Mięśniaki macicy – jakie dają objawy, z czego się biorą, kiedy je trzeba usunąć?

Mięśniaki macicy stanowią jedne z najczęściej diagnozowanych, niezłośliwych zmian rozrostowych w obrębie miednicy mniejszej. Najczęściej obserwuje się je u kobiet w wieku produkcyjnym, podczas rutynowego badania ginekologicznego, gdy pacjentka zgłasza w wywiadzie obfite i bolesne miesiączki. Jak duże mogą być mięśniaki macicy? Jak leczy się tę przypadłość? Czy jest groźna?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy, zwane inaczej włókniakami macicy, to łagodne zmiany nowotworowe, które zbudowane są z miometrium, czyli komórek gładkich mięśnia macicy. Zmiany te w żadnym stopniu nie zagrażają życiu pacjentki, ale mogą mieć negatywny wpływ na jego jakość i utrudniać kobiecie zajście w ciążę.

Jak wyglądają mięśniaki macicy? To kuliste i zbite guzki o różnej wielkości. Rozmiarem mogą przypominać ziarno grochu, monetę, a w skrajnych przypadkach – bywają większe od samej macicy. Mięśniaki macicy rzadko występują pojedynczo, zazwyczaj obserwuje się je w liczbie mnogiej, przy czym nie rozprzestrzeniają się one poza macicę i nie dają przerzutów.

Warto zaznaczyć, że wspomniane wyżej łagodne zmiany nowotworowe mogą zmniejszać się lub rosnąć na przestrzeni tygodni, miesięcy lub lat.

Jakie są rodzaje mięśniaków macicy i przyczyny ich powstawania?

Ginekolodzy wymieniają trzy rodzaje mięśniaków macicy, które różnicuje się ze względu na lokalizację. Są to:

  • mięśniaki podśluzówkowe – lokalizują się tuż pod błoną śluzową macicy (endometrium);
  • mięśniaki śródścienne – znajdują się w środkowej części ściany macicy;
  • mięśniaki podsurowicówkowe – występują pod błoną surowiczą na zewnątrz macicy.

Przyczyny występowania mięśniaków macicy nie są do końca znane. Część z nich na pewno pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnych, w tym podwyższonego stężenia estrogenów (np. poprzez stosowanie antykoncepcji hormonalnej).

Lekarze określili także kilka czynników ryzyka, które predysponują do rozwoju mięśniaków macicy. Mamy tu na myśli:

  • wiek i płodność – mięśniaki macicy najczęściej pojawiają się u kobiet między 30. a 40. rokiem życia, czyli u pacjentek w wieku rozrodczym;
  • etniczność – zaobserwowano, że czarnoskóre kobiety są bardziej narażone na występowanie mięśniaków macicy;
  • otyłość – otyłość bardzo często wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, co może być przyczyną powstawania mięśniaków macicy, w dodatku nadmiar tkanki tłuszczowej także może sprzyjać ich rozwojowi;
  • czynniki genetyczne – istnieje podejrzenie, że skłonność do rozwoju mięśniaków macicy może być dziedziczna;
  • czynniki środowiskowe – lekarze podejrzewają, że występowanie mięśniaków macicy może mieć związek ze stosowaniem źle zbilansowanej diety, bogatej w czerwone mięso.

Warto zaznaczyć, że pomimo istnienia tych potencjalnych czynników ryzyka, u niektórych kobiet mięśniaki macicy mogą rozwijać się bez wyraźnych przyczyn, a w innych przypadkach przyczyny ich powstania mogą być skomplikowane i związane z różnymi czynnikami ryzyka jednocześnie.

Jakie są objawy mięśniaków macicy?

Występowanie mięśniaków macicy może przebiegać całkowicie bezobjawowo, a sama przypadłość często diagnozowana jest podczas kontrolnego badania ginekologicznego z wykorzystaniem USG przezpochwowego. Zdarza się jednak, że pacjentki zgłaszają swojemu lekarzowi pewne niepokojące symptomy, które towarzyszom omawianej dolegliwości.

