38. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

38. tydzień ciąży to już naprawdę ostatnia prosta! Przyszła mama doskonale wie, że już lada dzień powita na świecie swoje maleństwo. I choć nadal nie jest jej łatwo, w ostatnich tygodniach ciąży ogromne zmęczenie miesza się z równie ogromnym szczęściem i radosnym oczekiwaniem. Czy to już? A może jeszcze czas? Czego można oczekiwać w 38. tygodniu ciąży? Jak przebiega rozwój dziecka i co czuje przyszła mama?

  • 1.3
  • 3
  • 0

38. tydzień ciąży, który to miesiąc?

38. tydzień ciąży to 9. miesiąc i III trymestr. Przyjście dziecka na świat właśnie w tym tygodniu ciąży jest bardzo prawdopodobne. Oczywiście, teoretycznie są jeszcze 2 tygodnie do rozwiązania, ale w praktyce bardzo często dochodzi do niego wcześniej, właśnie między 37. a 40. tygodniem ciąży. Dlatego w tym momencie można spodziewać się wszystkiego!

38. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 38. tygodniu ciąży waga dziecka jest ciężka do określenia, ale waha się między mniej więcej 2100 g a 3100 g. Wiele zależy tutaj od budowy przyszłej mamy – im jest drobniejsza, tym maluch waży mniej i jest to zupełnie naturalne.

W 38. tygodniu ciąży dziecko mierzy około 51-55 cm. Jest już całkowicie przygotowane do życia poza łonem mamy. Ma w pełni rozwinięte wszystkie narządy wewnętrzne i układy przystosowane do prawidłowego funkcjonowania, a w jego mózgu i układzie nerwowym rozwinęły się setki komórek. W 38. tygodniu ciąży dziecko po prostu rośnie, natomiast na świat może przyjść w każdej chwili. Dziecka urodzonego między 37. a 40. tygodniem ciąży nie nazywa się wcześniakiem – jest to w pełni rozwinięty noworodek, gotowy do samodzielnego życia.

To też może Cię zainteresować: Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

Jeśli chodzi o ruchy dziecka w 38. tygodniu ciąży, są one już bardzo mało wyczuwalne – dziecku jest po prostu bardzo ciasno, ma coraz mniej miejsca w macicy i przez to mocno ograniczone możliwości zmiany swojej pozycji – może się ewentualnie rozciągać. Słabe ruchy dziecka w 38. tygodniu ciąży nie są powodem do niepokoju, ale mimo wszystko powinny być wyczuwalne w ilości minimum 10 dziennie. Jeśli nie odczuwa się aktywności dziecka lub czuje się jej wyraźny spadek – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jeśli natomiast jego ruchy będą wyczuwalne aż zanadto, może to oznaczać, że przygotowuje się do porodu!

Zobacz też: Poród w 39. tygodniu ciąży

Ułożenie dziecka w 38. tygodniu ciąży zazwyczaj jest już główkowe, czyli główka dziecka jest skierowana w stronę kanału rodnego. Jeśli tak się nie stało, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że poród zakończy się cesarskim cięciem. Jednak niezależnie od tego, w jakiej pozycji jest dziecko, jest ono w pełni gotowe do przyjścia na świat.

Nawet w 38. tygodniu ciąży kobieta ma wpływ na rozwój dziecka, szczególnie emocjonalny. Wraz z krwią przesyła mu mnóstwo hormonów, dlatego maluch doskonale odczytuje emocje. Warto zadbać więc o pozytywny nastrój dziecka, zapewniając sobie spokój mimo zdecydowanie niełatwego okresu. Ale w końcu nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać lub… nieco zmobilizować malucha do przyjścia na świat.

38. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

38. tydzień ciąży to czas, kiedy ciało przygotowuje się do porodu, co nie oznacza, że mijają dolegliwości ciążowe. Wiele z nich się jednak zmienia. Zejście dziecka w pobliże kanału rodnego oznacza zmianę pozycji brzucha – zmienia się bowiem wysokość dna macicy, a brzuch się obniża. Dzięki temu nie uciska on już na przeponę, a przyszła mama może bardziej swobodnie oddychać. Oznacza to jednak mocniejszy ucisk na dolne partie ciała i dolegliwości związane ze zwiększoną częstotliwością oddawania moczu lub jego nietrzymaniem, bo nasila się nacisk macicy na pęcherz moczowy. Duży nacisk na szyjkę macicy może powodować bóle w kroczu, pochwie i pachwinach, co również powoduje dyskomfort.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Obniżenie brzucha w 38. tygodniu ciąży nie jest regułą. Czasem dochodzi do tego na kilka dni, a czasem na kilka godzin przed porodem. Dlatego nie wszystkie kobiety odczuwają obniżenie brzucha na tym etapie ciąży.

