Imię Eugenia nie należy – przynajmniej współcześnie – do zbyt popularnych. Podobnie jak jej męski odpowiednik – Eugeniusz. Być może w dobie mody na tradycyjne imiona warto rozważyć to imię, by nadać je swojej córce? Tym bardziej że Eugenia to imię bardzo tradycyjne – jego historia sięga bowiem XIV wieku. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie jest znaczenie imienia Eugenia, jaka wróżba dla dziecka jest być może w nim zapisana... przeczytaj artykuł.
Eugenia – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Eugenia – imieniny
Dla wielu rodziców jedną z kluczowych kwestii jest to, kiedy ich dziecko będzie miało okazję do świętowania swoich imienin. Ważne, by dzień ten był wyjątkowy i wypadał w sprzyjającym terminie. Jeśli chodzi o dzień imienin Eugenii, to do wyboru są następujące daty: 20 marca, 13 września i 16 września. Jednak najpopularniejszą datą, kiedy obchodzi się imieniny Eugenii jest 7 lutego.
Eugenia – znaczenie imienia i pochodzenie imienia
Imię Eugenia nie bez powodu brzmi dość patetycznie. To dzięki swojemu rodowodowi – pochodzi z greki – i... znaczeniu. Można je przetłumaczyć jako „dobrze urodzona” – podstawą, od której powstało imię, jest wyraz eugenes. To dlatego nadawano jej kobietom urodzonym w poważanych i znaczących rodach. Nie bez powodu imię to nosiły w historii potomkinie królewskich dynastii. Wyżej wymieniony grecki wyraz oznacza też kogoś szlachetnego. Czy taką cechę ma też Eugenia? O tym w dalszej części artykułu.
Osobowość kobiety o imieniu Eugenia
Bez wątpienia do mocnych stron Eugenii należy zdrowy rozsądek. To właśnie nim Eugenia kieruje się w życiu. Dzięki niemu młodsza i starsza kobieta o tym imieniu bez problemu odnajduje się w rzeczywistości. Potrafi szybko i skutecznie rozwiązywać problemy – ma też jasne cele, do których wie, jak dotrzeć.
Z racji wrodzonego pragmatyzmu Eugenia ceni sobie filary dobrego życia, takie jak status materialny czy porządne, zapewniające świetlaną przyszłość wykształcenie. To priorytety – zarówno jeśli chodzi o nią samą, jak i o klucz do znalezienia partnera.
A co jeśli chodzi o zapisaną w imieniu szlachetność? Eugenia ma jej zasoby, podobnie jak pokłady dobroci... Jednak wszystko to znika w okamgnieniu, gdy tylko ktoś Eugenii się przeciwstawi lub nadepnie na odcisk. Eugenia po prostu nie lubi, jak coś nie idzie po jej myśli.
Eugenia w związku i w pracy
Flirt i przelotne romanse to nie pole do popisu dla Eugenii. Jej to zwyczajnie nie przystoi. Stały związek i posłuszny mężczyzna to co innego – w takiej konfiguracji kobieta o imieniu Eugenia odnajduje się najlepiej. Nie jest tak, że Eugenia nie daje swojemu partnerowi nic w zamian. To wzorowa, lojalna żona i dbająca o swoje stadko pociech kochająca mama.
A co się będzie działo w sferze zawodowej Eugenii? Na pewno rozwinie skrzydła w biznesie i marketingu. Zdarza się też, że Eugenie to osoby, które uwielbiają działać zawodowo na niwie sztuki. Muzyka czy aktorstwo to dziedziny bliskie im sercu i – często ukrywanym – zdolnościom.
Eugenia – zdrobnienia
Gienia, Gieniusia czy Gienka to niejedyne zdrobnienia czy też pieszczotliwe formy tego imienia. Jak jeszcze można się zwracać do małej czy ukochanej Eugenii? Oto kilka przykładów:
- Niuńka,
- Niutka,
- Eugeniusia,
- Niusia,
- Żenia.
Trzeba przyznać, że to zdrobnienia wyjątkowo urocze.
Znane osoby o imieniu Eugenia
Przed nadaniem córce imienia, które jest tematem tekstu, warto też poszerzyć wiedzę w kwestii, jakie sławne kobiety miały (lub mają) tak na imię. Może któraś z nich czy jej osiągnięcia przypadną przyszłym rodzicom do gustu? Wśród popularnych Eugenii są między innymi:
- Eugenia Mountbatten-Windsor – księżniczka, wnuczka królowej Elżbiety II (a więc kobieta z dobrego rodu).
- Eugenia Pragierowa – członkini polskiego ruchu socjalistycznego, działaczka polityczna.
- Eugenia Herman – polska aktorka.
- Eugenia Maria de Guzman – żona Napoleona III.
- Eugenia Bujak – polska kolarka szosowa (to przedstawicielka młodego pokolenia)
Eugenia – formy obcojęzyczne
A jak brzmi to imię żeńskie pochodzenia greckiego w innych językach? Na podstawie przykładów można wysnuć wniosek, że Eugenia to typowa obywatelka świata. A już na pewno jej imię nie będzie budzić zdziwienia w wielu krajach. To parę dowodów:
- Eugenia – angielska forma imienia; taką samą formę ma imię w języku włoskim i hiszpańskim.
- Eugenie – to wersja francuska imienia.
- Augenë, Augë – oto jak należy mówić do Eugenii na Litwie.
- Jewgenija, Żenia – tak mówi się do Eugenii w Rosji.
Patronki Eugenii
W źródłach wymienia się, że Eugenia to imię, które ma trzy patronki. Jedną z nich jest błogosławiona Eugenia Smet (1825–71). Ta urodzona w bogatej rodzinie we Francji dziewczyna od dzieciństwa chciała się poświęcić Bogu. Tak też się stało. Eugenia w 1856 roku założyła Zgromadzenie Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych i kierowała nim aż do końca swoich dni.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
- Jan Grzenia, Nasze imiona, Świat Książki, Warszawa 2002.
Komentarze i opinie (0)