Jeśli wierzyć łacińskiemu pochodzeniu imienia, Marek to prawdziwy wojownik. Z natury swej dualistyczny – z jednej strony pogodny, entuzjastyczny i pewny siebie lider, a z drugiej – wycofany i flegmatyczny domator. Kiedy iść do Marka z życzeniami imieninowymi, jakie jest znaczenie imienia Marek i kto znany się tak nazywa?
Marek – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Pochodzenie imienia Marek
Marek to imię męskie pochodzenia łacińskiego. W pierwotnej wersji brzmiało Marcus i odnosiło się do rzymskiego imienia boga wojny – Marsa. Uważa się, że było to najstarsze lub przynajmniej jedno z najstarszych imion nadawanych w Rzymie. Tu wystarczy wspomnieć postać Marka Aureliusza (rzymskiego cesarza i przedstawiciela stoicyzmu) czy Marka Antoniusza (polityka, rzymskiego wodza, współpracownika i zdrajcę Juliusza Cezara), by uzmysłowić sobie, jak dużą cieszyło się ówcześnie popularnością.
W Polsce imię Marek zaczęło pojawiać się w średniowieczu, ale w nieco innej formie, jako: Marko, Markusz, Markiel czy Markosz. Od tego imienia powstały również nazwiska (np. Markiewicz, Markowiak, Markowski) oraz miejscowości (Markuszów, Marków), które przetrwały do dzisiaj.
Jeśli chodzi o popularność, to boom na imię Marek był w naszym kraju w latach 70. I chociaż współcześnie rodzice niezbyt często nazywają tak swoich synów, to i tak nadal nosi je ogółem ponad 380 tysięcy mężczyzn, a to daje temu imieniu zaszczytne 11. miejsce pod względem popularności imion męskich w Polsce.
Marek – znaczenie imienia
Marek, jak przystało na imię pochodzenia łacińskiego i w dodatku odnoszące się do rzymskiej mitologii, oznacza „należący do Marsa” (znanego nam jako bóg wojny) lub inaczej „związany z Marsem”. Sugeruje to poniekąd, że osoba nosząca to imię powinna posiadać cechy pasujące do wojownika: siłę, odwagę oraz spryt.
Marek – imieniny
Najbardziej znaną datą imienin jest 25 kwietnia – wtedy przypada święto Marka Ewangelisty. Ale to nie jedyny termin, kiedy można przyjść do Marka z życzeniami. W kalendarzu funkcjonują jeszcze takie dni, jak: 21 września, 22 października, 24 października, 5 listopada, 24 lutego, 5 marca, 13 marca, 19 marca, 24 marca, 29 marca, 10 kwietnia oraz 28 kwietnia.
Osobowość mężczyzny o imieniu Marek
Marek to postać o złożonej osobowości. Z jednej strony to pewny siebie mężczyzna, o silnych przekonaniach, niebojący się ich wyrażać. Z drugiej zaś – osoba niezbyt lubiąca podróżować, najlepiej czująca się w znanych sobie miejscach, gdyż to zwiększa jej poczucie bezpieczeństwa. Temperament Marka jest trudny do scharakteryzowania, gdyż może przejawiać skrajne oblicza – od emanowania energią, po flegmatyzm i zamknięcie w sobie.
Marek może pełnić rolę lidera. Jest zauważalny i wybija się w grupie. Umie argumentować, przemawiać, ma też dar przekonywania. Jest również obiektywny, co zjednuje mu sympatię i ocenę bezstronnego obserwatora.
Inna cecha osobowości Marka to impulsywność. Niestety, to jedna z jego wad, gdyż może prowadzić do niewłaściwych wyborów i decyzji podejmowanych w emocjach.
Marek w związku i w pracy
Marek jest wiernym partnerem, na którym można polegać w każdej sytuacji. Jest lojalny i bezinteresowny, uczciwy oraz stabilny w relacjach. Nie skacze z kwiatka na kwiatek, mimo iż potrafi być charyzmatyczny i zna się na podrywaniu. Ostatecznie jednak stawia na dom i rodzinę. Dąży do stworzenia ciepłego i spokojnego związku, w którym obie strony mogą się rozwijać i na sobie polegać. To dlatego, że duże znaczenia dla Marka ma potrzeba wsparcia emocjonalnego. Sam ją daje, ale i sam jej oczekuje.
Jest empatyczny. Potrafi słuchać i dba o uczucia innych. To cechy dobrego przyjaciela. W sytuacjach stresowych może tracić pewność siebie, dlatego dobrze czuje się, gdy ma obok siebie osobę, która potrafi podjąć ważne decyzje. Jego partnerka powinna być osobą silną i zdolną do przejmowania steru w razie potrzeby.
Marek w pracy to osoba ambitna, niebojąca się wyzwań, sumienna, zdeterminowana do osiągania zamierzonych celów, pracowita i oddana obowiązkom. Dzięki silnie rozwiniętym skłonnościom przywódczym Marek sprawdza się jako lider. Narzuca twardą dyscyplinę, ale jednocześnie potrafi budować dobrą atmosferę w zespole, gdzie każdy czuje się potrzebny i doceniony. Jest dobrym organizatorem i szybko adaptuje się do różnych sytuacji, tak zawodowych, jak i prywatnych.
Marek – zdrobnienia
Zdrobnienia imienia Marek:
- Mareczek,
- Maruś,
- Mario,
- Marunio,
- Marko,
- Markuś.
Odmiana imienia Marek
Imię Marek przez przypadki odmienia się następująco:
- Mianownik: Marek (l. poj.), Markowie (l. mn.),
- Dopełniacz: Marka, Marków,
- Celownik: Markowi, Markom,
- Biernik: Marka, Marków,
- Narzędnik: z Markiem, z Markami,
- Miejscownik: o Marku, o Markach,
- Wołacz: Marku!, Markowie!
Marek – formy obcojęzyczne
- Język angielski – Mark,
- język niemiecki – Markus,
- język francuski – Marc,
- język portugalski – Marcos,
- język rosyjski – Mark,
- język grecki – Markos.
Znane osoby o imieniu Marek
- Marek Kotański – twórca Monaru, psycholog i pedagog.
- Marek Grechuta – z wykształcenia architekt, z dokonań poeta i malarz, polski piosenkarz.
- Marek Kondrat – aktor, niezapomniany Adaś Miauczyński z „Dnia Świra”.
- Marek Perepeczko – polski aktor, najbardziej znany z roli Janosika.
- Marek Kamiński – podróżnik, jego największym osiągnięciem było zdobycie pieszo w ciągu jednego roku obu biegunów.
- Marek Niedźwiecki – dziennikarz muzyczny, współprowadzący Listę Przebojów Radiowej Trójki.
- Marek Jurek – polski polityk, Marszałek Sejmu V kadencji.
- Marek Hłasko – pisarz, prozaik i scenarzysta.
- Mark Knopfler – gitarzysta i wokalista.
Powiedzenia i przysłowia o Marku
Do najbardziej znanych przysłów z imieniem Marek należą:
- „Na świętego Marka sieje się ostatnie jarka.”
- „Do świętego Marka nie ma żyta ani ziarnka.”
- „Świętego Marka – nie ma co włożyć do garnka.”
Patroni Marka
Św. Marek Ewangelista – uczeń św. Piotra i Pawła, autor najkrótszej Ewangelii i patron Wenecji. Uznawany za założyciela gminy chrześcijańskiej w Aleksandrii, w której głosił słowo Boże i ewangelizował pogan. Tam poniósł śmierć męczeńską, a jego kult szybko rozprzestrzenił się na inne regiony. Istnieją przypuszczenia, iż był synem właścicieli wieczernika, w którym odbyła się ostania wieczerza.
Św. Marek Marconi – urodził się w 1480 roku, prawdopodobnie w Mantui lub w Borgoforto. Zmarł młodo, bo w wieku 30 lat, przeżywszy ponad połowę swego życia w zakonie. Wyróżniał się pobożnością, ale najbardziej znany jest ze swojego daru prorokowania. Jeszcze za jego życia ludzie pielgrzymowali do klasztoru, aby się z nim spotkać. Kult jego osoby rozwinął się na tyle, że papież Pius X wyniósł go w poczet świętych Kościoła katolickiego.
Bibliografia
- Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.
- Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku, Wikiźródła, wolna biblioteka (wikisource.org), dostęp z dn. 14.09.2024
- Imieniny Marka – kalendarz imienin Kalbi, dostęp z dn. 26.10.2024
- Aneks: Przysłowia polskie – imiona – Wikisłownik, wolny słownik wielojęzyczny (wiktionary.org), dostęp z dn. 26.10.2024
- Niezbędnik katolika – Św. Marek Marconi (niedziela.pl), dostęp z dn. 26.10.2024
- Marek – znaczenie imienia Marek (znaczenie-imion.net), dostęp z dn. 26.10.2024
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)