Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) dostępny w aptekach bez recepty. Skutecznie niweluje ból o różnym natężeniu, dlatego stosuje się go w przypadku przeziębienia czy gorączki u dziecka. Często lek ten podaje się naprzemiennie z paracetamolem – w celu uzyskania lepszego efektu. Jak działa ibuprofen w syropie, czopkach i w tabletkach? Jak go dawkować i czy powoduje skutki uboczne? W jakich sytuacjach nie wolno stosować leków z ibuprofenem u dzieci?
Ibuprofen dla dziecka – jaką dawkę można podać i co ile godzin?
Ibuprofen – działanie i zastosowanie
Ibuprofen to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który w odróżnieniu od paracetamolu, jest również stosowany jako preparat przeciwzapalny. Jego mechanizm działania polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn odpowiedzialnych za narastający stan zapalny. Ibuprofen jest trzykrotnie mocniejszy niż łagodny paracetamol, ale też i bardziej toksyczny.
Ibuprofen należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest stosowany w zbijaniu gorączki różnego pochodzenia, również w przebiegu zakażeń wirusowych. Drugim wskazaniem do zażywania ibuprofenu są bóle różnego pochodzenia (bóle gardła, mięśni, głowy, bóle na skutek ząbkowania, bóle na skutek urazów czy bóle uszu).
Lek jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie osiąga już po pierwszej godzinie od momentu zażycia. Można podawać go już małym dzieciom, ale dopiero po ukończeniu przez niemowlę 3. miesiąca życia.
Ibuprofen dawkuje się co 6–8 godzin (ściśle według wskazań lekarza). Rynek farmaceutyczny obfituje w preparaty z tą substancją (np. Nurofen dla dzieci forte o smaku truskawkowym czy lek Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym), dlatego zaleca się szczególną ostrożność w ich stosowaniu, aby nie dopuścić do przedawkowania.
Ibuprofenu nie powinno się stosować na stan podgorączkowy. Można go jednak łączyć naprzemiennie z paracetamolem, pod warunkiem że malec ukończył 3. miesiąc życia i zbijanie gorączki u dziecka jednym preparatem okazało się nieskuteczne.
Mimo wielu przeciwwskazań, opinie o ibuprofenie są bardzo pozytywne. Dla wielu rodziców to popularny lek przeciwgorączkowy, który podają wtedy, gdy wystąpi infekcja lub traktują go jako środek przeciwbólowy, np. w stanach zapalnych ucha środkowego.
Ibuprofen czy paracetamol na zbicie gorączki u dziecka?
Wielu rodziców maluchów interesuje kwestia, co jest lepsze na gorączkę – paracetamol czy ibuprofen dla dzieci? Zarówno jeden i drugi lek jest skuteczny, lecz to ibuprofen ma działanie przeciwzapalne i jest o wiele mocniejszy od paracetamolu. Jednak ibuprofen jest zakazany u dzieci poniżej 3. miesiąca życia.
Zbicie gorączki u dziecka nie zawsze jest łatwe. W sytuacjach podbramkowych ibuprofen łączy się z paracetamolem, podając oba leki przeciwgorączkowe naprzemiennie aż do uzyskania pożądanych efektów.
Obydwu preparatów nie wolno stosować dłużej niż 3 dni. Po tym czasie, jeśli gorączka utrzymuje się, należy odwiedzić lekarza.
Ibuprofen dla dzieci – czopki, syrop, tabletki
Ibuprofen kupimy bez recepty. Forma podania zależy do wieku i możliwości dziecka.
Postacie ibuprofenu:
- Czopki dla dzieci – czopki przeciwgorączkowe w różnych dawkach: czopki dla niemowląt – 60 mg, czopki dla dzieci większych w dawce 125 mg i czopki dla dzieci od 6. roku życia, gdzie można podawać czopki 200-gramowe.
- Ibuprofen w syropie na gorączkę dla dzieci – zawiesina o różnych smakach – głównie truskawkowa i pomarańczowa. Dobra na gorączkę dla dzieci, które nie tolerują czopków. Syrop można kupić również w dawce forte. Zawartość ibuprofenu jest wtedy większa i dziecko nie musi przyjmować tylu dawek.
- Tabletki – nie tylko tabletki przeciwbólowe dla dzieci, ale i skuteczny lek na gorączkę. Ibuprofen w tabletkach można podawać dzieciom od 12. roku życia.