W 38. tygodniu ciąży przyszłej mamie nadal towarzyszą obrzęki związane z większą wagą i zaburzeniami krążenia, ale nie jest to powód do niepokoju. Zwiększa się także objętość piersi, bo napełniają się one mlekiem i przygotowują na karmienie piersią tuż po porodzie. Nie jest to jednak regułą – u niektórych kobiet pokarm pojawia się dopiero po porodzie lub nawet kilka dni później. Nie każda doświadcza także zmian w objętości piersi czy wycieku siary. Nie jest to żadnym wyznacznikiem tego, jak będzie przebiegała laktacja.

Sprawdź również: Jak duże jest dziecko w 40. tygodniu ciąży?

38. tydzień ciąży to czas, kiedy mogą nasilić się lub pojawić omdlenia. Ma to związek z uciskiem macicy na naczynia krwionośne, ale może być również spowodowane cukrzycą ciążową. Ich nasilenie powinno być konsultowane z lekarzem. Duże znaczenie ma tutaj również… spokój. Aby uniknąć zawrotów głowy, należy poruszać się powoli, np. podczas wstawania, a także nawadniać organizm.

W 38. tygodniu ciąży nadal należy dbać o zbilansowaną dietę, chociażby dlatego, by uniknąć anemii spowodowanej niedoborem żelaza i witamin z grupy B. Spadek hemoglobiny w ciąży oznacza mniejszą ilość tlenu dla dziecka, a wówczas organizm dziecka narażony jest na niedotlenienie. Dlatego w ciąży tak ważna jest odpowiednia dieta, nieraz wspomagana dobraną przez lekarza suplementacją. Aby zwiększyć wchłanianie żelaza z pokarmów, należy je łączyć z produktami bogatymi w witaminę C.

38. tydzień ciąży to czas, by szczególnie zadbać o swoje zdrowie intymne. Jeśli kobieta cierpi na infekcje intymne i dojdzie do porodu, wówczas patogeny mogą zostać przeniesione na noworodka, a jego leczenie będzie długotrwale i uciążliwe.

Odczucia w 38. tygodniu ciąży

38. tydzień ciąży to najwyższy czas, żeby przyszła mama potrafiła już rozpoznać objawy porodu, a co najważniejsze – była przygotowana na to, że akcja porodowa może się rozpocząć w każdej chwili. Co więcej, poniekąd ma wpływ na to, kiedy poród nastąpi. Zwiększenie aktywności fizycznej – oczywiście w granicach rozsądku – seks, a nawet niektóre pokarmy mogą się przyczynić do przyspieszenia akcji porodowej. Jeśli więc przyszła mama czuje, że jest już całkowicie gotowa, by powitać swoje dziecko na świecie – może nieco podziałać, by ów spotkanie odbyło się właśnie teraz.

Nie zmienia to jednak faktu, że także podczas samodzielnego przyspieszania objawy porodu są takie same. Na co warto być przygotowanym?

  • Odejście czopa śluzowego – może do niego dojść na kilka dni lub na kilka godzin przed porodem. Nie jest to jeszcze powód do paniki, ale znak, że trzeba być w gotowości. Czop śluzowy do tej pory chronił dziecko przed infekcjami, zamykając szyjkę macicy. Jego odejście oznacza, że maluch już solidnie napiera na kanał rodny. Ma postać galaretowatego korka (jak gęste białko jaja kurzego), a jego obwódka może być lekko podbarwiona krwią. Odejście czopa nie charakteryzuje się niczym szczególnym, może być nawet niezauważalne, ale równie dobrze można go znaleźć na bieliźnie, czasem jednak trudno odróżnić go od standardowej wydzieliny. Odejście czopa śluzowego oznacza, że od tej chwili szyjka macicy zacznie się rozwierać.
  • Skurcze porodowe. Do tej pory normą były skurcze przepowiadające w czasie ciąży, czyli takie, które mogły byś silne, ale bywały nieregularne i zanikały przy zmianie pozycji. Skurcze porodowe mogą się pojawić po odejściu czopa, są regularne i cykliczne, a z czasem przybierają na sile i są coraz częstsze. Na początku daje się je odczuć co 10 minut i trwają około 40 sekund. Z czasem ich częstotliwość się nasila. Nie sposób ich pomylić ze skurczami przepowiadającymi. Jeśli pojawiają się co 5 minut, to najwyższa pora, by jechać do szpitala!

