Stan podgorączkowy w ciąży nie zawsze jest powodem do niepokoju. Lekko podwyższona temperatura w pierwszych tygodniach, a nawet przez cały okres trwania ciąży, jest naturalną reakcją fizjologiczną na zachodzące w organizmie kobiety zmiany. Jednak kiedy stan podgorączkowy przeistacza się w gorączkę, należy zgłosić się do lekarza. Zbyt wysoka temperatura w ciąży stanowi bowiem zagrożenie dla rozwijającego się płodu.
Stan podgorączkowy w ciąży, gorączka w ciąży – jakie są przyczyny, jak długo trwają i kiedy są groźne?
- Stan podgorączkowy w ciąży – czy to normalne?
- Jaka temperatura w ciąży jest niebezpieczna?
- Paracetamol w ciąży – kiedy stan podgorączkowy zmienia się w gorączkę
- Jak obniżyć gorączkę w ciąży – jakie leki na gorączkę?
- Domowe sposoby na gorączkę w ciąży
- Stan podgorączkowy i gorączka w ciąży – kiedy do lekarza?
Stan podgorączkowy w ciąży – czy to normalne?
Prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. O gorączce mówimy, kiedy temperatura przekracza 38 stopni. Jest bardzo wiele przyczyn podniesionej temperatury ciała. Gorączka stanowi rodzaj alarmowego wskaźnika toczącej się w organizmie infekcji lub innego procesu chorobotwórczego. Jednak podwyższona temperatura w ciąży nie jest żadną patologią. Temperatura w ciąży wynosi około 37 stopni Celsjusza.
Lekki stan podgorączkowy w ciąży jest skutkiem rosnącego stężenia progesteronu we krwi. Progesteron w ciele kobiety powoduje wiele znaczących zmian, łącznie z utrzymywaniem się odrobinę za wysokiej temperatury ciała. Najbardziej odczuwalny jest stan podgorączkowy w pierwszych tygodniach ciąży. Organizm musi przejść wiele zmian, które znacznie wpływają na samopoczucie kobiety.
Objawy ciąży w pierwszym miesiącu są bardzo niespecyficzne. Ogólne robicie, senność, zmęczenie w połączeniu z utrzymującym się stanem podgorączkowym nasuwają podejrzenie choroby. Jednak lekki stan podgorączkowy jest normalną fizjologiczną reakcją organizmu i może utrzymywać się przez cały okres trwania ciąży.
Przeczytaj też: Ile trwa ciąża?
Jaka temperatura w ciąży jest niebezpieczna?
Przewlekle podwyższona temperatura w ciąży jest normalny, jednak są granice. Jaka temperatura w ciąży jest niebezpieczna? Jeśli temperatura ciała nie utrzymuje się na stałym lekko podniesionym poziomie, lecz skacze lub narasta powyżej 38 stopni, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Gorączka zazwyczaj jest jednym z objawów infekcji. Kobiety w ciąży mają obniżoną odporność, dlatego mogą zapadać na infekcje zarówno wirusowe, jak i bakteryjne częściej niż w okresie przed ciążą.
Przeczytaj też: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Gorączka w ciąży, będąca objawem infekcji, jest niebezpieczna dla dziecka ponieważ może prowadzić do skurczów macicy. Jeżeli pojawiają się objawy choroby, takie jak kaszel, katar, bóle głowy, uczucie zmęczenia, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby leczyć potencjalną infekcję.
Podwyższona temperatura ciała powyżej 38 stopni jest najbardziej niebezpieczna w okresie implantacji zarodka oraz kształtowaniu się organów dziecka czyli między 4. a 14. tygodniem ciąży. Gorączka w tym okresie ciąży może doprowadzić do powstania wad kończyn, kręgosłupa i twarzy, czy opóźnienia wzrastania płodu. Wysoka gorączka na początku trwania ciąży może doprowadzić nawet do poronienia.
Przeczytaj też: Paracetamol w ciąży
Paracetamol w ciąży – kiedy stan podgorączkowy zmienia się w gorączkę
Leczenie infekcji w trakcie ciąży wymaga odpowiedniego podejścia. Na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, nie mogą być przyjmowane żadne leki na gorączkę. W ciąży takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Infekcjom, szczególnie u ciężarnych, najlepiej zapobiegać niż je leczyć, dlatego warto pamiętać o szczepieniach przeciwko grypie. Szczepionka na grypę jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Nie można też zapomnieć o zasadach higieny, jak choćby częste mycie rąk. Ważna jet również tak podstawowych jak częste zdrowa dieta oraz regularny wysiłek fizyczny.
