza wiatr, a słowo „shui” – wodę. Najważniejszą zasadą feng shui jest zrównoważenie powyższych zjawisk poprzez umiejętne kierowanie przepływem życiodajnej energii chi (qi) przez domy, osiedla, a nawet całe miasta. W aranżacji przestrzeni wg zasad feng shui ważne jest, aby przyciągać dobrą energię i odpychać złą energię.

Przesłanie filozofii feng shui

Celem filozofii feng shui jest osiągnięcie harmonii, czyli równowagi energii chi, która zapewnia pomyślność w życiu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że feng shui uczy człowieka wpływu na własne życie poprzez kreowanie swojego najbliższego otoczenia.

Feng shui – znaczenie podstawowych pojęć

Ważną rolę w zrozumieniu filozofii feng shui odgrywa znajomość znaczenia kilku pojęć. Podstawą świata jest wszechobecna energia chi, nazywana też siłą witalną, która przepływa niezależnie od okoliczności. Gospodarowanie energią wewnątrz swojego ciała to czikung, natomiast dysponowanie nią na zewnątrz, czyli w swoim środowisku, to właśnie fengshui. Jeśli przepływ chi w otoczeniu człowieka będzie swobodny i niczym niezakłócony, to zapewni domownikom zdrowie, szczęście oraz wszelkie powodzenie życiowe.

Yin i yang to przeciwstawnie działające energie, które wzajemnie się uzupełniają i są od siebie uzależnione. Są przedstawiane w postaci czarno-białego koła, w którym część czarna (yin) zawiera w sobie mały biały punkt, a biała część (yang) – mały czarny punkt. Ta grafika symbolizuje, że yin nie może istnieć bez yang i odwrotnie.

Yin, czyli energia żeńska jest rozumiana jako Księżyc oraz ciemna strona góry. Symbolizuje noc, bierność i odpoczynek. Yang to z kolei energia męska, rozumiana jako Słońce i jasna strona góry. Symbolizuje dzień, pracę i aktywność. Nieustanny przepływ tych energii tworzy omawianą wcześniej energię chi. W kontekście planowania przestrzeni yin i yang są względne, czyli mogą się zmieniać, np. w zależności od koloru, ustawienia czy światła.

Siatka bagua, inaczej pakua to połączenie ośmiu trygramów, złożonych z dwóch typów linii, oznaczających siły yin i yang . Graficznie wygląda ona jak wielokąt podzielony na osiem równych części, czyli oktagon. Siatka bagua jest mapą energetyczną, która pomaga wyznaczyć najlepsze kierunki i miejsca.

Początki feng shui

Korzenie feng shui sięgają blisko 6 tysięcy lat, tak więc można śmiało stwierdzić, że odzwierciedlają ono rozwój kultury chińskiej. Od najdawniejszych czasów za najkorzystniejszy kierunek świata uważa się w Chinach południe. To właśnie przodem do niego sytuowano grobowce i budowle, dzięki czemu mogły one korzystać z tzw. oddechu kosmicznego. Ważne było także umiejscawianie budynków w dolinach, tak aby wzgórza osłaniały je przed negatywnym wpływem wiatru, który ochładzał wnętrza i zabierał ze sobą bogactwo oraz szczęście.

Feng shui jest związane z trzema ważnymi dla Chin religiami: buddyzmem, konfucjanizmem i taoizmem, co wyjaśnia, dlaczego nawet współcześnie spora część populacji Chin uważa feng shui za praktykę religijną.

Szkoły feng shui

Istnieją dwie główne szkoły feng shui: starsza Szkoła Formy oraz nowsza Szkoła Kompasu. Zadaniem Szkoły Formy jest intuicyjne określenie idealnego usytuowania siedlisk ludzkich na podstawie klimatu, obecności wody, a także warunków geograficznych.

Szkoła Kompasu dzieli świat na osiem orientacji geograficznych. Uwzględnia obliczenia matematyczne, kierunki świata, a także zdobycze nauki, takie jak: astrologia, astronomia oraz numerologia. Wykorzystuje się w niej m.in. popularną filozofię pięciu żywiołów, w której każdy z nich ma odmienną energię chi oraz przypisaną grupę kolorów. Wyróżnia się żywioł: wody, ognia, powietrza, ziemi i metalu. Sposób ich wzajemnego oddziaływania decyduje o harmonii w otoczeniu lub jej braku.

Jakie są najważniejsze zasady feng shui?

Feng shui jest złożoną sztuką, której nie sposób omówić w ramach jednego artykułu. Wyróżnia się trzy główne zasady feng shui, do których należą:

  • dążenie do harmonii oraz piękna w swoim otoczeniu. Wg zasad feng shui harmonijne są rzeczy o łagodnych, pofalowanych i opływowych kształtach. Piękno jest natomiast względne, dlatego zależy od indywidualnych odczuć i skojarzeń człowieka. Otaczanie się ładnymi przedmiotami sprowadza dobre myśli i pozytywną energię;
  • utrzymywanie porządku w swojej przestrzeni przyciąga dobrą energię i pobudza kreatywność;
  • nieprzywiązywanie się do rzeczy materialnych. Nadmiar niepotrzebnych lub zepsutych przedmiotów powoduje zastoje energetyczne, które hamują rozwój i zatrzymują człowieka w przeszłości.

