Jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową jest ureaplasma. W ciąży bywa niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy u noworodoka. Ureaplasma w ciąży powoduje zakażenie układu moczowego. Objawy to m.in.: wysoka gorączka, częste oddawanie moczu, nietypowy wyciek z cewki moczowej. Badaniem na ureaplasmę jest metoda PCR. Jak wygląda leczenie zakażenia Ureaplasma Urealyticum w ciąży?
Ureaplasma w ciąży (Ureaplasma Urealyticum) – objawy, badania i leczenie ureaplasmy

Ureaplazma (Ureaplasma) – choroba przenoszona drogą płciową
Infekcja ureaplasmą (ureaplazmą) to – obok zakażenia chlamydią i wirusem HPV – jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową.
Zakażonych Ureaplasma Urealyticum jest spora grupa aktywnych seksualnie osób – większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż infekcja często przebiega bezobjawowo.
Ma to wpływ na: nieświadome zakażanie kolejnych partnerów, opóźnienie leczenia, a w przypadku ureaplasmy w ciąży – może komplikować jej przebieg i moment rozwiązania.
Przeczytaj też: Opryszczka w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie
Ureaplasma Urealyticum (ureaplazma) – objawy
Jak już wspomniano, zakażenie ureaplasmą bardzo często przebiega bez symptomów. Jeśli jednak pojawią się objawy najczęściej są to:
- wysoka temperatura ciała,
- częste oddawanie moczu,
- uczucie parcia na pęcherz,
- nietypowy wyciek z cewki moczowej,
- zaczerwienienie i stan zapalny w okolicy infekcji.
Jedynym sposobem na wykrycie infekcji (zakażenia) układu moczowego w ciąży okazuje się być badanie na ureaplazmę, gdyż objawy – nawet jeśli wystąpią – są niespecyficzne.
Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Badania w kierunku ureaplazmy w ciąży
Ureaplasma w ciąży powoduje infekcję układu moczowego, które, drogą wstępującą, mogą pokonać szyjkę macicy i zainfekować łożysko oraz płód. Nietrudno domyślić się, że powoduje to poważne komplikacje położnicze. Najpoważniejsze z nich to:
- zapalenie szyjki macicy,
- poród przedwczesny,
- pęknięcie błon płodowych,
- infekcje u noworodka,
- samoistne poronienia.
Taki sposób transmisji dotyka nawet 50 proc. noworodków, których matki są zakażone ureaplazmą. Stwierdza się wówczas: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy sepsę u noworodków – śmiertelność w takich przypadkach szacowana jest nawet na 25 proc. – dlatego też każda kobieta planująca ciążę lub spodziewająca się dziecka powinna wykonać test na ureaplazmę.
Przeczytaj też: Krzywa cukrowa w ciąży – na czym polega badanie?
Ureaplasma – badania na zakażenie układu moczowego w ciąży
Najpopularniejszym testem w kierunku zakażenia układu moczowego (ZUM w ciąży) ureaplasmą jest metoda PCR, polegająca na detekcji DNA bakterii w pobranym materiale. Rzadziej stosowane są hodowle komórkowe, jako metody czasochłonne i wymagające specjalistycznych laboratoriów.
Materiałem do badań jest wymaz pobrany z cewki moczowej, rzadziej z kanału szyjki macicy (w ciąży jest to niewskazane). Aby wynik badania na ureaplasmę był wiarygodny, należy przestrzegać następujących wytycznych:
- należy unikać współżycia na 48 godzin przed pobraniem wymazu,
- nie wolno stosować preparatów dopochwowych na 48 godzin przed badaniem,
- w dniu badania należy delikatnie podmyć okolice płciowe mydłem i wodą,
- jeśli pobierany jest wymaz z cewki moczowej, należy nie oddawać moczu na trzy godziny przed badaniem,
- jeśli wcześniej było stosowane leczenie w kierunku ureaplazmy, należy odczekać 3–5 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku.
Badanie PCR na ureaplasmę jest czułe i dokładne; czas oczekiwania to około 2–3 tygodnie. Takie badanie często dostępne jest w formie pakietu obejmującego wykrywanie ureaplazmy, mikoplazmy i chlamydii. Cena pakietu to około 300 zł. Koszt hodowli komórkowej wynosi kilkadziesiąt złotych.
To też może Cię zainteresować: Badanie moczu w ciąży – jak odczytać wyniki?
Dodatnia ureaplasma w ciąży – leczenie
Gdy kobieta odbierze z laboratorium wynik: Ureaplasma dodatnia w ciąży, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego. Najważniejszy krok już za nią – zdiagnozowano infekcję, a zatem możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Leczenie ureaplasmy w ciąży polega na stosowaniu erytromycyny lub klarytromycyny, które są bezpieczne dla płodu.
Wybór antybiotyku uzależniony jest od wyniku antybiogramu z wymazu lub dokładnej identyfikacji szczepu metodą PCR. W ciągu kilku dni po zakończonym leczeniu konieczne jest ponowne wykonanie badania na ureaplasmę.
Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho
Bibliografia
- Congenital and Perinatal Infections, Humana Press, 2006;
- Long S. S., et al., Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases, Elsevier Health Sciences, 2012;
- Remington J. S., et al., Infectious Diseases of the Fetus and Newborn, Elsevier Health Sciences, 2010.

Justyna Mazur
Analityk medyczny
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Collegium Medicum na UJ w Krakowie. Kontynuuje edukację, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Kilkuletnie doświadczenie zawodowe zapewniła jej znajomość realnych wątpliwości i obaw pacjentów związanych z wykonaniem, a także interpretacją badań laboratoryjnych.
Komentarze i opinie (0)