Tatuaż z henny – jak zrobić, trwałość, bezpieczeństwo, cena

Zdobienie ciała henną znane jest na świecie już od kilku tysięcy lat. Barwienie włosów oraz skóry, w zależności od miejsca i okazji, przez wieki przybierało różne wymiary – od duchowego po ozdobny. W ojczyznach henny, do których zalicza się Indie, Półwysep Arabski oraz kraje Północnej Afryki, uważa się, że przynosi ona szczęście, zapewnia pomyślność oraz chroni przed złem. Świat zachodni chętnie czepie inspiracje zarówno z Bliskiego, jak i Dalekiego Wschodu, dostosowując je do swoich zwyczajów. Jednym z nich jest wykonywanie zdobień i tatuaży z henny na skórze całego ciała, zwane sztuką mehendi. W niniejszym artykule omówiono właściwości i wykorzystanie henny, jej historię oraz sposoby samodzielnego wykonania tatuaży z henny w domowym zaciszu.

  • 5.0
  • 1
  • 0
REKLAMA

Henna – co to jest?

Henna to nazwa własna rośliny barwiącej oraz leczniczej — Lawsonia inermis (Lawsonia bezbronna) , która najlepiej rozwija się w klimacie suchym i gorącym, o temperaturze powietrza minimum 35 stopni Celsjusza. Pożądany barwnik, czyli lawson pozyskuje się z wysuszonych i sproszkowanych liści oraz łodyg lawsonii. Z jej kwiatów produkuje się olejki eteryczne Gulhina, wykorzystywane przede wszystkim do sporządzania perfum.

Naturalna henna roślinna rozrobiona w lekko kwaśnym roztworze barwi skórę i włosy na kolory: ciemnopomarańczowy, ciemnobrązowy oraz brunatny. Henna pochodząca z natury nigdy nie barwi na kolor czarny, który jest wyznacznikiem obecności sztucznych dodatków. Intensywność koloru zależy od kraju pochodzenia henny, czasu kontaktu ze skórą lub włosami, temperatury oraz od grubości nałożonej warstwy.

Jak henna barwi skórę?

Henna świetnie nadaje się do wykonywania półtrwałych tatuaży, ponieważ barwnik (lawson) zmienia kolor skóry po połączeniu się z keratyną, dokładnie w tym miejscu, w którym został nałożony. Nie rozlewa się na boki jak atrament. Lawson wnika w głąb kolejnych warstw naskórka i zmienia ich kolor. Trwałość tatuażu zależy od miejsca, w którym powstaje. Najtrwalsze tatuaże z henny powstają w miejscach, gdzie naskórek jest najgrubszy, czyli na dłoniach oraz stopach.

Rodzaje henny

Obecnie spotyka się dwa podstawowe rodzaje henny: naturalną oraz syntetyczną. Henna naturalna ma przyjemny ziołowy zapach i niezwykle rzadko uczula, natomiast henna sztuczna nie dość, że uczula, to jeszcze nieprzyjemnie pachnie. Do malowania ciała zaleca się wyłącznie naturalną hennę, która po rozrobieniu przyjmuje kolor zielony.

Czym jest tzw. sztuczna henna?

Związek chemiczny p-Fenylodiamina (PPD) jest nazywany sztuczną henną. To substancja barwiąca o niebezpiecznych, toksycznych właściwościach. Przyspiesza ona proces barwienia i dlatego jest chętnie dodawana do kosmetyków. PPD jest składnikiem farb do włosów oraz atramentów, przeznaczonych do ozdabiania ciała półtrwałymi tatuażami.

Należy unikać produktów, które zawierają w składzie p-Fenylodiaminę, ponieważ jest ona silnym alergenem. Jeśli jest to niemożliwe, powinno się wybierać kosmetyki z możliwie jak najmniejszym stężeniem PPD. Poza objawami miejscowej alergii kontaktowej lub poparzenia chemicznego, może dojść do groźnego zatrucia omawianą substancją, które w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Warto wiedzieć, że preparaty, które aplikuje się na skórę, przedostają się do krwiobiegu, a tym samym mogą wywołać niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia powikłania.

Kosmetyki sprzedawane w krajach Unii Europejskiej nie mogą zawierać więcej niż 6% PPD, jednakże prawo obowiązujące w Afryce i Azji nie jest już tak restrykcyjne, dlatego trzeba uważać na sprowadzane z tych miejsc kosmetyki.

Historia tatuażu z henny

Początki wykorzystywania henny do rozmaitych praktyk zdobniczych ciała, w tym tatuowania, sięgają starożytności. Przyjmuje się, że ludzie ozdabiali nią ciało już 5000 lat temu. Trudno jednak precyzyjnie określić datę i pochodzenie henny, ze względu na częste migracje kultur oraz ich zwyczajów.

