Twoje dziecko szykuje się na wakacje bez rodziców, a ty obawiasz się, jak sobie poradzi. Czy nie będzie za tobą tęsknić? Czy będzie bezpieczne? Czy będzie miało się do kogo zwrócić, jeśli pojawi się jakikolwiek problem? Takie wątpliwości dotyczą niemal wszystkich rodziców. W artykule omawiamy, jak sobie z nimi radzić.
Pierwszy wyjazd na kolonie – jak przygotować psychicznie siebie i dziecko?
- Pierwszy wyjazd bez rodziny – kiedy dziecko jest na niego gotowe?
- Jaki obóz wybrać na pierwszy wyjazd dziecka?
- Twoje emocje udzielają się dziecku
- Pierwszy wyjazd dziecka na kolonie – przygotuj się, że będzie chciało wracać
- Kiedy odebrać dziecko z pierwszych kolonii?
- Jak sprawić, aby dziecko wróciło zadowolone z obozu czy kolonii?
Pierwszy wyjazd bez rodziny – kiedy dziecko jest na niego gotowe?
Naturalnym procesem rozwoju dziecka jest jego stopniowe odłączanie się od rodziców. Ten proces można wspomóc, wysyłając dziecko na obóz czy kolonie. Pierwsze tego typu wyjazdy mają bardzo duże znaczenie i mogą wpłynąć na dalszą chęć (lub jej brak) dziecka na odkrywanie świata oraz budowanie własnej autonomii. Ze względu na ważność tego wyjazdu, nic dziwnego że kluczowym jest dla rodziców pytanie, czy dziecko jest już gotowe na samodzielny wyjazd? Czy 6-latek może już jechać na kolonie? Czy 8-latek jest gotowy na sportowy obóz?
– Cechy, które sugerują, że dziecko poradzi sobie na samodzielnym wyjeździe, to m.in. łatwość w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, odwaga, chęć poznawania świata i podejmowania nowych wyzwań, zaufanie do dorosłych czy też samodzielność rozpatrywana w odniesieniu do wieku – podpowiada Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.
Przeczytaj też: Czy jesteś nadopiekuńczym rodzicem?
Jaki obóz wybrać na pierwszy wyjazd dziecka?
Podstawą jest wybranie takiego organizatora wypoczynku letniego dla dzieci, któremu ufamy. Może być to więc klub sportowy, do którego na zajęcia uczęszcza maluch, czy też osoba polecona przez innych rodziców. Kiedy wierzysz, że dziecko będzie miało zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie, a jego potrzeby fizyczne i psychiczne zostaną spełnione, mniej się stresujesz.
Przed wyjazdem sprawdź następujące informacje:
- podróż – ile czasu i czym będzie jechało na kolonie dziecko;
- warunki mieszkaniowe – zapytaj o wygląd pokojów dla dzieci, ich standard, udogodnienia, osobne toalety, itp.;
- wyżywienie – sprawdź, ile razy dziennie dziecko będzie jadło posiłki, czy na miejscu jest kuchnia, czy też jedzenie będzie dostarczane z zewnątrz (catering);
- jakie atrakcje będą organizowane dla dzieci na terenie ośrodka i poza nim;
- poproś o przykładowy plan zajęć dziecka na obozie czy koloniach;
- ubezpieczenie – zapytaj, jakie ubezpieczenie będzie miało dziecko podczas wyjazdu.
Kiedy już te podstawowe sprawy zostaną załatwione, można przejść do kwestii emocji dziecka i twoich, związanych z pierwszym wyjazdem na kolonie.
Przeczytaj też: Jak stać się uważnym rodzicem?
Twoje emocje udzielają się dziecku
Pamiętaj, że każda twoja emocja – czy to spokój, czy zdenerwowanie – udziela się dziecku. Jako istota polegająca na dorosłych i niebędąca w stanie poradzić sobie bez ich opieki, dziecko jest wyczulone na sygnały płynące od opiekunów. Dlatego też, kiedy rodzice są pozytywnie nastawieni i emanują dobrą energią oraz spokojem, ono również będzie spokojniejsze.
