Chiński kalendarz płci – jak działa, czy się sprawdza?

Planując ciążę, wszyscy rodzice zgodnie utrzymują, że płeć dziecka jest im obojętna – ważne, by było zdrowe. Prawda jest jednak taka, że każdy podświadomie wyobraża sobie, jakby się czuł jako rodzic dziewczynki czy chłopca i skrycie marzy o określonej płci dziecka. Powszechnie wiadomo jednak, że płci nie da się wcześniej wybrać. Ale czy tak jest na pewno? Czy jednak można zaplanować płeć dziecka? Według chińskiego kalendarza płci – można. Ale czy jest wiarygodny? To kwestia dyskusyjna. Nic nie zaszkodzi jednak spróbować!

  • 0.0
  • 0
  • 0

Jak powstaje płeć dziecka?

Co decyduje o tym, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka? Od czego zależy płeć dziecka? Odpowiedzialne są za to chromosomy, dziedziczone od rodziców, a konkretnie chromosom zawarty w jednym plemniku ojca, który jako pierwszy dotrze do komórki jajowej.

Jako że dziecko zawsze otrzymuje od matki chromosom X, to te otrzymane od ojca decydują o płci. Jeśli maluch otrzyma drugi chromosom X od ojca – będzie dziewczynką, a jeśli Y – będzie chłopcem.

Patrząc więc na genetykę, nie da się określić z góry płci poczętego potomstwa, ani też zaplanować płci dziecka. Co na to chiński kalendarz płci? Według niego płeć dziecka można sobie poniekąd wybrać...

Chłopiec czy dziewczynka, czyli jak zaplanować płeć dziecka? Kalendarz chiński płci dziecka

Za jedną z najbardziej popularnych metod planowania płci dziecka uznaje się chiński kalendarz płci. Jego skuteczność wynosi 85% – tak szacują amerykańscy naukowcy. Z kolei Chińczycy utrzymują, że skuteczność metody planowania w ten sposób płci dziecka wynosi 90%. Czy więc należy go traktować jako wyrocznię? Zdecydowanie nie – raczej z przymrużeniem oka, co nie oznacza, że nie warto próbować, szczególnie jeśli nie planuje się ciąży w żadnym konkretnym miesiącu i działa się spontanicznie, bez związku z czasem.

Planowanie płci dziecka może być dla rodziców ciekawą zabawą, nieco zmieniającą standardowe starania o ciążę, kiedy na pierwszy plan wysuwają się czasem stres i presja. Wiadomo jednak, że nie należy się na nic nastawiać – genetyka doskonale wie, co robi i żadna magia kalendarza chińskiego ani obliczenia tego nie zmienią!

Czym jest chiński kalendarz płci dziecka?

Chiński kalendarz płci dziecka wskazuje, w których miesiącach są szanse na poczęcie dziewczynki, a w których na poczęcia chłopca, w zależności od wieku matki. Po raz pierwszy opublikowano go w 1972 roku w tajwańskiej gazecie, której kopię kalendarza dostarczył chiński naukowiec. Obecnie oryginał można podziwiać w Instytucie Nauk w Pekinie.

Historia mówi dość niejasno o pochodzeniu chińskiego kalendarza płci – różne źródła wskazują różne daty, od 200 do nawet 700 lat wstecz. Jak było naprawdę – trudno powiedzieć, ale wiadomo, że jest to jeden z najstarszych sposobów planowania płci dziecka, bardzo popularny w Państwie Środka i nie tylko. Każdy może z niego skorzystać. Należy pamiętać jednak, że otrzymane wskazówki nie powinny być traktowane zbyt poważnie – mimo dostosowania się do niego, na świecie może pojawić się drugi syn czy kolejna dziewczynka. Skuteczność chińskiego kalendarza płci można porównać do rzutu monetą. Zawsze jest 50% szans na urodzenie synka i 50% szans na poczęcie córki – nie ma innej opcji!

Jak odczytywać chiński kalendarz płci dziecka?

Korzystanie z chińskiego kalendarza planowania płci jest dość łatwe. Nie potrzeba do tego żadnej wiedzy tajemnej. Płeć określa się na podstawie kalendarza księżycowego, w którym miesiące mają 28 dni, a wyniki opiera się na dwóch danych: wieku matki – przy czym ważna jest data urodzenia, a więc lata skończone – oraz miesiąca poczęcia.