W Starożytnym Egipcie odkryto zmumifikowane dowody na używanie henny do zdobienia ciała kobiet i mężczyzn w celu odprawiania rytuałów przejścia zmarłego w świat pozagrobowy. O hennie wspomniano także w Papirusie Ebersa, który opisywał lecznicze właściwości henny, m.in. chłodzenie ciała po użądleniach, skaleczeniach czy poparzeniach słonecznych. W celach kosmetycznych wykorzystywano ją głównie do farbowania struktur zawierających keratynę, a więc: włosów, paznokci i skóry. Henna była także używana do barwienia wełny, jedwabiu oraz skóry zwierząt.

Farbowanie skóry miało w Egipcie i innych starożytnych państwach wymiar nie tylko ozdobny, ale także duchowy i rytualny. Kobiety używały barwnika lawsonii do wzmocnienia swojej seksualności, ochrony przed złymi spojrzeniami i urokami. Sztuka henny przetrwała do współczesnych czasów głównie w Indiach i krajach muzułmańskich, w których symbolika poszczególnych wzorów jest niezwykle zróżnicowana, a efekty hennowania wręcz magiczne. Zdobienie ciała naturalną henną służy celebracji i przygotowaniu do ważnych wydarzeń w życiu, takich jak: ślub, ciąża, narodziny dziecka oraz różnego rodzaju święta religijne. Ozdobne rysunki mają zapewnić zdrowie, szczęście i pomyślność.

Czym jest mehendi? Mehendi a body art

Mehendi (ang. mehndi) to sztuka dekorowania ciała za pomocą henny, którą najczęściej ozdabia się wewnętrzną i zewnętrzną stronę dłoni, przedramion oraz stóp, a także brzuchy kobiet ciężarnych.

Określenie mehendi to bardziej odpowiednia nazwa ozdabiania ciała henną niż przyjęte w Polsce tatuowanie. Tatuaż z założenia jest trwały i polega na podawaniu barwnika bezpośrednio w głębsze partie skóry właściwej, która nie ulega złuszczeniu. Natomiast barwnik zawarty w hennie działa jedynie na nietrwały, podlegający comiesięcznej wymianie naskórek.

Body art to pojęcie bardziej ogólne, które odnosi się do wielu sposobów dekorowania oraz zmian wyglądu ciała, nie tylko za pomocą henny. W body art zawiera się wszystko, co jest związane z ozdobą lub modyfikacją swojego ciała w sposób zarówno nieinwazyjny i bezbolesny, jak i trwały oraz bolesny.

Właściwości henny

To, że henna była i jest cennym surowcem roślinnym, można wydedukować ze wspomnienia o niej w Biblii. Poza tym tak długa historia niemal nieprzerwanego wykorzystywania jej w rozmaitych celach również podkreśla istotne znaczenie henny dla ludzkości. Henna ma m.in. właściwości:

  • wzmacniające i hamujące wypadanie włosów;
  • przeciwgrzybiczne, przeciwwszowe i przeciwłupieżowe;
  • chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Dla kogo są przeznaczone tatuaże z henny?

Tatuaże z naturalnej henny w większości przypadków są nieszkodliwe i można je wykonywać nawet u dzieci. Jednakże, jak w przypadku każdej obcej dla skóry substancji, może się na niej pojawić uczulenie. Szczególnie wrażliwa jest delikatna skóra najmłodszych, dlatego zaleca się ostrożność w wykonywaniu tatuaży zawierających hennę naturalną u dzieci.

Istotny jest uważny wybór miejsc, w których wykonywane są półtrwałe tatuaże lub w przypadku samodzielnego nakładania barwnika — dobór dobrej jakości henny. Wakacyjne stragany w turystycznych miejscach kuszą łatwą dostępnością i przystępną ceną, jednakże nie gwarantują bezpieczeństwa wykonania usługi. Sztuczne substancje, a w szczególności omówiony już związek PPD, uczulają i są groźne nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Tatuaż z henny jako alternatywa dla permanentnych tatuaży. Zalety tatuażu z henny

Na tatuaże z henny decydują się w Polsce przede wszystkim osoby, które nie chcą trwale zmieniać swojego ciała, dzieci oraz wielbiciele sztuki orientu. Półtrwały tatuaż jest doskonałą i pełną zalet alternatywą dla tzw. prawdziwych tatuaży, ponieważ:

  • można przetestować, jak w rzeczywistości wygląda na ciele dowolny wzór;
  • jest bezpieczny dla skóry, pod warunkiem użycia naturalnej henny dobrej jakości;
  • po upływie około 2-4 tygodni znika, nie pozostawiając po sobie śladów;
  • jego wykonanie nie wiąże się z bolesnym procesem powstawania permanentnego tatuażu;
  • namalowany przez profesjonalistę pięknie zdobi ciało;
  • jest okazją do samodzielnych eksperymentów ze sztuką mehendi na swoim ciele, bez konieczności jego trwałych zmian;
  • może być początkiem fascynacji wschodnią kulturą i orientalną przygodą.