Wpływ feng shui na zdrowie i samopoczucie

Okazuje się, że feng shui wywiera duży wpływ na różne dziedziny życia prywatnego i zawodowego. Elementy feng shui we wnętrzu mają za zadanie zapewnić odpowiedni przepływ energii. Tym samym sprzyjają one dobremu samopoczuciu, które przekłada się m.in. na radość, zdrowie i sukces zawodowy.

Wpływ bałaganu na przepływ energii

Według zasad feng shui porządek jest niezbędny do generowania dobrej energii, a jego brak sprowadza na dom negatywną energię. Bałagan jest rozumiany nie tylko jako zbieranina kurzu, ale także jako nadmiar nieużywanych, zepsutych i niepotrzebnych rzeczy. Nieuporządkowane wnętrza wpływają źle na wiele aspektów życia i mogą powodować m.in.:

  • myślenie o przeszłości,
  • ospałość i niechęć do działania,
  • poczucie niezałatwionych spraw,
  • brak harmonii i zrozumienia pomiędzy domownikami,
  • niechęć do zapraszania znajomych,
  • poczucie bezradności życiowej, które przekłada się na różne sfery życia.

Feng shui w domu. Jak kierować się zasadami feng shui przy urządzaniu domu?

W zamkniętych przestrzeniach, szczególnie w obecnych czasach, spędza się bardzo dużo czasu, dlatego ważne jest, aby były one przytulne i wzbudzały pozytywne uczucia. We własnym domu powinno się czuć: spokój, harmonię, poczucie bezpieczeństwa i dobrą energię. Niezależnie od charakteru pomieszczenia, powinny znaleźć się w nim:

  • jasne przedmioty,
  • rośliny,
  • lustra,
  • światło o odpowiedniej, jasnej i ciepłej barwie,
  • przedmioty wyprodukowane z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, kamień czy metal,
  • kolory, dobrane do funkcji pomieszczenia.

Drzwi wejściowe jako zasłona oddzielająca energie

Niezbędnym elementem każdego mieszkania i domu są drzwi wejściowe, które są bramą dla pozytywnej i zaporą dla negatywnej energii. Oddzielają one energię zewnętrzną od energii wewnętrznej. Drzwi frontowe powinny pasować rozmiarem do reszty domu i być większe od drzwi wewnętrznych.

Feng shui w sypialni

Sypialnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Spędza się w niej aż 33% życia, dlatego warto urządzić ją wg zasad feng shui. Harmonia w sypialni jest istotna, ponieważ dzięki niej można zapewnić sobie spokojny sen, który niweluje stres i jest niezbędny do zachowania zdrowia.

Najlepiej, gdyby sypialnia znajdowała się jak najdalej od drzwi wejściowych. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich kolorów, które sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji. Dobrym wyborem jest np. kolor niebieski. Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, które powinno być ustawione pod ścianą, z zapewnieniem dobrego, obustronnego dostępu. Choć lustra w feng shui są pożądane, to w sypialni trzeba na nie uważać i nie umieszczać ich naprzeciwko łóżka.

Pokój dzienny urządzony zgodnie z feng shui

Niezastąpionym meblem w pokoju dziennym jest kanapa, która powinna być oparta o ścianę. Takie ustawienie sprzyja odczuwaniu bezpieczeństwa. Kolorystyka salonu powinna być utrzymana w jasnych barwach yang, które sprzyjają aktywności. Ważne jest też, aby środek pomieszczenia dziennego był pusty, dzięki czemu stworzy wrażenie przestrzeni.

Zasady feng shui a domowe biuro

Przestrzeń, w której urządzamy domowe biuro, powinna być dobrze przemyślana. Najlepiej, jeśli można urządzić je w osobnym pomieszczeniu. Jeśli trzeba połączyć kilka funkcjonalności w jednym wnętrzu, dobrze jest oddzielić poszczególne strefy, np. za pomocą parawanu.

Niezbędny do efektywnej pracy jest stały dostęp naturalnego światła. Ważne jest również, aby siedzieć plecami do ściany. Nie wolno też zapominać o utrzymywaniu porządku w miejscu pracy oraz o otaczaniu się inspirującymi przedmiotami i roślinami.

Bibliografia

 
  1. Gęsiarz, „Feng Shui. Sekret szczęścia, miłości i bogactwa”, Studio Astropsychologii, Białystok 2009, s. 13-15, 225-228.
  2. Shen, „Wszystko o Feng Shui”, Wydawnictwo Diogenes, 2002, s. 8, 14-21, 32, 46-48.
  3. Kingston, „Magia porządków z feng shui”, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2006, s. 37-43.
  4. Hortyńska, „Feng shui- czym jest, zasady oraz jak stosować?”, dostęp online.
Opublikowano: ; aktualizacja: 13.05.2024

Oceń:
0.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Historia antykoncepcji

 

Sesje fotograficzne na święta – dzieci, rodzinne, w plenerze

 

Palemka wielkanocna – jak zrobić z dzieckiem palmę wielkanocną?

 

Bambik – co to znaczy, pochodzenie

 

Gęś Pipa – o co chodzi, skąd się wzięła, gdzie kupić, cena, ostrzeżenie UOKiK

 

Życzenia na Wielkanoc – najlepsze pomysły na życzenia wielkanocne SMS-em i na Facebooka

 

Majówka 2024 – gdzie wyjechać z dzieckiem na majówkę?

 

Laurka na Dzień Babci i Dziadka – jak ją zrobić?