O tym, że w ciąży nie wolno spożywać alkoholu czy sięgać po tzw. „energetyki”, wie chyba każda przyszła mama. Nie każda jednak ma pewność co do tego, co właściwie powinno się pić w tym szczególnym okresie. Wyjaśniamy, co pić w czasie ciąży, aby wzmocnić organizm i umożliwić dziecku zdrowy rozwój.
Co można pić, a czego nie wolno pić w ciąży?
Nawodnienie w ciąży – dlaczego jest aż tak ważne?
Aby odpowiednio nawodnić organizm przyszłej matki, potrzeba około 2300 ml płynów na dzień – czyli o 300 ml więcej niż w okresie poza ciążą. Zwiększenie zapotrzebowania wynika z tego, że w ciele kobiety spodziewającej się dziecka dochodzi do wielu zmian: między innymi następuje znaczny wzrost objętości krwi krążącej w obwodzie, podnosi się temperatura ciała, ponadto organizm wykorzystuje część wody do produkowania wód płodowych.
Niestety, wiele przyszłych mam nie wie o zwiększonym zapotrzebowaniu na płyny. Konsekwencją tej niewiedzy mogą być nudności, przesuszenie skóry, zaburzenia w pracy układu pokarmowego, nasilenie mdłości, zaparcia oraz częstsze zakażenia układu moczowego. W najgorszych przypadkach – gdy ciężarna pije bardzo mało, może dojść nawet do nieprawidłowości w rozwoju płodu.
Czytaj również: Kawa w ciąży
Jaką wodę pić w ciąży?
Czy picie wody w ciąży to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku? Zdaniem specjalistów od 60% do 80% płynów, które przyjmuje przyszła mama, powinna stanowić woda. Jednak woda wodzie nierówna – warto wiedzieć, którą wybrać.
Woda dla kobiet w ciąży powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła. Będzie to zatem głównie woda butelkowana (najlepiej niegazowana), nisko- lub średnio- zmineralizowana. Unikaj wody źródlanej – zawiera jedynie niewielkie ilości ważnych składników mineralnych. Unikaj też wody gazowanej ze względu na wzdęcia, jakie wywołuje oraz wody prosto z kranu – w Polsce rzadko nadaje się ona bezpośrednio do picia. Możesz za to pić przefiltrowaną wodę z kranu. 8 szklanek wody mineralnej wypijanej codziennie zapewni optymalne nawodnienie organizmu, złagodzi także objawy częstych ciążowych dolegliwości, takich jak zaparcia czy obrzęki.
Bardziej precyzyjnych informacji dostarcza Polskie Towarzystwo Pediatryczne – według niego woda dla kobiet w ciąży i małych dzieci powinna mieć nie więcej niż 500 mg składników mineralnych na litr.
Przy zakupie wody warto dokładnie przyjrzeć się butelce w poszukiwaniu dodatkowych informacji (np. o rozlewaniu jej do butelek tuż przy ujściu) oraz atestów.
Przeczytaj też: Alkohol w ciąży
Jakie wybrać soki?
Poza wodą przyszła mama powinna sięgać również po soki warzywne i soki owocowe – nie tylko nawodnią organizm, ale dostarczą też cennych witamin i minerałów. Dla przykładu sok pomarańczowy ma dużo witaminy C i B, zatem pozwala wzmacniać odporność, sok pomidorowy jest źródłem cennego dla przyszłych mam kwasu foliowego oraz potasu, a sok marchwiowy zawiera ważną witaminę A.
Szczególnie ważne miejsce w diecie przyszłej mamy zajmują soki i przeciery z wielu warzyw. Dostarczają one organizmowi błonnika (a zatem hamują apetyt na niezdrowe przekąski i wspierają pracę jelit) oraz wielu witamin i minerałów, nie zawierając jednocześnie dużych ilości cukru.
Oczywiście bardzo ważne jest to, jakiej jakości soki pije ciężarna. Najlepszy jest sok warzywny ze świeżo wyciśniętych warzyw – przygotowany w domu, bezpośrednio przez spożyciem. Jeżeli jednak nie ma możliwości jego przygotowa
To też może Cię zainteresować: Czy w ciąży można pić colę?
Czy w ciąży należy pić mleko?
Kobiety w ciąży mogą sięgać również po napoje i produkty mleczne: mleko, kefir, maślankę czy jogurty. Wszystkie one dostarczają organizmowi sporych ilości białka, wapnia i probiotyków. Pierwsze dwa wymienione pozwalają dziecku prawidłowo się rozwijać, probiotyki natomiast wspierają florę bakteryjną układu pokarmowego. Mleko dla przyszłej matki powinno zawierać około 2% tłuszczu.