Jak zrobić tatuaż z henny w domu?

Przed przystąpieniem do malowania ciała henną warto wykonać próbę uczuleniową, czyli w mało widocznym miejscu nałożyć niewielką ilość henny, zakleić plastrem i pozostawić ją na około 4 godziny. Następnie trzeba ją zmyć i obserwować dane miejsce przez około 24 godziny.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie skóry poprzez wykonanie peelingu części ciała, która będzie tatuowana. Pozwoli to na dłuższe utrzymywanie się tatuażu na skórze.

Jakie akcesoria są potrzebne do zrobienia tatuażu z henny?

W celu samodzielnego wykonania tatuażu z henny w domu potrzeba przede wszystkim chęci, cierpliwości i oczywiście zestawu odpowiednio dobranych produktów. Przydadzą się następujące akcesoria:

  • moździerz, najlepiej wykonany z ceramiki;
  • 50 g wysokiej jakości henny do zdobienia ciała, tzw. body art quality (BAQ) henna;
  • sitko z drobnymi oczkami;
  • 1 szklanka wody;
  • 1-3 łyżki cukru lub miodu;
  • 15-20 ml soku z cytryny;
  • odtłuszczacz do skóry, np. olejek eukaliptusowy;
  • rękawiczki jednorazowe;
  • ręcznik papierowy;
  • plaster z opatrunkiem;
  • kalka techniczna;
  • szablon w wybranym wzorem tatuażu;
  • aplikator lub cienki pędzelek;
  • cienkopis;
  • dezodorant w sztyfcie.

Gdzie można kupić szablony do tatuażu?

Szablony do tatuażu można nabyć zarówno w dedykowanych sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie, który stanowi także niewyczerpane źródło inspiracji. Osoby uzdolnione plastycznie lub mające pomysł na nietypowy wzór mogą wykonać szablony samodzielnie.

Szczegółowa instrukcja wykonania tatuażu z henny

Ważne jest wcześniejsze przygotowanie wszystkich potrzebnych akcesoriów i zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu, na którego długość ma wpływ m.in. wielkość planowanego tatuażu oraz czas wysychania henny.

  1. Przygotować pastę z henny poprzez przesianie proszku przez sitko do moździerza i jego dokładne rozdrobnienie. Najlepiej nie używać gotowych mieszanek, ponieważ może się okazać, że ich skład nie jest w pełni naturalny.
  2. Do henny należy dodać sok z cytryny, cukier lub miód oraz tyle wody, aby uzyskać jednolitą konsystencję, przypominającą pastę do zębów. Powinna ona mieć kolor zielony i ziołowo pachnieć. Jeśli przybrała kolor czarny, lepiej nie nakładać jej na skórę, ponieważ oznacza to, że zawiera niebezpieczny dla zdrowia związek chemiczny — PPD.
  3. Położyć szablon z wybranym wzorem na płaskiej powierzchni, a na nim kalkę techniczną. Następnie odrysować wybrany wzór tatuażu cienkopisem.
  4. Kiedy pasta z henny jest już gotowa, oczyścić miejsce tatuażu oraz odtłuścić je spirytusem salicylowym lub olejkiem eukaliptusowym. Miejsce wykonywania tatuażu oraz ubranie powinno się zabezpieczyć, np. za pomocą ręcznika papierowego. Na tak przygotowaną skórę należy nanieść cienką warstwę dezodorantu w sztyfcie, a następnie przyłożyć kalkę do skóry, tak aby tusz z cienkopisu pozostał na skórze.
  5. Nałożyć pastę z henny do aplikatora i nakładać ją na odbity na skórze wzór. Można też użyć pędzelka. Im grubsza warstwa pasty, tym bardziej intensywny kolor malowidła. Trzeba poczekać, aż henna zaschnie i na skórze pojawią się charakterystyczne skorupki. W tym celu trzeba pozostawić ją na ciele przez około 5-8 godzin, najlepiej na całą noc, przyklejając na tatuaż plaster z opatrunkiem. Można też dodatkowo owinąć tatuaż folią spożywczą, która zatrzyma ciepło, potrzebne do dobrej penetracji barwnika w głąb naskórka. Po upływie zakładanego czasu należy delikatnie usunąć pozostałości henny ze skóry. Można to zrobić poprzez nalanie na plaster oleju i odczekanie kilkunastu minut, po których wystarczy go zrolować razem z henną. Im później henna będzie miała kontakt z wodą, tym mocniej wzór utrwali się na skórze. Zaleca się odczekać z użyciem wody kilkanaście godzin.
  6. Rzeczywisty kolor henny uwidoczni się na skórze po upływie 2-3 dni. O tatuaż z henny trzeba dbać poprzez natłuszczanie go wazeliną lub oliwką i unikanie substancji podrażniających naskórek, takich jak chlor, detergenty czy peelingi.