Płeć wyliczana jest według tabeli. Po lewej stronie, w pionie, jest podany wiek matki, a na górze, poziomo, miesiąc poczęcia. Pola w kalendarzu chińskim posiadają odpowiednie kolory – różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca. Odczytanie płci dziecka polega na odszukaniu odpowiedniego pola – wieku matki w miesiącu poczęcia dziecka i sprawdzeniu koloru. Na tej podstawie widać, jakie są szanse, że w danym miesiącu urodzi się dziewczynka, a w innym chłopiec.

Pułapka chińskiego kalendarza księżycowego!

Czy da się przewidzieć płeć dziecka? W chińskim kalendarzu księżycowym obliczanie dat opiera się fazach Księżyca. Według chińskiego kalendarza księżycowego miesiące trwają zawsze 29 lub 30 dni, a co pewien czas dla wyrównania dodaje się 13 miesiąc. Według tego, noworodek w dniu narodzin ma już rok, a kolejne lata dolicza się w dniu chińskiego Nowego Roku, który z kolei jest związany z cyklem księżyca, co sprawia, że w naszym gregoriańskim kalendarzu data ta jest co roku inna.

Jak więc łatwo się domyślić, obliczenie wieku matki według chińskiego kalendarza jest trudne, ponieważ okazuje się, że może on być zupełnie inny niż wskazuje metryka! Dlatego, chcąc skorzystać z chińskiego kalendarza płci dziecka, najlepiej bazować nie na klasycznej tabelce, a dostępnych w internecie przelicznikach, które przekształcą wiek matki zgodnie z chińskimi założeniami. Taki kalkulator płci dziecka służy do przewidywania płci dziecka. Dla przyszłych rodziców może on stanowić nie lada rozrywkę. Byle traktowali wynik z przymrużeniem oka...

Jak sprawdzić płeć dziecka według chińskiego kalendarza płci?

Jeśli z ciekawości chce się sprawdzić płeć dziecka po czasie, kiedy doszło do zapłodnienia, ale jeszcze przed badaniami, wystarczy zrobić dokładnie to samo – sprawdzić wiek matki w momencie poczęcia, wyliczając potencjalną datę poczęcia według daty ostatniej miesiączki. Oczywiście należy pamiętać, że skuteczność metody wynosi tak naprawdę 50% – wynik więc najlepiej potwierdzić u lekarza. Niemniej, można to potraktować jako zabawę, porównać z odczuciami w trakcie ciąży.

Jeśli chodzi o płeć dziecka, często mówi się o zmianach w wyglądzie ciężarnej. Rzekomo fakt, że przyszła mama wygląda kwitnąco wskazuje na chłopca, zaś dziewczynki „odbierają” mamie urodę.

Podobnie jest ze smakami w ciąży, które mają pomóc w określaniu płci dziecka – wiadomo, że takich zjawisk nie należy brać poważnie.

Skuteczność kalendarza płci dziecka – czy można zaplanować córkę lub syna?

Płeć dziecka określona jest już w chwili poczęcia, gdy komórka jajowa łączy się z plemnikiem z określonym chromosomem, zaś kształtuje się około 9. tygodnia ciąży w przypadku chłopców i kilka – kilkanaście dni później u dziewczynek. Przez ten czas obie płcie wyglądają niemal identycznie, stąd wczesne rozpoznawanie płci, czego dopuszczają się niektórzy specjaliści, dość często wiąże się z pomyłką.

Czy istnieją jakiekolwiek skuteczne sposoby planowania płci dziecka? Odpowiedź jest prosta – NIE. Nie da się z góry określić, jakiej płci będzie maluch, czy zaplanować wcześniej płeć dziecka. Nie jest ona zależna ani od miesiąca poczęcia, nie pomoże w tym chiński kalendarz księżycowy, nie wskazują na nią żadne ciążowe zachcianki, ani wiek matki. Dokładność kalendarza księżycowego określa na podstawie... po prostu przypadków, nie biorąc pod uwagę genetyki rodziców. Oczywiście, każdy kalendarz płci dziecka jest chętnie sprawdzany przez rodziców – można się bawić, szacować, a nawet przyjmować zakłady wśród znajomych, ale z pewnością nie można traktować kalendarza chińskiego jako wyznacznika.

Opublikowano: ; aktualizacja: 07.11.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Haft krzyżykowy – jak zacząć? Haft krzyżykowy dla dzieci i dorosłych

 

Motoryczny rozwój niemowlęcia – etapy rozwoju dziecka

 

Witold – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Ada – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Gotowość szkolna – co to jest? Diagnoza gotowości szkolnej

 

Przeciwwskazania do szczepienia – kiedy odroczyć szczepienie, a kiedy nie szczepić dziecka?

 

Chodzik - tak czy nie?

 

Dyschezja – jak pomóc dziecku, jak odróżnić ją od kolki i kiedy mija?