Imię Laura jest niezwykle kobiece, delikatne i romantyczne, a zarazem wydaje się wyjątkowo mocne, idealne dla silnych kobiet. Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona, w Polsce imię Laura powoli staje się coraz chętniej wybierane. W 2020 roku imię Laura nosiło ponad 57 000 kobiet. Poznaj fakty dotyczące imienia Laura i przekonaj się, czy będzie odpowiednie dla Twojej córki!
Laura – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Kiedy Laura obchodzi imieniny?
Laura imieniny obchodzi: 22 stycznia, 17 czerwca, 18 sierpnia i 19 października. Nie ma znaczenia, jaka data imienin Laury zostanie wybrana, bo każda idealnie nadaje się do celebrowania.
Pochodzenie imienia Laura
Laura to imię pochodzenia łacińskiego, od wyrazu laurus, czyli „wawrzyn”. Niektóre źródła wskazują również na pochodzenie rzymskie. Imię miało oznaczać „tę, którą uwieńczono wawrzynem” (lub laurem).
Prawdopodobnie jest to żeńska forma imienia Laurencjusz.
Znaczenie imienia Laura
To śliczne imię żeńskie ma wyjątkowo pozytywne znaczenie. Laura lubi zdobywać wiedzę i dużo czytać. Jest bardzo zaradna, kontaktowa i sympatyczna. Ma wysokie poczucie własnej wartości, ale jest też życzliwa i ma wielkie serce. Kobieta o tym imieniu jest też wyrozumiała dla cudzych słabostek. Laury bywają impulsywne, a jak kochają – to szczerą, głęboką miłością. Pewnie kroczą przez życie, gotowe na sukces i odważnie sięgając po marzenia. Laurę cechuje też wrodzony optymizm i łatwość nawiązywania kontaktów.
Jeśli chodzi o miłość, Laura nie da się zniewolić żadnemu mężczyźnie. Zbyt ceni swoją wolność i niezależność!
Zdrobnienia imienia Laura
Imię Laura posiada wiele uroczych odmian. Najpopularniejsze zdrobnienia imienia to: Laurka, Laureczka, Lara, Lauren, Lauretka, Lauri, Laurinka, Lauruś, Laurusia.
Znane osoby noszące imię Laura
Jeśli chodzi o polskie imiona, Laura nie jest zbyt popularna, ale można czerpać inspirację z zagranicy i wybrać imię aktorki czy ulubionej piosenkarki lub innej znanej osoby.
Do znanych kobiet o imieniu Laura należą m.in.:
- aktorka Laura Dern (wł. Laura Elizabeth Dern-Harper),
- Laura Branigan – amerykańska piosenkarka,
- Laura Secord – bohaterka narodowa Kanady,
- włoska aktorka Laura Antonelli,
- Laura Allen – amerykańska aktorka,
- Laura Bush (wł. Laura Lane Welch Bush) – żona prezydenta Busha,
- Laura Łącz – polska aktorka,
- aktorka Laura Prepon,
- włoska piosenkarka Laura Pausini.
Warto też wspomnieć, że wśród słynnych Laur jest amerykańska pisarka Laura Ingalls Wilder – autorka serii książek Domek na prerii.
Laura – formy obcojęzyczne
Ciekawostką jest fakt, że to śliczne, krótkie imię, jakim jest Laura, niemal w każdym obcym języku brzmi tak samo. Oczywiście, różnica może tkwić w wymowie, ale nie zmienia to faktu, że nazywając tak dziecko w Polsce, zagranicą nie będzie żadnych problemów ani z jego pisownią, ani wymową. Angielska odmiana imienia Laura to Lauren lub Lauretta, a francuska – Laure. To jedyne wyjątki. Zarówno we Włoszech, jak i w Niemczech czy Hiszpanii, Laura pozostaje Laurą.
Laura to przecież autentyczna ukochana poety, autora sonetów poświęconych wielbionej kobiecie, czyli Petrarki.
Numerologia imienia Laura, znak zodiaku, szczęśliwy kamień i szczęśliwy kolor
Szczęśliwą cyfrą Laury jest ósemka. Imię Laura współgra ze znakiem zodiaku Skorpion. Szczęśliwym kolorem Laury jest zielony, a jeśli chodzi o kamienie – magnetyt i szmaragd.
Patronki imienia Laura
Do patronek Laury należą święta Laura z Kordoby, męczennica, Laura Montoya – zakonnica kolumbijska oraz chilijska błogosławiona Laura Vicuna.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Roksana Krysa
dziennikarka
Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.
Komentarze i opinie (0)