Jak długo tatuaż z henny trzyma się na ciele?

Utrzymywanie się tatuażu z henny na ciele jest związane z procesem złuszczania się naskórka oraz odpowiednią dbałością o tatuaż. Pełny fizjologiczny cykl złuszczania się naskórka trwa około 28 dni. W tym czasie komórki z najgłębiej położonej, czyli podstawnej warstwy naskórka przedostają się już do zewnętrznej warstwy rogowej i ulegają złuszczeniu.

Czas utrzymywania się henny na skórze po zrobieniu tatuażu jest indywidualny i zależy m.in. od:

  • jakości użytej henny;
  • czasu działalności barwnika przy wykonywaniu wzoru;
  • dbałości o tatuaż.

Tatuaż z henny może zdobić skórę przez czas od 7 do 28 dni. Rzadko jednak utrzymuje się on na skórze dłużej niż 2-3 tygodnie, ponieważ ma styczność z wodą, która stopniowo wypłukuje barwnik oraz innymi substancjami podrażniającymi skórę, chociażby detergentami.

Czy można usunąć ze skóry tatuaż z henny?

Prawidłowo wykonanego tatuażu z henny nie da się usunąć od razu, ponieważ barwnik wniknął w głębsze warstwy naskórka. Najlepiej jest poczekać, aż malowidło samoistnie zbladnie, a następnie zniknie. Można także sztucznie przyspieszać jego złuszczanie, poprzez stosowanie peelingów i częste mycie danego miejsca, jednak nie powinno się robić tego zbyt agresywnie, aby nie doprowadzić do powstania ran.

Tatuaż z henny – ile kosztuje?

Cena tatuażu z henny w porównaniu z ceną tatuażu klasycznego nie jest zbyt wygórowana, jednak w obu tych przypadkach koszt preferowanego przez nas malunku uzależniony jest od jego wielkości i stopnia skomplikowania.

Niewielki i prosty profesjonalny tatuaż z henny można wykonać nawet za 10 zł. W przypadku większych i bardziej wymagających tatuaży cena wzrasta do 100 i więcej złotych.

Bibliografia

 
  • Cartwright-Jones, „Henna do włosów. Jak ją stosować?”, Wydawnictwo Tap Dancing Lizard TM LLC, USA 2006, s. 4-7;
  • Faulks, „Henna Magic: Crafting Charms&Rituals with Sacred Body Art.”, Llewellyn Publications, USA 2010, s. 12, 15-16, 19, 23;
  • Kołodziejska, E. Małek, „Technik usług kosmetycznych. Wykonywanie zabiegów zdobniczych na ciele”, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006, s. 7-11;
  • Majewska, „Henna na dobre i na złe”, biotechnologia.pl, 2013;
  • http://toksykolog.com/2018/05/12/ppd-smiertelny-skladnik-farb-do-wlosow/;
  • https://www.hennaillu.pl/2015/10/przepis-na-hennowa-paste-czesc-1.html.
Opublikowano: ; aktualizacja: 27.04.2023

Oceń:
5.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rozstęp mięśni brzucha

 

Kolczyk w nosie – jaki wybrać, rodzaje, czy to bezpieczne, czy można zrobić w ciąży, koszt

 

Jaką kurtkę zimową wybrać w tym sezonie? Kilka porad nie tylko dla mam!

 

Idealna cera po ciąży: jak zadbać o skórę twarzy?

 

Jak zrobić domowy pedicure?

 

Plastyka brzucha po porodzie – czy to jest bezpieczne?

 

Jak usunąć malinkę?

 

Brwi metodą piórkową – na czym polega microblading?

 

REKLAMA
ue'); if (document.getElementById('APSAc8503926')) document.getElementById('APSAc8503926').remove(); }); }; return RodoInfo; }()); var RodoCookie = ckie.read('rodoHfM'); new RodoInfo();