Przyszła mamo – musisz wiedzieć, że to się naprawdę dzieje! To twój ostatni miesiąc ciąży, a kto wie, może i ostatni tydzień! Z pewnością trudno ci w to uwierzyć – przywykłaś już do dolegliwości, a świadomość, że już niedługo skończą się kopniaczki i skakanie po pęcherzu, może być dla ciebie dziwna i zachodzisz w głowę, jak to możliwe, że już niedługo będziesz trzymać w ramionach tego małego człowieka, który do tej pory rósł w tobie. Ale tak to już jest, że ciąża kończy się porodem i najwyższa pora na to, by się solidnie na niego przygotować. Wraz z partnerem stoicie również przed podjęciem decyzji co do imienia maluszka, a to wcale nie jest takie łatwe! Być może macie już swoje typy, ale prawda jest taka, że dopiero po zobaczeniu dziecka nabierzecie pewności, na kogo wygląda. Być może trafi na to imię, którego byliście najmniej pewni…? Nadal musisz obserwować swoje ciało, brzuch i wszelkie dolegliwości. Coraz więcej z nich świadczy o zbliżającym się porodzie.

Jako że koniec ciąży może nastąpić w każdej chwili, od tej pory powinnaś być w ciągłej gotowości do wyjazdu do szpitala. Jeśli wybrałaś placówkę, w której chcesz rodzić, nie planuj wyjazdu na weekend, który cię od niej oddali. Miej pod ręką wszystkie dokumenty i ustalcie z partnerem plan działania w razie wybicia „godziny zero”. Jeśli chcesz nieco przyspieszyć poród – poczytaj o naturalnych, a przede wszystkim bezpiecznych metodach. Na sam przebieg porodu nie ma się aż takiego wpływu – niektórych sytuacji nie da się przewidzieć, ale im lepiej będziesz do niego przygotowana i fizycznie, i psychicznie, tym łatwiej będzie ci zaakceptować każdą sytuację. Na nic się jednak nie nastawiaj – po prostu myśl pozytywnie i bądź gotowa na współpracę z lekarzami i… dzieckiem!

Wiele kobiet w 38. tygodniu ciąży ma obawy związane z karmieniem piersią. Choć karmienie mlekiem matki jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt, nie każda kobieta czuję się na to gotowa, niektóre obawiają się również, że w związku z małymi zmianami, jakie zaszły podczas ciąży w ich piersiach, nie będą w stanie tego robić. Dlatego, przyszła mamo, jeśli po porodzie nie planujesz karmienia dziecka w taki sposób, powinnaś jeszcze przed rozwiązaniem zasięgnąć wiedzy o tym, jakie mleko zastępcze będzie dla niego najlepsze. Jeśli myślisz o zmianie sposobu karmienia, skonsultuj to z lekarzem lub położną środowiskową. Możesz również porozmawiać z doradcą laktacyjnym – być może wsparcie z jego strony utwierdzi cię w przekonaniu, że warto powalczyć o laktację.

38. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

38. tydzień ciąży to czas być może ostatniej wizyty kontrolnej u lekarza. Jakie badania się wówczas wykonuje?

  • Badanie moczu i morfologię krwi – te wykonuje się od początku do końca ciąży.
  • Badanie USG – na nim już jako tako nie sprawdza się wymiarów dziecka, a jedynie podaje zbliżone wartości – masę i długość (które czasem sporo odbiegają od tych, jakie maluch osiąga przy porodzie). Lekarz sprawdzi, jak miewa się dziecko, jaka jest kondycja szyjki macicy i określi, czy przyszła mama zbliża się do porodu, czy na razie wszystko pozostaje na swoim miejscu.
  • Badanie KTG, by sprawdzić tętno płodu.
  • Pomiar ciśnienia krwi.
  • Badanie ph wydzieliny pochwowej, by wykluczyć infekcję.

Nie da się ukryć, że ciąża dobiega końca. Dla jednych kobiet to wielka ulga i już nie mogą doczekać się rozwiązania, a dla innych dopiero zaczyna się stres o to, czy rozpoznają objawy porodu i czy wszystko pójdzie dobrze. Jedno jest pewne – to może być ostatni tydzień ciąży, więc warto się nim delektować w spokoju i być przygotowanym na cudowną niespodziankę.

38. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 36. tygodniu ciąży od zapłodnienia (38. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
1.3

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

22. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Niedomoga lutealna – przyczyny, badania i leczenie niewydolności ciałka żółtego

 

Problemy skórne w ciąży – przyczyny, rodzaje, jak leczyć

 

Rekrutacja do przedszkola – kiedy, na jakich zasadach, kto ma pierwszeństwo?

 

35. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

Pokrzywka w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Basen w ciąży – czy można, od którego miesiąca, jak się zabezpieczyć?

 

Biżuteria dla niemowląt – czy to bezpieczne?