Aleksander – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

Jedną z niespodzianek dla wielu osób, które kryje w sobie to męskie imię, jest to, że zdrobniała jego forma brzmi Olek. Jednak osoby noszące imię Aleksander to ludzie, którzy zarówno najbliższych, a także tych dalszych potrafią zaskoczyć czymś więcej... między innymi swoją pomysłowością. Jakie jest pochodzenie imienia Aleksander? Dlaczego w Polsce w pewnym czasie zaprzestano nadawania go dzieciom? Kto jest na liście znanych Aleksandrów? Jeśli te informacje mogą mieć wpływ na to, czy nadasz to imię swojemu synowi, przeczytaj artykuł.

  • 0.0
  • 0
  • 0
REKLAMA

Aleksander – imieniny

Aleksander obchodzi imieniny naprawdę wiele razy w roku. Oto kilka przykładowych terminów, spośród których mogą wybierać rodzice Aleksandra: 11 stycznia, 15 stycznia, 18 lutego, 26 lutego, 10 marca, 18 kwietnia, 3 maja, 16 maja, 30 sierpnia, 13 września, 24 listopada, 12 grudnia.

Aleksander – znaczenie imienia i pochodzenie imienia

A jakie jest znaczenie imienia Aleksander? Otóż źródła podają, że imię to ma korzenie antyczne – konkretnie jest to imię pochodzenia greckiego. Jego znaczenie to suma dwóch członów (słów), które pierwotnie je tworzyły. Jedno z nich to: alekso, czyli „odpieram czyjś atak”, „wspomagam kogoś”, a drugie to aner„mąż”.

Całe imię można więc zinterpretować jako: „obrońca mężów” (w znaczeniu: obrońca ludzi) lub „odpierający mężów” (tutaj: wrogów).

Z genealogii imienia wynika więc, że Aleksander to człowiek nie tylko waleczny i odważny, ale też stojący po stronie słabszych, a więc – sprawiedliwy. To co oznacza imię Aleksander, nie wpłynęło jednak na to, że w pewnym czasie popularność imienia w Polsce spadła prawie do zera. A to przez to, że Polakom kojarzyło się jedynie z carem...

Na szczęście w historii ludzkości byli też Aleksandrowie cieszący się naprawdę dobrą sławą. Jednak trzeba przyznać, że wśród nich jest naprawdę dużo osób, które reprezentują władzę. Lista Olków i Aleksandrów w dalszej części artykułu.

Osobowość mężczyzny o imieniu Aleksander

Aleksander to człowiek, który bez wątpienia jest mężczyzną odważnym. Jednak rozsądek podpowiada mu, kiedy gra nie jest warta świeczki. Wtedy to Aleksander nie ma problemu z tym, żeby zawrzeć kompromis. Takie postępowanie bez wątpienia wymaga zdolności analizy i obserwacji. A to wszystko jest bardzo mocną stroną Aleksandra. Mężczyzna o tym imieniu to bardzo dobry obserwator, który bacznie przygląda się swojemu otoczeniu.

Aleksander to też osoba bardzo szczera. W tym sensie, że nie owija niczego w bawełnę. Gdy coś mu przeszkadza, jasno i bez ogródek potrafi to wyrazić. Dlatego też można o Aleksandrze powiedzieć, że jest to mężczyzna bardzo odważny.

Gdy Aleksandrowi zdarza się zapomnieć o rozsądku, stać go na bardzo bohaterskie czyny. Nawet takie, które wprawiają otoczenie w trwogę. To za co Aleksander jest ceniony to także inteligencja.

Aleksander w związku i w pracy

A jakie są predyspozycje zawodowe Aleksandra? Otóż Aleksander mógłby być świetnym prawnikiem, dyplomatą czy lekarzem. Dzięki doskonałemu myśleniu przyczynowo-skutkowemu Olek może też zrobić karierę jako specjalista od marketingu. W ogóle w życiu zawodowym – niezależnie od wyboru profesji – Aleksander zawsze uchodzi za specjalistę.

Aleksander jest osobą niezależną i takie też są jego partnerki. Warunek jest jeden: mężczyzna o tym imieniu musi czuć, że jego partnerka jest fair. Bo jeśli zdarzy jej się nie być... dla Aleksandra nie ma przebacz. I związek, i kobieta przestają dla niego istnieć. Zresztą Aleksander wymaga lojalności od wszystkich, z którymi łączy go jakaś więź.

Aleksander – zdrobnienia

Popularny i czasem – jak już wcześniej wspomniano – zaskakujący dla niektórych Olek to niejedyne zdrobnienie imienia Aleksander. Do wyboru mamy także formy: Olo, Oluś, Oleczek, Aleks, Oleczek, Oluś, Aleksander, Alik.

Znane osoby o imieniu Aleksander

Lista poniżej potwierdza, że imię męskie Aleksander nosiło wiele postaci wybitnych, a już na pewno takich, które wręcz na całym świecie dla historii nie pozostały obojętne. Wśród nich znaleźli się:

  • Aleksander Wielki – król Macedonii.
  • Aleksander I, ALeksander II i Aleksander III – królowie Szkocji.
  • Aleksander II Romanow i Aleksander III Romanow – carowie rosyjscy.
  • Aleksander Kwaśniewski – prezydent RP.
  • Aleksander Puszkin – rosyjski poeta.
  • Aleksander Doba – polski podróżnik.
  • Aleksander Jagiellończyk – król polski.
  • Alex Ferguson – brytyjski (szkocki) piłkarz i trener.
  • Aleksander Ford – polski reżyser.
  • Aleksander Fredro – polski komediopisarz.

Aleksander – formy obcojęzyczne

Obcojęzyczne formy imienia Aleksander brzmią bardzo podobnie do tego, jak brzmi polska wersja imienia. I tak, np.:

  • Alexander – jest angielską formą imienia.
  • Alexandr (Sandor) – to czeski Aleksander.
  • Alexandre – będzie Aleksandrem z Francji.
  • Alejandro – prawdopodobnie urodził się w Hiszpanii.
  • Alessandro (Sandro) – z dużym prawdopodobieństwem będzie Włochem.

Patroni Aleksandra

Imię Aleksander ma aż kilkudziesięciu patronów. Do najpopularniejszych należą: św. Aleksander (biskup Aleksandrii – 250–328); św. Aleksander (papież – 107–116); św. Aleksander (biskup Jerozolimy II–III wiek). A to tylko niewielki procent całej reprezentacji patronów.

Aleksander – przysłowia i powiedzenia

W tej kwestii jest trochę bardziej ubogo niż w kwestii patronów imienia. Jakby w rekompensacie, bohaterem przysłowia z Aleksandrem jest ten... największy. A przysłowie brzmi tak: „Lepsza jest żyjąca mucha niż Aleksander Wielki w grobie”.

Aleksander – numerologia, znak zodiaku, szczęśliwy kamień itp...

Jeśli chciałoby się otoczyć Aleksandra szczególną opieką, należałoby mu zafundować amulet, który zawierałby kamień chalcedon. Jeśli chcielibyśmy wybrać dla Aleksandra szczęśliwy znak zodiaku, to powinien to być: Koziorożec, Rak, Byk lub Panna. Gdy chcemy kolorystycznie wesprzeć powodzenie Aleksandra, możemy jako opiekunowie zadbać o fiolet i kolor lazurowy, które są dla chłopca i mężczyzny o tym imieniu pomyślne.

Bibliografia

 
  1. Andrzej Sieradzki, Księga imion i patronów, wyd. Videograf II. Chorzów 2008.
  2. Albert Roch, Elżbieta Pietraszewska, Twoja księga imion, wyd. Printex, zyBiałystok 2004.
  3. Henryka Łuszczyńska, Znaczenie imion, spółka wyd. Diana, Wałcz 1989.
  4. Bogdan Kupis, Bogna Wernichowska, Jan Kamyczek i inni, Księga imion, wyd. Książka i wiedza, Warszawa 1975.
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ida – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Blanka – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Gabriel – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Pola – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Sandra – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Ludmiła – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Wiesława (Wisława) – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Lucyna – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

REKLAMA