Do najczęstszych objawów mięśniaków macicy należą:

  • nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe – bardzo obfite i przedłużające się miesiączki;
  • dolegliwości bólowe – najczęściej silne bóle menstruacyjne lub tępy, przewlekły, kolkowy ból podbrzusza;
  • uczucie napięcia i pełności w dolnej części brzucha;
  • wzrost obwodu brzucha – zwłaszcza gdy mięśniak macicy jest dużych rozmiarów;
  • problemy z oddawaniem moczu – duże mięśniaki macicy mogą uciskać na pęcherz moczowy, co skutkuje częstymi mikcjami i uczuciem pełnego pęcherza;
  • problemy z zajściem w ciążę – utrzymanie ciąży bywa niemożliwe, ponieważ mięśniaki macicy utrudniają prawidłowy rozwój płodu.

Nie wszystkie z wymienionych wyżej objawów muszą występować jednocześnie. Czasami pacjentkę niepokoją tylko obfite i bolesne krwawienia miesiączkowe lub niewyjaśniona niepłodność. Występuje jednak korelacja między wielkością mięśniaków macicy a nasileniem symptomów.

Mięśniaki macicy – diagnostyka

Diagnostyka mięśniaków macicy nie jest szczególnie skomplikowana.

  1. Jako pierwsze wykonuje się klasyczne badanie ginekologiczne. Lekarz palpacyjnie ocenia wówczas rozmiar i kształt macicy oraz stwierdza obecność guzów lub innych nieprawidłowości w jamie macicy.
  2. Kolejnym rutynowym badaniem jest ultrasonografia, czyli popularne USG przezpochwowe. Badanie to obrazuje żeński układ rozrodczy i pozwala na obserwację różnorodnych zmian, w tym mięśniaków macicy o różnej wielkości.
  3. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy USG nie dostarcza pełnych informacji, może być zastosowana histeroskopia . Jest to procedura, podczas której cienka rurka z kamerą (histeroskop) wprowadzana jest do macicy przez pochwę i szyjkę macicy, co umożliwia bezpośrednią obserwację wnętrza macicy i identyfikację mięśniaków podśluzówkowych.
  4. W wyjątkowo trudnych przypadkach można zastosować również rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, które dają pełny pogląd na wszystkie nieprawidłowości w obrębie macicy i sąsiadujących z nią narządów wewnętrznych.

Mięśniaki macicy – leczenie

Leczenie mięśniaków macicy uzależnione jest od wielkości, liczby i umiejscowienia zmian, a także intensywności objawów zgłaszanych przez pacjentkę. Dostępnych jest kilka rozwiązań terapeutycznych, a o wyborze konkretnej metody decyduje lekarz ginekolog.

Niemal w każdym przypadku stosuje się leczenie farmakologiczne, które znosi przykre dla pacjentki dolegliwości, ale nie ma większego wypływu na obecność mięśniaków macicy. W przypadku gdy zmiany są niewielkie, najczęściej pozostawia się je do dalszej obserwacji. W sytuacji gdy guzy są liczne i sporej wielkości, można zastosować leczenie operacyjne, a dokładniej:

  • zabieg wyłuszczenia mięśniaków (miomektomia) – najczęściej wykonuje się go u kobiet w wieku rozrodczym, które planują zajście w ciążę;
  • zabieg usunięcia macicy (histerektomia) – zwykle przeprowadza się ją u kobiet po menopauzie lub u tych, które nie planują potomstwa.

Usunięcie macicy daje gwarancję całkowitego wyeliminowania problemu mięśniaków macicy. Po zakończeniu leczenia operacyjnego pacjentka powinna regularnie kontrolować stan swojego zdrowia intymnego. Należy przynajmniej raz w roku odwiedzić ginekologa i wykonać podstawowe badania.

Bibliografia

 
  1. Knapp, P., Chabowski, A., Knapp, P., Epidemiologia mięśniaków macicy, Przegląd Menopauzalny, 2/2012;
  2. Maksym, R. B., Ruta, H., Skibińska, M., Postępowanie kliniczne z mięśniakami macicy u kobiet w wieku reprodukcyjnym, Życie i Płodność. Ujęcie Interdyscyplinarne, 3(39), 2019;
  3. Woźniak, S., Pietrzak, B., Paszkowski, T., Radowicki, S., Pawelczyk, L., Wielgoś, M., Farmakoterapia mięśniaków macicy. "Ginekologia i Perinatologia Praktyczna", 2(2), 43–47, 2017.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jaką dietę stosować i jakie produkty podawać dziecku, aby nigdy nie zabrakło mu energii?

 

Czy dziecko może jeść parówki?

 

Co to jest przedszkole integracyjne?

 

Podróż w ciąży

 

Eryk – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Natan – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

12. miesiąc życia dziecka

 

Blanka – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie