Alfred to imię męskie pochodzenia germańskiego. Mężczyzna o imieniu Alfred to marzyciel. Śni o byciu bohaterem, o sukcesach, sławie i zdobywaniu szczytów, co nie oznacza, że jest zadufany w sobie i wyniosły. Wręcz przeciwnie, Alfred to bardzo skromny człowiek, który mimo swoich wielkich aspiracji i marzeń, potrafi cieszyć się z małych sukcesów, doceniać codzienne szczęście i to, co ma.
Alfred – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie
Imieniny Alfreda
Alfred obchodzi imieniny: 12 stycznia, 4, 14 i 30 sierpnia, 4 i 26 października oraz 14 grudnia.
Pochodzenie imienia Alfred
Alfred to imię pochodzenia staroniemieckiego. Wywodzi się od wyrazów alf – „elf”, duch zamieszkujący lasy, oraz rad – „rada”. Znaczenie imienia tłuczone jest jako: „ten, który udziela mądrych rad”.
Patroni Alfreda to święty Alfred Wielki – anglosaski król walczący z pogańskimi Dunami, a także święty Alfred – niemiecki zakonnik, budowniczy wielu klasztorów męskich i żeńskich.
Znak zodiaku, z którym współgra imię Alfred, to Byk. Szczęśliwy kolor Alfreda to granatowy, szczęśliwą liczbą Alfreda jest 1, natomiast szczęśliwy kamień Alfreda to szafir.
Znaczenie imienia Alfred
Alfred jest marzycielem, który lubi snuć plany i wizje. Nie raz są one oderwane od rzeczywistości, jednak zwykle to bardzo rzeczowe i realne cele. Gdyby miał tylko nieco więcej przebojowości, mógłby je z łatwością wszystkie zrealizować. Alfred potrzebuje przy swoim boku kogoś, kto będzie dmuchał w jego żagle, kto popchnie go do działania i zmotywuje.
Odmiana imienia Alfred
- Mianownik: Alfred (l. poj.), Alfredowie, Alfredy (l. mn.).
- Dopełniacz: Alfreda, Alfredów.
- Celownik: Alfredowi, Alfredom.
- Biernik: Alfreda, Alfredów.
- Narzędnik: z Alfredem, z Alfredami.
- Miejscownik: o Alfredzie, o Alfredach.
- Wołacz: Alfredzie!, Alfredowie, Alfredy!
Alfred – rodzina i miłość
Alfred to bardzo uczuciowy i wrażliwy mężczyzna. Dba o kobietę, którą kocha oraz o swoją rodzinę. Niestety, wrodzona nieśmiałość nieco utrudnia mu znalezienie partnerki. Kiedy jednak trafi na kobietę, która nieco go ośmieli i sama wykona pierwszy krok, Alfred stanie się wymarzonym partnerem – czułym i troskliwym, odpowiedzialnym i zaradnym.
Alfred – życie towarzyskie
Bujna wyobraźnia Alfreda i skłonność do pogrążania się w marzeniach sprawiają, że przez otoczenie czasami bywa odbierany jako oderwany od rzeczywistości. Jest dość nieśmiały i raczej introwertyczny, dlatego nie jest typem duszy towarzystwa. Ma jednak grono zaufanych przyjaciół którzy lubią spędzać z nim czas i mu ufają. Alfred jest bowiem bardzo inteligentny i oddany, a jego wizje i marzenia potrafią inspirować innych.
Alfred – praca
Wzniosłe marzenia Alfreda popychają go do tego, aby pracować ciężko i wytrwale. W pracy zawsze stara się jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki. Wie, że w ten sposób może utorować sobie drogę do sukcesu. Jest marzycielem i ciągle wymyśla sobie nowe cele, do których dąży.
W pracy lubi mieć wolną rękę i warto jest mu ją dać, ponieważ wtedy działa najskuteczniej i osiąga wyznaczone cele. Najlepiej Alfred sprawdzi się jako manager i handlowiec. Dobrze poradzi sobie też, prowadząc własną firmę – zrobi wszystko, żeby odniosła ona sukces. Jeśli Alfred ma być dobrym pracownikiem, to trzeba pamiętać o tym, że nie lubi on ciągłego pouczania i życia w rygorze.
Zdrobnienia imienia Alfred
Popularne zdrobnienia imienia Alfred, to np.:
- Alfredzik,
- Alfi,
- Fredzio,
- Fredek,
- Fredi,
- Fred,
- Alf,
- Alfredo.
Znane osoby o imieniu Alfred
Znani Alfredowie to m.in:
- Alfred Nobel – szwedzki chemik i wynalazca dynamitu,
- Alfred Hitchcock – brytyjski reżyser filmowy,
- Alfred Szklarski – polski pisarz,
- Alfred Wielki – król anglosaski,
- Alfred Adler – brytyjski psychiatra, psycholog,
- Alfred Werner – pisarz,
- Alfred Kinsey – amerykański seksuolog,
- Alfred Eisenstaedt – niemiecki fotograf,
- Alfred Tarnowski – polski szachista,
- Alfred Sokołowski – polski lekarz,
- Alfred Newman – amerykański kompozytor filmowy,
- Alfred Jarry – francuski dramatopisarz,
- Alfred Kastler – francuski fizyk,
- Alfred Smoczyk – żużlowiec.
Bibliografia
- Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
- Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, Białystok 2004.
Komentarze i opinie (0)