Charakterystyczny, głuchy łoskot, a potem przejmujący płacz niemowlęcia – wielu rodziców aż zbyt dobrze wie, co to oznacza. Wystarczy dosłownie sekunda nieuwagi, żeby dziecko spadło z łóżka czy kanapy. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy zawsze niezbędna jest konsultacja lekarska, gdy niemowlę spadło z łóżka?
Dziecko spadło z łóżka – co robić? Jak zapobiegać upadkom z łóżka?
Kiedy najczęściej dziecko spada z łóżka?
Do upadku dziecka dochodzi zazwyczaj albo wtedy, kiedy śpi ono z rodzicami (może nawet przemieścić się, jeśli zostało ułożone pośrodku), albo gdy zostaje na chwilę na sofie bez opieki. W tym drugim przypadku upadek może być wielkim zaskoczeniem dla rodziców. Zdarza się bowiem, że maluch prezentuje nowe umiejętności przemieszczania się akurat w tej jednej, krótkiej chwili, w której opiekun na chwilę odwrócił wzrok.
Większość rodziców bardzo mocno przejmuje się taką sytuacją. Dziecko, które spadło z łóżka, najczęściej bardzo mocno płacze, co nasuwa wniosek, że stała mu się ogromna krzywda i natychmiast powinien zobaczyć je lekarz. Spokojnie – zazwyczaj wcale tak nie jest.
Co robić, gdy dziecko spadnie z łóżka?
Przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Przytul maluszka do piersi, mów do niego łagodnym tonem, ukołysz. Nie unoś głosu w przestrachu, nie wpadaj w panikę. Twoja zimna krew pozwoli niemowlęciu szybciej dojść do siebie.
W opanowaniu własnych emocji z pewnością pomoże Ci wiedza o tym, że kości czaszki u małych dzieci nie są jeszcze sztywno zrośnięte – tak będzie dopiero po 2. roku życia. Z tego właśnie powodu główka ma większą „amortyzację”.
Znaczenie ma również wysokość, z jakiej spadło dziecko. W przypadku łóżka czy kanapy jest to zazwyczaj od 50 do około 70 centymetrów – czyli tyle, ile wynosi długość ciała dziecka. Takie upadki są najczęściej niegroźne, szczególnie w przypadku starszych dzieci.
Dziecko spadło z łóżka – na co?
Oceniając potencjalne ryzyko wystąpienia zagrożenia, zwróć uwagę na to, na co dokładnie spadło dziecko. Najmniejsze zagrożenie związane jest z upadkiem na płaską powierzchnię – dywan bądź podłogę. Może jednak zdarzyć się tak, że na podłodze leżała twarda zabawka, a nawet, że maluszek uderzył się o narożnik ściany – takie okoliczności zwiększają prawdopodobieństwo urazu.
Ważne jest również to, na jaką część ciała upadło niemowlę – bardziej niebezpieczne są upadki głową w dół.
Dziecko spadło z łóżka – kiedy do szpitala?
Sytuacją, w której bezwzględnie trzeba wezwać pogotowie, jest oczywiście ta związana z utratą przytomności. Jeśli dziecko po upadku jest nieprzytomne, ale oddycha, należy je położyć w pozycji bocznej bezpiecznej i oczekiwać na przyjazd karetki. Jeśli nie oddycha – trzeba rozpocząć resuscytację, która w przypadku niemowląt polega na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć i 2 wdechów.
Powyższe okoliczności zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęściej jest tak, że przestraszone niemowlę uspokaja się po chwili – wówczas musisz dokładnie obejrzeć jego główkę. Szukaj zaczerwień, wgłębień, guzów, nierówności. Gdy wyczujesz guza, przyłóż do niego chłodny okład, który zmniejszy obrzęk – może być to wilgotny ręcznik, albo dwie kostki lodu owinięte w chusteczkę, sprawdzi się również schłodzona łyżka. W przypadku wyczuwalnych pęknięć albo widocznych wgłębień w czaszce bezzwłocznie należy wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.
Jeśli nie widzisz wgłębień albo pęknięć, musisz obserwować malca przez około 3 godziny – starając się jednocześnie, by nie zasnął. To ważne, ponieważ ewentualne objawy np. wstrząśnienia mózgu będą łatwiejsze do zauważenia, gdy dziecko będzie aktywne. Nietypowe zachowanie malucha będzie dla Ciebie wskazówką, że lepiej, aby obejrzał go lekarz.
Jakie sygnały świadczą o tym, że niemowlę, które spadło z łóżka, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem? Są to:
- zmęczenie i senność dziecka w porze, w której zazwyczaj jest aktywne,
- długi, trudny do uspokojenia płacz,
- wymioty,
- brak apetytu oraz trudności z jedzeniem, np. z przełykaniem,
- gorączka,
- nierówne źrenice,
- rozbiegany wzrok,
- nietypowa apatia, niereagowanie na „zaczepki” ze strony rodzica.
Jak zapobiegać upadkom z łóżka?
Upadek dziecka z łóżka czy kanapy kończy się zazwyczaj tylko strachem i wyrzutami sumienia. Te emocje powinny stanowić cenną lekcję i zmotywować do większej uważności w przyszłości. Pamiętaj o tym, aby:
- Nigdy nie zostawiać dziecka samego na łóżku lub kanapie
Przekonanie, że dziecko nie jest w stanie się przemieścić, stanowi podłoże wielu upadków. Nawet gdy malec ma dopiero kilka tygodni, nigdy nie zostawiaj go samego na kanapie, przewijaku czy łóżku.
- Odpowiednie zabezpieczenie dziecięcego łóżeczka
Kiedy tylko zauważysz, że dziecko zaczyna siadać i raczkować, należy obniżyć dno łóżeczko. Nie odwlekaj tego.
- Zabezpieczyć łóżko
Jeśli dziecko śpi z wami, na podłodze połóż poduszki albo materac.
Bibliografia
- Maria Gruba, Jarosław Gucwa, „Postępowanie w stanach nagłych u dzieci”, wyd. Medycyna Praktyczna, 2020
- Jak Grochowski, „Urazy u dzieci”, wyd. PZWL, 2000
- Murkoff, Sz. Mazel, „Pierwszy rok życia dziecka”, wyd. Rebis, 2011
Karolina Wojtaś
Psycholog
Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.
Komentarze i opinie (0)