Jeśli jednak stan gorączkowy rozwinął się w gorączkę, bezpiecznym lekiem jest paracetamol, w ciąży może być on stosowany bezpiecznie. Nie można przyjmować leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, ponieważ mogą one zagrażać zdrowiu dziecka. Jeśli obserwujemy u siebie objawy infekcji lub gorączka jest wysoka, najlepiej zgłosić się jak najszybciej do lekarza.
Czytaj również: Gorączka bez innych objawów u dziecka – jak postępować?
Jak obniżyć gorączkę w ciąży – jakie leki na gorączkę?
Na wysoką temperaturę w ciąży, poza paracetamolem, dostępne są inne środki. W ciąży trudno mówić o leku stuprocentowo bezpiecznym, który możemy przyjmować bez żadnych konsekwencji. Niestety część leków przyjmowanych przez przyszłe mamy przechodzi przez łożysko i wpływa na rozwijające się dziecko. Dotyczy to również powszechnie stosowanych leków na gorączkę.
Do dyspozycji mamy także inne NLPZ, które mogą być stosowane jedynie w I i II trymestrze, jeśli jest to bezwzględnie konieczne. Najpopularniejszymi i dostępnymi bez recepty są preparaty zawierające: ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Jednak należy pamiętać, że choć są to leki, które możemy nabyć bez przepisu lekarza, stosowanie naproksenu czy ibuprofenu w ciąży wiąże się z możliwością wystąpienia wielu niebezpiecznych powikłań. Kobieta ciężarna przed ich zastosowaniem powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Wspomniany metamizol jest w ciąży niezalecany i nie powinien być stosowany przez przyszłe mamy, a także należy unikać przyjmowania go w trakcie karmienia piersią.
Domowe sposoby na gorączkę w ciąży
W ciąży większość leków przeciwzapalnych nie powinna być stosowana. Dlatego nie należy na własną rękę przyjmować żadnych leków ani preparatów ziołowych. Nawet niektóre zioła mogą zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi płodu. Jak obniżyć temperaturę, aby nie zaszkodzić dziecku?
Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho
Do skutecznych domowych sposobów na gorączkę w ciąży należą:
- zimne okłady na czoło i kark,
- chłodna kąpiel lub prysznic (należy pamiętać aby woda nie była zbyt zimna),
- picie dużej ilości płynów,
- odpoczynek w łóżku, sen,
- syrop z cebuli,
- zioła: kwiat lipy, liście i owoce maliny, czarny bez.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wspomagających leczenie infekcji w postaci syropów, tabletek czy ziół do sporządzania naparów. Kiedy temperatura w ciąży jest za wysoka, nie należy ich jednak stosować bez konsultacji z lekarzem.
Stan podgorączkowy i gorączka w ciąży – kiedy do lekarza?
Wzrost temperatury u młodych, zdrowych do tej pory osób najczęściej spowodowany jest przez rożnego infekcje, podobnie jest u kobiet spodziewających się dziecka. W ciąży najczęściej mamy do czynienia z infekcjami górnych dróg oddechowych, popularnie nazywanych przeziębieniami oraz zakażeniami układu moczowego. W obu przypadkach do charakterystycznych objawów może dołączyć gorączka.
Przeziębienie w ciąży zazwyczaj spowodowane jest przez wirusy, nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla kobiety ani dla dziecka, a wystarczające do zwalczenia infekcji będzie odpoczynek, odpowiednio zbilansowana dieta, nawodnienie organizmu i pozostanie przez kilka dni w domu. Jeśli jednak objawy nasilają się lub jest wysoka temperatura w ciąży należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, którzy rozważy czy należy w tym przypadku zastosować np. antybiotykoterapię.
W przypadku zakażenia układu moczowego (ZUM) najczęściej mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Jeśli kobieta ma pierwsze objawy ZUM: ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu czy częste oddawanie małych porcji moczu, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniej antybiotykoterapii, aby nie doszło do powikłań, w tym do porodu przedwczesnego, czy zakażenia płodu.
współpraca: lek. Anna Kołodziejska
Bibliografia
- Położnictwo. Fizjologia ciąży. Red. naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2012.
- Położnictwo. Ciąża prawidłowa i powikłana. Steven G. Gabbe, Jennifer R. Niebyl, Joe Simpson, Przemysław Oszukowski, Joe Leigh Simpson. Red. wydania polskiego: Przemysław Oszukowski, Romuald Dębski. Rok wydania: 2014.
Weronika Węgrzynowska
Lekarz
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz stażysta w szpitalu w Łowiczu.
Komentarze i opinie (0)