– Warto porozmawiać z dzieckiem przed wyjazdem i wyjaśnić mu, że może zaufać opiekunom na obozie i w razie potrzeby zwrócić się do nich z prośbą o pomoc. Mowa zarówno o sytuacjach takich jak tęsknota za rodzicami, jak i problemy w kontaktach z innymi dziećmi. To wychowawcy powinni być pierwszymi osobami, do których dziecko zwróci się, gdy potrzebuje wsparcia. Z kolei rolą opiekunów jest na te potrzeby empatycznie odpowiedzieć – podkreśla Dominika Słowikowska.
To też może Cię zainteresować: Jak zaplanować wakacje, gdy jest się w ciąży?
Pierwszy wyjazd dziecka na kolonie – przygotuj się, że będzie chciało wracać
Aby uniknąć rozczarowania, lepiej przyjmij nastawienie, że prawdopodobnie przy pierwszym samodzielnym wyjeździe twojej pociechy pojawią się większe lub mniejsze trudności. Nie spodziewaj się, że Twoje dziecko nie będzie tęsknić za rodzicami i domem. To naturalna reakcja i za bardziej niepokojący można by uznać fakt, że maluch nie tęskni. Nie odbieraj więc tęskniącego dziecka z obozu od razu. Twoją rolą jako dorosłego jest pomoc w poradzeniu mu sobie z tymi emocjami.
Przed wyjazdem koniecznie porozmawiaj z dzieckiem. Poproś, by zadawało pytania na temat wyjazdu i szczerze na nie odpowiadaj.
– Zapewniając dziecko, że nie będzie tęskniło ani doświadczało żadnych trudnych emocji, okłamujemy je. Lepiej wytłumaczyć mu, że tęsknota za domem jest zupełnie normalna i jest to coś, co można po prostu zaakceptować, a także całkiem fajnie sobie z tym poradzić. Niezwykle ważne jest wcześniejsze, regularne normalizowanie uczuć i różnych przeżyć oraz wyposażanie dziecka w strategie radzenia sobie z nimi. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, tuż przed wyjazdem – komentuje ekspertka. – Aby dziecko czuło się bezpiecznie, możemy zagwarantować mu np., że będziemy z nim rozmawiać przez telefon zawsze, kiedy będzie tego potrzebowało, a codziennie o określonej godzinie odbędziemy z nim wideorozmowę. Ze starszymi dziećmi, które postrzegają już upływ czasu podobnie jak dorośli, możemy wcześniej umówić się, że jeśli po 3 dniach wciąż będą chciały wrócić do domu, odbierzemy je. Tego typu ustalenia zawsze należy później respektować, aby nie zawieść okazanego nam zaufania.
Kiedy odebrać dziecko z pierwszych kolonii?
Jeśli Twoje dziecko kilka dni z rzędu w rozmowach telefonicznych przekazuje Ci, że chce, byś po nie przyjechał i zabrał je do domu, zapytaj szczegółowo o powody i koniecznie porozmawiaj z wychowawcami. Może być bowiem tak, że w ciągu dnia dziecko dobrze się bawi, wychowawcy nie obserwują niczego niepokojącego, a maluch rozkleja się dopiero wtedy, gdy do ciebie dzwoni.
Jeśli z kolei usłyszysz od dziecka i opiekunów na koloniach, że w ciągu dnia dziecko nie ma ochoty na uczestniczenie w zajęciach, odczuwa duży stres i jest smutne, czas odebrać je z kolonii. Być może nie dojrzało jeszcze do samodzielnego wyjazdu, a ogrom nowości je po prostu przytłoczył.
Jak sprawić, aby dziecko wróciło zadowolone z obozu czy kolonii?
- Rozmawiaj z dzieckiem przed wyjazdem i w trakcie wyjazdu.
- Przed wyjazdem opowiedz mu o dobrych i złych rzeczach, jakie mogą je spotkać na koloniach.
- Podpowiedz metody, jak może sobie poradzić, gdy ma jakiś problem.
- Podczas wyjazdu rozmawiaj z dzieckiem zawsze wtedy, gdy będzie tego potrzebowało. Oferuj wsparcie i wzmacniaj poczucie bezpieczeństwa. Jeśli coś obiecujesz, spełnij to.
Komentarze i opinie (0)