Warto jednak wiedzieć, że samo mleko nie jest wcale niezbędnym składnikiem ciążowej diety, nie musisz więc zmuszać się do picia go, zwłaszcza jeśli nie najlepiej się po nim czujesz, albo po prostu za nim nie przepadasz. Wapń znajdziesz też w żółtym i białym serze, kefirze oraz jogurcie.
Zobacz też: Czy w ciąży można pić białą herbatę?
Czy herbaty i zioła są bezpieczne w ciąży?
Przyszła mama może pić herbaty owocowe oraz herbaty ziołowe – takie jak na przykład te z rumianku, pokrzywy, mięty, malin (wbrew powszechnemu przekonaniu wypicie takiego napoju nie rozpocznie akcji porodowej) czy melisy. Nie tylko pysznie smakują, ale są też bogactwem wartościowych składników.
Niezalecane są natomiast herbaty czarne, białe oraz zielone. Wszystkie one mają zbyt dużo teiny – alkaloidu purynowego o działaniu psychoaktywnym.
Picie kawy w ciąży
Woda, herbata, mleko, sok… A co, gdy kobieta w ciąży nabierze ogromnej ochoty na filiżankę pysznej, aromatycznej kawy? Zdania specjalistów są w tej kwestii podzielone. Najczęściej głoszone jest jednak stanowisko, że owszem – przyszła mama może sięgać po kawę, ale w ograniczonych ilościach. Za bezpieczną dzienną dawkę kofeiny uznaje się 300 mg – to tyle, ile jest w trzech małych filiżankach. W kolejnych powinna znaleźć się już tylko całkowicie bezpieczna dla mamy i dziecka kawa zbożowa. Picie kawy w dużych ilościach nie jest korzystne ani dla dziecka (zwężenie naczyń krwionośnych, co może powodować niedotlenienie dziecka czy zahamowanie jego rozwoju), ani dla Ciebie (ryzyko pojawienia się bólów głowy, nadciśnienia, zgagi czy bezsenności).
Nie zapominaj jednocześnie, że kofeinę spożywasz także w innych produktach: szklanka herbaty ma jej około 70 mg, puszka coca-coli 40 mg, a tabliczka czekolady 30 mg.
Przeczytaj też: Jaką herbatę pić w ciąży?
Napoje gazowane
Nie dość, że nie zawierają żadnych wartościowych składników odżywczych, to jeszcze dostarczają mnóstwo cukru i kalorii, znajdziesz w nich też konserwanty i sztuczne barwniki. Co więcej, nie ugasisz nimi pragnienia, wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej będzie ci się chciało pić, obniży się poziom potasu, magnezu oraz wapnia w twoim organizmie, możesz też podrażnić układ pokarmowy. Jedyną zaletą kolorowych napojów gazowanych jest ich smak, zdrowiej jednak zastąpić je równie pysznym sokiem.
Napoje energetyczne
Silnie pobudzające działanie tego rodzaju napojów może być dla ciebie szkodliwe – odpowiada za nie przede wszystkim bardzo wysokie stężenie kofeiny (nawet 80 mg w jednej puszce) dorównujące temu, jakie znajduje się w filiżance mocnej kawy. Unikaj też napojów izotonicznych przeznaczonych dla sportowców i osób podejmujących duży wysiłek fizyczny.
Napoje dietetyczne
Oprócz słodzików, jak np. aspartam, napoje dietetyczne zawierają również groźne dla płodu związki chemiczne: kwas asparaginowy, metanol, fenyloalaninę.
Czy istnieje możliwość zaplanowania płci dziecka?
Drinki alkoholowe
Świadomość zgubnego wpływu alkoholu na przebieg ciąży i zdrowie dziecka jest coraz wyższa, choć wciąż częste jest przekonanie, że jedno piwo albo lampka wina nie poczynią żadnych szkód. To błędne myślenie – nawet znikoma ilość alkoholu może zaburzyć rozwój płodu, doprowadzić do poronienia albo sprawić, że dziecko urodzi się z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS) – jego skutki maluch będzie odczuwał przez całe życie.
Bibliografia
- „Dieta w ciaży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy”, opracowanie zbiorowe, wyd. RM, 2018
- Murkoff, „Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży”, wyd. Rebis, 2020
- S. Case, „Ciąża i witaminy. Przewodnik ortomolekularny dla matki i dziecka”, wyd. ABA, 2020
Karolina Wojtaś
Psycholog
Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.
Komentarze i opinie (0)