Żłobek – od jakiego wieku, zasady zapisu, ile kosztuje żłobek?

Wielu rodziców staje przed trudnym wyborem, jaką opiekę zapewnić swojemu maluszkowi, gdy urlop rodzicielski ma się ku końcowi. Czy postawić na nianię, która pomoże w wychowaniu dzieci, czy zdecydować się na instytucjonalną opiekę, zorganizowaną w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych? Żłobek to nie jest zły wybór. Ma wiele zalet i potrafi stworzyć dzieciom sporo okazji do rozwoju. Od jakiego wieku maluch może uczęszczać do żłobka? Jakie są zasady zapisu? Kiedy odbywa się przyjęcie dziecka do żłobka? I ile miesięcznie kosztuje taka forma opieki?

  • 0.0
  • 0
  • 0

Od jakiego wieku dziecko może uczęszczać do żłobka lub klubów dziecięcych?

W jakim wieku są najmłodsze dzieci chodzące do żłobka? W większości przypadków placówki żłobkowe przyjmują dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, jednak wyznaczone są również takie instytucje, które mają obowiązek stworzyć grupę młodszą – przyjmowane są wtedy maluszki, które mają minimum 6 miesięcy.

Współczesne żłobki to nie przechowalnie. Taki stereotyp nadal przekazuje starsze pokolenie, wychowane w czasach PRL-u. Opiekunki mają odpowiednie wykształcenie i najczęściej także pasję do tego typu pracy. Kochają dzieci, a prowadzenie zajęć zabawowych sprawia im przyjemność. Realizują autorskie programy, dostosowują zajęcia i aktywności, uwzględniając indywidualne potrzeby oraz zdolności rozwojowe dzieci. Zapewniają odpowiednie wsparcie sensoryczne, motoryczne oraz stymulację poznawczą, tak istotne z punktu widzenia rozwoju maluszków.

Badania wykazują, że interakcje z rówieśnikami oraz nieustanna nauka przez zabawę mogą przyczynić się do szybszego rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego dziecka. Żłobki zapewniają więc nie tylko profesjonalną opiekę, ale mają również wpływ na lepszą adaptację maluchów w przedszkolu.

Rozpoczęcie pobytu w żłobku to dla każdego maluszka sytuacja trudna, która często wiąże się z płaczem i niepokojem. Nieobecność najbliższych osób może sprawić, że dziecko początkowo czuje się zagrożone i nieszczęśliwe. Na szczęście ten etap szybko mija. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w której dziecko nie jest gotowe na rozstanie z rodzicami i nie ma szans na pomyślną adaptację w żłobku. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek jest jednostką o indywidualnych potrzebach i własnym tempie rozwoju.

Zasady rekrutacji do żłobka

Formalności, jakich trzeba dopełnić chcąc zapisać dziecko do żłobka, różnią się w zależności od rodzaju placówki i organu prowadzącego. W przypadku instytucji państwowych obowiązuje procedura zapisów, ustalana przez lokalne organy administracyjne.

Rodzice muszą zgłosić chęć uczęszczania do żłobka we wskazanym miejscu i czasie oraz dostarczyć wymagane dokumenty:

Terminy rekrutacji i lista wymaganych dokumentów mogą się różnić w zależności od danej gminy. Niektóre miejsca prowadzą ciągłą rekrutację, ponieważ mają wolne miejsca, podczas gdy inne otwierają zapisy jedynie raz w roku. Decyduje o tym m.in. dyrektor żłobka.

Żłobki prywatne czy kluby malucha kierują się wewnętrznymi zasadami, które z reguły są bardziej elastyczne. Rodzice zwykle kontaktują się bezpośrednio z kierownikiem placówki i rezerwują miejsce dla swojego dziecka od ustalonego terminu. Często pobierane jest wtedy wpisowe oraz podpisywana jest umowa o świadczeniu usług.

W przypadku ograniczonej liczby miejsc zarówno żłobki państwowe, jak i te prywatne, mogą stosować różne kryteria przyjęcia. Najczęściej brane są pod uwagę takie elementy, jak sytuacja rodziny:

  • samotne rodzicielstwo,
  • niepełnosprawność,
  • oboje rodzice na etacie,
  • obecność rodzeństwa w danej placówce,
  • miejsce zamieszkania.

Ile kosztuje żłobek?

Opieka żłobkowa nie jest tania. Pobyt dziecka w prywatnym klubie malucha to wydatek rzędu 1000-1500 złotych miesięcznie. Nawet dostając się do państwowej instytucji (a to nie lada sztuka, gdyż miejsc jest zdecydowanie mniej niż chętnych), trzeba przygotować się na znaczny koszt – powyżej 600 zł.

Wysokość opłat może się różnić w zależności od:

  • placówki,
  • lokalizacji,
  • długości pobytu,
  • ilości posiłków,
  • dodatkowych usług, np. zajęć dodatkowych.

O ile państwowe instytucje mają stałe, miesięczne stawki, o tyle w przypadku żłobków prywatnych czesne może być liczone bardzo elastycznie. System może oscylować wokół stałej opłaty miesięcznej, stawki godzinowej lub być kombinacją obu. Dodatkowo płatne są także zajęcia niestandardowe, jak nauka angielskiego, gimnastyka korekcyjna, wizyty teatrzyków czy wycieczki.

W niektórych przypadkach rodzice mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na pokrycie części kosztów uczęszczania dziecka do żłobka. O aktualne rządowe programy, dotacje lub zniżki najlepiej pytać w lokalnych urzędach lub organizacjach wspierających rodziny.

Jak wybrać odpowiedni żłobek dla swojego dziecka?

Wybór odpowiedniego żłobka nie jest łatwy. Każdy rodzic chce przecież dla swojego dziecka jak najlepiej, więc przed podjęciem decyzji szuka informacji, które mogą mu w tym pomóc. Najlepszym źródłem wiedzy są znajomi, którzy mają swoje doświadczenie z danym miejscem. Z tzw. pierwszej ręki można się wtedy dowiedzieć, jaka jest atmosfera, jak wygląda program zajęć i czy dzieci były zadowolone z pobytu.

Cenne informacje można również zdobyć na lokalnych grupach parentingowych, skupionych na portalach społecznościowych. O ile nie mamy zamiaru wozić malucha na drugi koniec miasta, ważna jest także lokalizacja. Powinna być jak najbardziej zbliżona do miejsca zamieszkania bądź siedziby firmy, w której się pracuje.

Nic nie zastąpi jednak osobistego spotkania z kadrą oraz zwiedzenia żłobka. Podczas takiego umówionego spotkania można zadać wiele pytań i samemu wyrobić zdanie, co do jakości opieki. Ważne jest, aby personel był kompetentny, empatyczny i odpowiednio przygotowany do pracy z małymi dziećmi. Warto zapoznać się z programem edukacyjnym. Dobry żłobek powinien oferować rozwijające i stymulujące zajęcia dostosowane do wieku dzieci. Ważne też, aby program uwzględniał różnorodne aktywności, także te na świeżym powietrzu, takie jak: zabawy sensoryczne, zajęcia plastyczne, muzyczne, czytanie czy gimnastykę.

Żłobek czy niania?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to podwójnie stresujące wydarzenie. Młode mamy martwi nie tylko wizja zwiększonej liczby obowiązków, ale przede wszystkim to, jak ich malutka pociecha zareaguje na konieczność codziennych rozstań. Na szczęście w większości przypadków wszystkie te obawy okazują się być nieco na wyrost. Jeśli tylko dziecko trafi pod opiekę czułej niani albo do dobrego żłobka, okres adaptacji może okazać się o wiele krótszy i łatwiejszy niż ten z wyobraźni rodziców.

Niania – zalety i wady

Jeżeli zatrudnisz nianię, to cała jej uwaga będzie skupiona tylko na twoim dziecku. Nie ma zatem obaw, że – jak to bywa w żłobkach – maluch będzie musiał chociaż chwilę poczekać na zaspokojenie swoich potrzeb albo dzielić się uwagą i czułością opiekunki z innymi. Dodatkowe zalety tego rozwiązania to:

• Ograniczenie nowości w życiu maluszka
Dzieci, które uczęszczają do żłobka, muszą przyzwyczaić się do nowych opiekunek oraz nowego otoczenia. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie niani, maluch będzie spędzał czas w doskonale sobie znanym mieszkaniu czy domu.

• Opieka także w okresie, gdy dziecko choruje
Niania będzie opiekowała się dzieckiem także w okresie jego choroby, co oznacza, że nie będziesz musiała brać wolnego w pracy. Ma to dość duże znaczenie, ponieważ u takich maluchów odporność dopiero się kształtuje, co oznacza, że co chwilę „łapią” one kolejne infekcje.

Komfort i oszczędność czasu
Nie musisz tracić czasu na dojazdy do żłobka – niania będzie przychodzić do twojego domu.

Decyzyjność
Zatrudnienie opiekunki ma tę wielką zaletę, że masz duży wpływ na wiele aspektów związanych z wychowaniem i karmieniem. Innymi słowy – ustalasz zasady, a niania musi się do nich dopasować.

W tym miejscu należy wspomnieć również o pewnym badaniu, którego wyniki zostały przedstawione w magazynie „Early Child Development and Care”. Porównano w nim poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) u dzieci, które uczęszczały do żłobka i u tych, które zostawały w domu. Okazało się, że poziom tego hormonu był aż o 32% wyższy u dzieci uczęszczających do placówek. Wyniki tego badania są argumentem przemawiającym na korzyść zatrudnienia opiekunki.

Jednocześnie musisz pamiętać, że opcja „niania” ma też swoje wady. Przede wszystkim jest to rozwiązanie stosunkowo drogie – najczęściej znacznie droższe niż opieka w placówce. Po drugie, zatrudnienie opiekunki wiąże się z wpuszczeniem do domu kogoś obcego, co nie dla wszystkich jest do zaakceptowania. W końcu po trzecie – problematyczne jest znalezienie dobrej opiekunki, która będzie miała niezbędne kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie.

Żłobek – za i przeciw

Główne korzyści z zapisania swojego dziecka do żłobka to:

• Fachowa opieka
W żłobku pracują osoby posiadające odpowiednie umiejętności, zazwyczaj posiadające również bogate doświadczenie i potrafiące radzić sobie w sytuacjach trudnych. Wykwalifikowane nauczycielki pomogą dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji.

Kontakt z innymi dziećmi
Korzyści dla dzieci żłobkowych, płynące z kontaktu z rówieśnikami, widoczne są przede wszystkim u dzieci starszych, tj. tych powyżej pierwszego roku życia. Maluchy te szybciej nawiązują kontakty, stają się bardziej otwarte i samodzielne, łatwiej się komunikują oraz chętniej dzielą się z innymi. Obecność innych dzieci jest więc nieoceniona.

Nauka nowych umiejętności
Dzisiejsze żłobki bardzo różnią się od tych sprzed lat – zdecydowanie nie można ich nazwać „przechowalniami”. Obecnie pracownicy dwoją się i troją, wymyślając coraz to bardziej kreatywne zabawy, które mają rozwijać dzieci. W wielu placówkach organizowane są również zajęcia dodatkowe.

Spośród wad tego rozwiązania można wymienić:

  • brak możliwości skoncentrowania się personelu na potrzebach tylko jednego dziecka,
  • konieczność częstszego brania opieki na dziecko w związku z możliwym wzrostem częstotliwości występowania infekcji,
  • konieczność ciągłego dowożenia/odbierania malca.

Niania czy żłobek? 3 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji

Czasami nawet znajomość zalet i wad każdego z dostępnych rozwiązań nie pomaga w podjęciu decyzji. Jeśli wciąż nie wiesz, co robić, odpowiedź sobie na trzy ważne pytania:

W jakim wieku jest dziecko?
Dziecko roczne lub starsze prawdopodobniej lepiej poradzi sobie w żłobku niż kilkumiesięczne niemowlę.

Jaki jest charakter malca?
Jak dziecko zachowuje się w towarzystwie nowych osób? Czy uważasz, że na tle rówieśników wyróżnia się nieśmiałością i ostrożnością? Czy przejawia silne objawy lęku separacyjnego? Jeśli tak, lepszym rozwiązaniem może być niania – jej zatrudnienie to ograniczenie zmian do minimum. Kluczowe w tej kwestii jest poczucie bezpieczeństwa dziecka.

Na ile godzin dziennie dziecko potrzebuje opieki?
Jeśli masz np. nienormowany czas pracy, 5-godzinowy pobyt w żłobku może stanowić dla dziecka ciekawe urozmaicenie dnia, coś w rodzaju atrakcji. Jeśli natomiast opieka ma być 10-godzinna, lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak zatrudnienie opiekunki.

współpraca: psycholog Karolina Wojtaś

Bibliografia

 
  1. A. Stein, Akcja adaptacja. Jak pomóc dziecku i sobie w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem, wydawnictwo Mamania, 2019
  2. Ronja, Fakty i mity o adaptacji w żłobku i przedszkolu, https://ronja.pl/fakty-i-mity-o-adaptacji/, dostęp z dn. 07.07.2023
  3. Adaptacja w żłobku, czyli 8 ważnych zasad, które musisz znać, 1https://rozmowyniepedagogiczne.wordpress.com/2019/01/11/adaptacja-w-zlobku-czyli-8-waznych-zasad-ktore-musisz-znac/, dostęp z dn. 07.07.2023
  4. M. Komsta, Jak wygląda żłobek prowadzony w duchu Rodzicielstwa Bliskości?https://www.wymagajace.pl/wyglada-zlobek-prowadzony-duchu-rodzicielstwa-bliskosci/, dostęp z dn. 07.07.2023

Opublikowano: ; aktualizacja: 18.04.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Higiena przy atopowym zapaleniu skóry

 

Wpływ urządzeń mobilnych na rozwój małego dziecka

 

Lamblie u dzieci (lamblioza) – objawy i leczenie pasożytów u dzieci

 

Okulary przeciwsłoneczne u małych dzieci – czy to dobry pomysł?

 

Dzielenie się zabawkami – jak nauczyć tego dziecko?

 

Lęki dziecięce – rodzaje lęków dziecięcych, sposoby radzenia sobie z lękami

 

Wychowanie przez sztukę – co daje dziecku kontakt ze sztuką?

 

Co zrobić, gdy roczne dziecko ma napad złości?