Lalka jest nieodłącznym elementem dzieciństwa i często towarzyszy dziecku podczas zabawy czy stresujących sytuacji w życiu dziecka. Ukochana, najlepsza lalka to nie tylko zabawka, ale także towarzyszka, przyjaciółka i powierniczka dziecięcych sekretów. Dzięki wielorakim funkcjom i różnym zabawom, w których można wykorzystywać pierwszą przytulankę, np. szmacianą lalę, pomaga ona w rozwoju emocjonalnym i społecznym niemowlaka, a starsze dzieci uczy empatii i odpowiedzialności. Jaka zatem będzie najlepsza lalka dla rocznej dziewczynki?
Lalka dla rocznej dziewczynki – jaką wybrać?
Pierwsza lalka – jaka powinna być?
Wybierając szczególną zabawkę, jaką jest pierwsza lalka dla rocznej dziewczynki, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów, aby zapewnić bezpieczne i satysfakcjonujące chwile zabawy.
Przede wszystkim zawsze należy patrzeć na jakość produktów, z których jest wykonana. Bezpieczna lalka to taka, która jest miła w dotyku (np. w całości wykonana z pluszu lub materiału, a jeżeli z plastikowymi elementami, najlepiej, żeby były one wykonane z przyjemnego w dotyku winylu) oraz nie posiada małych elementów, które dziecko mogłoby wziąć do buzi i przypadkowo połknąć. Zagrożeniem mogą być takie drobiazgi jak nietrwale przyszyte guziczki, koraliki, haftki, kokardki czy małe tasiemki. Mając w domu niemowlę warto zadbać także o krawędzie zabawki. Powinny one być zaokrąglone, aby nie nie skaleczyły maluszka.
Roczna dziewczynka powinna mieć lalkę dostosowaną do swojego wieku i wzrostu. To znaczy, że lepiej sprawdzi się duża zabawka, którą dziecko będzie mogło trzymać w rączkach i manipulować nią bez większego trudu. Poza tym powinna być atrakcyjna. To oczywiście pojęcie względne, ale w przypadku małych dzieci można umówić się, że chodzi o intensywnie kolorową zabawkę, która przyciągnie wzrok i pobudzi wyobraźnię.
Jeżeli chcemy, aby lalka dla rocznej dziewczynki starczyła na dłużej niż tylko na chwilę, można wybrać zabawkę uniwersalną, która spełni większość wymagań. Oprócz tego, że powinna być miękka i lekka, warto, aby wyglądem przypominała prawdziwego bobasa i pozwalała na zabawę w odgrywanie ról. Przydadzą się wszelkiego rodzaju akcesoria dodatkowe: wanienka, nocnik, pieluszki, ubranka na zmianę. O ile dla niemowląt będą one zbędne, o tyle starsze dziewczynki z pewnością ucieszą się mogąc ukochaną lalkę przebierać i opiekować się nią jak swoim maluszkiem.
Wybierając pierwszą lalkę dla rocznej dziewczynki, należy zwrócić uwagę na powyższe kryteria i wybrać taką, która spełni oczekiwania zarówno pod względem bezpieczeństwa (warto upewnić się, że posiada potrzebne certyfikaty), rozmiaru, atrakcyjności i funkcjonalności.
Szmaciana lalka dla rocznej dziewczynki
Lalki szmaciane, materiałowe, wypełnione puchem, są z pewnością jednym z pierwszych wyborów, kiedy szukamy lalki dla rocznego dziecka. Pierwsza lalka powinna być wyjątkowa, a lalki szmaciane, szczególnie te wykonane ręcznie, właśnie takie są.
Szmacianek można szukać w sklepach, ale warto postawić na unikalność i wybrać jednak lalkę będącą rękodziełem. Nie dość, że będzie piękna, to dodatkowo stanie się niezwykłą pamiątką w życiu dziecka. Taką lalkę można spersonalizować. Rodzic lub inna osoba wybierająca zabawkę, będzie miała wpływ na jej rozmiar, kształt, rodzaj wypełniania a nawet wzór na ubranku. Lalki te są często wytwarzane z naturalnych i ekologicznych materiałów, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska i bezpieczniejszymi dla dziecka.
Niestety takie zabawki mają również wady. Główną z nich jest cena. Lalki wykonane ręcznie są bardziej kosztowne w zakupie niż masowa produkcja. Może się jednak okazać, że taka przytulanka dla dziewczynki lub chłopca to świetna inwestycja we wspomnienia. A na tym nie warto oszczędzać.
Lalka Barbie dla rocznego dziecka – czy to dobry pomysł?
Lalka Barbie zdecydowanie nie będzie najlepszą zabawką dla małego dziecka. Po pierwsze taka lalka jest mała, nie będzie wygodnie leżała w rączce maluszka. Dodatkowo wykonana jest z twardego plastiku i często posiada dużo drobnych elementów i akcesoriów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia dziecka (ryzyko przypadkowego połknięcia, zakrztuszenia się itp.).
Jako rodzice powinniśmy również zastanowić się czy w ogóle lalka Barbie będzie dobrym wyborem, nawet dla starszych dziewczynek. Sylwetki tych zabawek są często nierealnie szczupłe, mocno wystylizowane i mogą wpływać negatywnie na postrzeganie własnego ciała przez dziecko w przyszłości.
Lalki dla dzieci uczą empatii i nie tylko. Jakie są zalety zabawy lalkami?
Zabawa w mamę jest świetnym sposobem na umacnianie więzi rodzinnych oraz doświadczanie radości ze swobodnej i kreatywnej zabawy. To również jedna z najpopularniejszych zabaw małych dziewczynek, która ma przełożenie na kilka sfer rozwoju:
-
rozwój emocjonalny – lalka przytulanka umożliwia dziecku wyrażanie emocji, bywa pomocna w kryzysowych sytuacjach, np. u lekarza. Lalka bobas z kolei pomaga uczyć empatii, odpowiedzialności i ćwiczy praktyczne umiejętności opiekuńcze;
-
kreatywność – zabawa lalkami wyzwala twórczość i rozwija wyobraźnię. Wchodzenie w rolę jest jednym z ważniejszych aspektów takiej formy zabawy. Maluch może wcielać się w różne postaci, nadawać im różne charaktery, eksperymentować ze sposobami zachowania i symulować różne sytuacje;
-
rozwój społeczny – opiekując się lalką, dziecko uczy się nawiązywać i utrzymywać relacje z innymi;
-
samodzielność – wchodzenie w rolę, które jest nieodłącznym elementem zabawy lalkami starszych dzieci, wpływa także na zdobywanie wiedzy o otaczającym je świecie i podejmowanie samodzielnych decyzji oraz rozwiązywanie problemów bez pomocy osób dorosłych;
-
poprawa zdolności manualnych – zabawkę, jaką jest lalka, można nieustannie przewijać, przebierać w nowe ubranko i czesać w wymyślne fryzury. Niewątpliwie będą to ćwiczenia motoryki małej, które zaowocują podczas nauki pisania i czytania.
Nie da się zignorować faktu, iż lalka dla rocznej dziewczynki z pewnością nie wpłynie od razu na wszystkie wyżej wymienione sfery. Do niektórych funkcji maluszek musi po prostu dojrzeć. Warto również wiedzieć, że zakup lalki nie jest zarezerwowany jedynie dla dziewczynek. Czy dziwi nas obrazek taty spacerującego z wózkiem i opiekującego się swoim dzieckiem? Dlaczego więc uniemożliwiać chłopcom zabawę w dom i wchodzenie w rolę taty?
Magdalena Krajewska-Sochala
pedagog
Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim.
Komentarze i opinie (0)