Obecnie Lucyna zdecydowanie nie należy do najczęściej nadawanych dzieciom imion – nie jest ono zbyt popularne. Warto jednak wiedzieć, jaka jest charakterystyka imienia Lucyna, jakie znaczenie ma imię Lucyna i skąd pochodzi, aby przekonać się, że warto je nadać córce.
Lucyna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Kiedy Lucyna obchodzi imieniny?
Lucyna obchodzi imieniny: 30 czerwca, 17 października i 26 października. Najchętniej wybieraną datą obchodzenia imienin Lucyny jest 30 czerwca.
Pochodzenie imienia Lucyna
Lucyna to imię pochodzenia łacińskiego. Powstało od łacińskiego słowa lucina, które oznacza niosąca światło oraz narodziny. Wywodzi się od imienia bogini światła i narodzin. W Polsce imię Lucyna pojawiło się w XVIII wieku, a popularność zyskało w połowie XX w.
Lucyna to żeńska forma imienia Lucjan, Lucjusz. Numerologiczna jedynka. Imię to pasuje do Koziorożca, Raka i Wagi.
Znaczenie imienia Lucyna
W imieniu Lucyna zawarte jest łacińskie słowo lux, które oznacza światło. Kobieta nosząca to imię w istocie będzie światełkiem dla bliskich, ponieważ jest ciepła, wrażliwa i bardzo uczuciowa. Ale mimo tego Lucyna ma dość trudny charakter – ceni sobie własną przestrzeń, niezależność i spokój wokół siebie, dlatego ma małe widoki na założenie rodziny – nie jest to jednak jej priorytetem.
Lucyna jest inteligenta i ambitna. Spełni się w pracy jako pedagog czy lekarz, osoba chętnie pomagająca innym. Jest jednak pełna życia, a swój czas i energię poświęca na poszerzanie horyzontów. Pozytywne cechy charakteru Lucyny to: zaradność, opanowanie, przebojowość i duża pewność siebie – jeśli chodzi o życie zawodowe. Prywatnie Lucyna bywa nieśmiała i skryta. Późne lata życia Lucyna ma szansę spędzić w spokoju i luksusie, na który sama sobie zapracuje.
Odmiana imienia Lucyna
- Mianownik: Lucyna (l. poj.), Lucyny (l. mn.).
- Dopełniacz: Lucyny, Lucyn.
- Celownik: Lucynie, Lucynom.
- Biernik: Lucynę, Lucyny.
- Narzędnik: z Lucyną, z Lucynami.
- Miejscownik: o Lucynie, o Lucynach.
- Wołacz: Lucyno!, Lucyny!
Zdrobnienia imienia Lucyna
Jeśli chodzi o imię Lucyna, zdrobnienia brzmią wyjątkowo przyjemnie. Do najpopularniejszych należą: Lusia, Lucy, Luca, Lucia, Lucynia, Lucuś, Lucusia, Lucyś, Lucynka.
Znane osoby noszące imię Lucyna
Chcąc nadać córce imię Lucyna, można się zainspirować wieloma jej słynnymi właścicielkami. Do znanych Lucyn należą między innymi:
- Lucyna Ćwierczakiewiczowa – autorka pierwszych książek kucharskich,
- Lucyna Messal – polska tancerka i śpiewaczka operowa,
- Lucyna Winnicka – polska aktorka i dziennikarka,
- Lucyna Wiśniewska – posłanka na Sejm RP V kadencji,
- Lucyna Langer-Kałek – polska lekkoatletka,
- Lucyna Malec – polska aktorka.
Lucyna – formy obcojęzyczne
Obce formy imienia Lucyna niemal we wszystkich językach brzmią tak samo – Lucinia. Po angielsku mówi się również Lucy.
Numerologia imienia Lucyna, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
W numerologii to imię ma liczbę 1, ale niektóre źródła wskazują, że szczęśliwa liczba imienia Lucyna wynosi 22. Kolorem idealnym dla Lucyny jest brąz, a kamieniem, który przyniesie jej szczęście – amazonit. Idealny znak zodiaku dla Lucyny to Panna. Imię Lucyna współgra także z takimi znakami, jak: Waga, Koziorożec i Rak. Jednak najbliższy imieniu Lucyna jest znak Panny, związany z opieką i rozsądkiem.
Patroni imienia Lucyna
Patronką imienia jest święta Lucyna, święta Kościoła katolickiego z pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Nazwiska od imienia Lucyna
Od imienia Lucyna pochodzą następujące nazwiska: Lucyna, Luciński, Ludkiewicz, Lutkiewicz, Lutkowski.
Bibliografia
- Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)