Jeśli zastanawiamy się, co podać dziecku na gorączkę, wybierzmy dogodną dla niego i dla nas formę podania leku.
Ibuprofen dla dzieci – dawkowanie
Lek przeciwgorączkowy dla dzieci taki jak ibuprofen powinien być podawany co 6–8 godzin, ponieważ jest to substancja mocniejsza niż paracetamol. Dawkowanie ibuprofenu dla dzieci zależy od wagi i wieku dziecka.
Czopki przeciwgorączkowe dla dzieci – w dawce 60 mg dla dzieci o masie ciała 6–8 kg stosuje się 1 czopek (maksymalnie 3 czopki na dobę), dzieciom od 8 do 12,5 kg wagi podaje się 1 czopek – maksymalnie 4 czopki na dobę. Dawka 125 mg jest przeznaczona dla dzieci z wagą powyżej 12,5 kg (lub dzieci od 2. roku życia), gdzie dawka jednorazowa to 1 czopek, lecz nie więcej niż 4 czopki w ciągu doby.
Syrop z ibuprofenem – zawiesinę podaje się od 3–4 razy na dobę w konkretnych dawkach podzielonych:
- 3–6 miesięcy (> 5 kg) – 1,25 ml;
- 6–12 miesięcy (8–10 kg masy ciała) – 1,25 ml do 4 razy na dobę;
- 1–3 lat – około 2,5 ml;
- 3–6 lat – 3,75 ml (waga dziecka pomiędzy 15–20 kg);
- 6–9 lat ( waga 20–30 kg) – około 5 ml;
- 9–12 lat (30–40 kg) – około 7,5 ml.
Ibuprofen tabletki – podaje się dzieciom od 12. roku życia w dawce 1–2 tabletki co 4 godziny.
Ibuprofen dla dzieci – przeciwwskazania
Ibuprofenu nie wolno stosować kobietom w ciąży ani kobietom karmiącym. Substancja ta przenika do mleka matki. Przeciwwskazania do stosowania leku u dzieci to z kolei:
- uczulenie na ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. pokrzywka po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego),
- upośledzona czynność nerek i wątroby,
- u niemowląt o wadze poniżej 6 kg,
- u dzieci z chorobami serca,
- przy dusznościach związanych z atakami astmy,
- jeśli u pacjenta stwierdzono krwawienie z naczyń mózgowych lub inne,
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie odwodnienie,
- jeśli stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów.
Jeśli dziecko ma różne choroby współistniejące (np. przewlekłe zapalne choroby jelit), koniecznie zapytajmy lekarza, czy w razie gorączki możemy podać maluchowi ibuprofen. Może to bowiem wpłynąć na pogorszenie jego stanu zdrowia. Leki na zbicie gorączki są toksyczne i przy niewłaściwym stosowaniu mogą wywołać krwawienie z przewodu pokarmowego.
Ibuprofen – skutki uboczne, interakcje
Z racji tego, że ibuprofen jest silniejszy od paracetamolu niemal trzykrotnie, jego działania niepożądane także są większe.
Możliwe działania niepożądane ibuprofenu:
- uszkodzenia wątroby – przy długotrwałym przyjmowaniu tego leku;
- zaburzenia krzepliwości krwi, ponieważ ibuprofen wpływa na czas krzepnięcia;
- zaburzenia pracy nerek;
- reakcje alergiczne, tj. wysypka, pęcherze na skórze;
- dolegliwości żołądkowe (rzadko: zapalenie błony śluzowej żołądka).
Ibuprofen ma szereg interakcji z innymi lekami. Bezwzględnie nie powinno się go stosować u dzieci ze skazą krwotoczną lub przyjmujących kortykosteroidy. Działanie leku może nasilić wtedy ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego.
Bibliografia
- Leksykon leków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- http://pedicetamol.pl – Paracetamol czy Ibuprofen
Ewa Żuchowska
Farmaceuta
W roku 2003 ukończyła Prywatną Policealną Szkołę Farmaceutyczną w Warszawie na kierunku technik farmacji. Przez wiele lat pracowała w aptekach otwartych. Obecnie pracuje w domu, analizując informacje dla firmy marketingowej.
Komentarze i opinie (0)