Gałganek aliny – co to jest, jak przygotować, na co pomaga?

Katar, choć zazwyczaj nie bywa niebezpieczny, niemal zawsze bywa męczący zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Niezależnie od tego, czy jest gęsty czy wodnisty – wiąże się z poczuciem dyskomfortu. Nie jest też tak, jak mówią w reklamach, że katar – leczony czy nie – trwa 7 dni. Sam katar może się ciągnąć tygodniami, a co gorsza – może przerodzić się w problemy z zatokami, a także wywoływać nieprzyjemny kaszel i prowadzić do powikłań. Niestety, leczenie kataru aptecznymi specyfikami bywa mało owocne, co więcej – czasem prowadzi do nasilenia problemu poprzez dodatkowe podrażnianie śluzówki nosa. Jak więc radzić sobie inaczej z katarem? Jest na niego jeden domowy sposób – gałganek aliny. To stara, sprawdzona i polecana od pokoleń w czasie infekcji metoda walki z pierwszymi objawami przeziębienia. Czym jest gałganek aliny, jak działa i jak go zrobić?

  • 0.0
  • 0
  • 0
REKLAMA

Co to jest gałganek aliny?

Gałganek aliny to niezwykle prosty, bezinwazyjny i bezpieczny sposób na radzenie sobie z infekcjami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jest to małe zawiniątko zrobione z gazy, do którego wkłada się kawałki czosnku, a czasem także cebuli, i związuje. Tak zrobiony gałganek aliny można położyć na talerzyku lub zawiesić przy łóżku chorego, by wdychał zapach czosnku i cebuli.

Na co pomaga gałganek aliny?

Nie od dziś wiadomo, że czosnek to najbardziej popularny i rozpowszechniony naturalny antybiotyk. Naturalnym antybiotykiem jest również cebula, którą podczas przeziębienia można wykorzystać nie tylko w postaci syropu na kaszel, ale również dla udrożnienia zatkanego nosa.

Zarówno czosnek, jak i cebula, zawierają związek o nazwie allina (stąd nazwa „gałganek aliny”, a nie „gałganek Aliny”), z której powstaje allicyna – siarkoorganiczny związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za charakterystyczny zapach czosnku i cebuli oraz ich smaki.

Intensywny zapach, jaki wydzielają czosnek i cebula, ma działanie inhalujące oraz działanie przeciwwirusowe, dlatego gałganek aliny działa przy pierwszych objawach infekcji, takich jak katar i uczucie zatkanego nosa. Przyda się również w walce z chorymi zatokami.

Substancje zawarte w gałganku aliny, czyli w cebuli i w olejku czosnkowym – m.in. lotne związki siarki i olejki eteryczne – działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, w nieinwazyjny sposób przenikając do organizmu, dodatkowo stymulując jego odpowiedź immunologiczną. Gałganek aliny i jego działanie inhalujące szybko przynoszą ulgę w katarze, a także wzmacniają organizm, w żaden sposób go nie obciążając.

Co daje wdychanie czosnku?

Czosnkowe zawiniątko ma w sobie wielką moc i jest bogate w wiele związków bioaktywnych. Za wszelkie lecznicze działanie czosnku i jego wartości odpowiada wspomniana allicyna, będąca naturalnym antybiotykiem.

Czosnek jest bogaty m.in. we flawonoidy, witaminy C i E, będące silnymi antyoksydantami, chroniącymi komórki przed utlenianiem. Ponadto, w czosnku znajdują się garlicyna, troglikozydy, skordyniny A i B oraz wspomniane lotne związki siarki i olejki eteryczne, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.

Ponadto, allicyna odpowiada za działanie antywirusowe, szczególnie skuteczne w przypadku drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje dróg oddechowych. Wnika ona do wnętrz komórek, stymuluje ich aktywność i zwiększa właściwości immunomodulujące, dzięki czemu gałganek aliny to nie tylko świetny środek na przeziębienie, ale także na wzmocnienie organizmu w okresie zwiększonej podatności na infekcje.

Jak zrobić gałganek aliny?

Sposób przygotowania gałganka aliny jest banalnie prosty. W każdym domu znajdzie się wszystko, co do niego potrzebne. Co należy przygotować?

  • Kilka ząbków czosnku, świeżego, wysokiej jakości. Sam czosnek wystarczy, ale można także użyć skrojonej w plastry cebuli dla spotęgowania działania gałganka. Należy pamiętać, że zarówno czosnek, jak i cebula, powinny zostać wcześniej zgniecione. To właśnie podczas miażdżenia lub siekania allina zmienia się allicynę, tak cenną dla zdrowia.

  • Kawałek dzianinowej gazy. Można wykorzystać grubą gazę metrową lub gotowe gaziki – ważne, by dało się z kawałka zrobić zawiniątko. Zamiast gazy można wykorzystać także cienką płócienną ściereczkę lub też cienkie rajstopy, pończochę czy skarpetkę.

  • Gumkę recepturkę lub kawałek sznurka do związania gałganka.

Posiekany czosnek wraz z cebulą należy umieścić na gazie, związać ją, tworząc gałganek i zawiesić w okolicach łóżka chorego, by wdychał zapach mieszanki.

Przepis na gałganek aliny można modyfikować, dodatkowo wykorzystując olejki eteryczne – olejek eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy itp. Warto jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowania niektórych olejków – każdy ma bowiem określone działanie i nie wszystkie są wskazane dla małych dzieci lub osób z pewnymi schorzeniami, mogą bowiem powodować nasilenie objawów.

Podczas stosowania gałganka należy także pamiętać, by nie był on położony zbyt blisko chorego, w bezpośrednim kontakcie ze skórą – olejek czosnkowy może bowiem uczulać i podrażnić skórę.

Przygotowanie gałganka aliny jest bardzo proste. Nawet jeśli nie ma się gazy, można stworzyć czosnkowy talerzyk, umieszczając czosnek i cebulę na talerzyku, położonym niedaleko wezgłowia łóżka.

Jak długo trzymać gałganek aliny?

Gałganek aliny można trzymać cały dzień lub całą noc – przez taki czas wydzielają się drogocenne aromaty.

Gałganek aliny dla niemowlaka – czy można?

Gałganek aliny może być idealnym, a przede wszystkim naturalnym środkiem leczniczym już dla najmłodszych dzieci! Wystarczy zawiesić go na noc w odległości 2-3 metrów od łóżeczka. Należy jednak zachować ostrożność – ostry zapach może podrażniać oczy oraz śluzówkę, dlatego stosowanie gałganka aliny lepiej skonsultować z pediatrą.

Kiedy i jak nie stosować gałganka aliny?

Przyjmuje się, że gałganek aliny jest bezpiecznym sposobem na walkę z katarem i pierwszymi objawami infekcji. Mimo wszystko warto zachować środki ostrożności. Astma, duszności i nadreaktywność oskrzeli stanowią przeciwwskazanie do jego używania.

Bibliografia

 
  1. O. Białas, Czosnek – wpływ na zdrowie, [online:]https://testosterone.pl/wiedza/czosnek-wplyw-na-zdrowie-allicyna/
  2. https://alchemista.pl/jak-zrobic-galganek-aliny-sposob-na-przeziebienie/
Opublikowano: ;

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Lalka dla rocznej dziewczynki – jaką wybrać?

 

Okulary przeciwsłoneczne u małych dzieci – czy to dobry pomysł?

 

Synechia, czyli sklejenie warg sromowych – przyczyny, objawy, leczenie

 

Żłobek – od jakiego wieku, zasady zapisu, ile kosztuje żłobek?

 

Pytania do zadania opiekunce do dziecka

 

Dziecko przy świątecznym stole

 

Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, działanie, dawkowanie, przepis

 

Wymaz z gardła i nosa

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA