3. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

Trzeci miesiąc ciąży to czas, kiedy płód zaczyna rosnąć bardzo intensywnie, co wymusza coraz bardziej widoczne zmiany fizjologiczne w ciele przyszłej mamy. Koniec pierwszego trymestru ciąży u większości pacjentek oznacza również zmniejszenie się przykrych dolegliwości związanych z poczęciem dziecka. Ciężarne mają zdecydowanie więcej energii i mogą mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi rozwijający się pod sercem maluch. Jakie badania należy wykonać w trzecim miesiącu ciąży? Jak zmienia się ciało kobiety? Zapraszamy do lektury!

  • 1.0
  • 1
  • 0
REKLAMA

3. miesiąc ciąży – które to tygodnie ciąży?

Trzeci miesiąc ciąży wieńczy pierwszy trymestr ciąży. Liczy się go od 9. do końca 12. tygodnia ciąży. Warto zaznaczyć, że za przełomowy uznaje się 10. tydzień ciąży, ponieważ wtedy zarodek staje się płodem. Dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy i od tej pory będą one już tylko dojrzewać.

W trzecim miesiącu ciąży mija niebezpieczeństwo powstania poważnych wad wrodzonych, takich jak np. rozszczep kręgosłupa. To także ten moment, w którym kobieta wraz z partnerem najczęściej decydują się poinformować rodzinę i znajomych o tym, że spodziewają się dziecka. Ryzyko poronienia jest bowiem znacznie niższe niż na początku ciąży.

3. miesiąc ciąży – objawy

Pod koniec pierwszego trymestru uporczywe dolegliwości ciążowe powoli mijają. Co prawda, niektórym przyszłym mamom nadal mogą dokuczać poranne mdłości, nudności i zawroty głowy, ale zdecydowana większość kobiet odczuwa w tym czasie przypływ energii i ma więcej chęci do działania.

Nie oznacza to jednak, że trzeci miesiąc ciąży jest wolny od jakichkolwiek objawów. W tym okresie ciężarne mogą zaobserwować u siebie:

  • przyrost masy ciała,
  • roztargnienie,
  • zmiany w pigmentacji skóry,
  • „pajączki” na nogach lub żylaki,
  • częste oddawanie moczu.

Potrzeba częstego oddawania moczu związana jest z tym, że rosnąca macica uciska pęcherz moczowy, co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie. Warto dodać, że w czasie ciąży jelita zaczynają pracować wolniej, co może być przyczyną zaparć.

A jakie objawy powinny zaniepokoić kobietę w trzecim miesiącu ciąży?

  • Chroniczne zmęczenie,
  • utrata masy ciała,
  • rozdrażnienie i złe samopoczucie,
  • łuszczenie się skóry,
  • obrzęki,
  • bóle mięśniowe.

Powyższe symptomy mogą wskazywać na zaburzenia w pracy tarczycy. Warto skonsultować to ze swoim ginekologiem – położnikiem i wykonać odpowiednie badania hormonalne przed ukończeniem trzeciego miesiąca ciąży.

Sprawdź w naszym kalkulatorze porodu, kiedy urodzisz.

3. miesiąc ciąży – rozwój dziecka

Jak już wspomnieliśmy, w trzecim miesiącu ciąży organy wewnętrzne dziecka są już w pełni ukształtowane. Na ciele dziecka pojawia się meszek płodowy, który chroni delikatną skórę malucha przed nadmierną maceracją. W 10. tygodniu ciąży płód mierzy około 3 cm i ma wykształcone palce u stóp i rąk.

Pojawiają się też zawiązki paznokci i zawiązki zębów. Z racji tego, że u malucha rozwijają się mięśnie twarzy, dziecko może otwierać usta i robić pierwsze miny. Często skutkuje to połykaniem małych ilości płynu owodniowego, który stymuluje układ pokarmowy i oddechowy do pracy. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży maluch zaczyna się ruszać. Ruchy dziecka są jednak na tyle delikatne, że przyszła mama nie jest w stanie ich zauważyć. Tymczasem płód jest bardzo wrażliwy na dotyk.

Kiedy przemieszczając się w brzuchu mamy, dotknie ścianki macicy, automatycznie reaguje na ten bodziec gwałtownym ruchem całego ciała. Dziecko reaguje także na dźwięki, choć nie ma jeszcze wykształconego zmysłu słuchu. Jak to możliwe? Maluch odczuwa wibracje poprzez skórę. Dziecko doświadcza również emocji swojej mamy. Dzieje się tak, ponieważ przez łożysko transportowane są do niego nie tylko tlen i substancje odżywcze, ale też hormony. To właśnie z tego powodu przyszłe mamy powinny dbać o swoje dobre samopoczucie i unikać stresujących sytuacji. W 3. miesiącu ciąży płód nabywa dziecięcych proporcji i cech osobniczych.

Poniżej zdjęcie dziecka w 3. miesiącu ciąży:

---

3. miesiąc ciąży – zdrowie mamy

W 3. miesiącu ciąży brzuszek zaczyna się delikatnie zaokrąglać, ale nie jest to zmiana, którą osoba niewtajemniczona od razu zauważy. W czasie trzech pierwszych miesięcy ciąży ściana macicy ulega pogrubieniu, lecz w okresie okołoporodowym jej grubość nie przekracza 1,5 cm. W obrębie tego narządu zwiększa się także liczba naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ważną zmianą w ciele ciężarnej jest także zwiększenie się pojemności minutowej serca.

Jak powinna o siebie dbać kobieta w 3 miesiącu ciąży? Konieczne jest dalsze utrzymywanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, bogatej w witaminy oraz mikro- i makroelementy.

Ponadto przyszła mama nadal musi pamiętać o prawidłowym nawodnieniu i unikać stosowania używek oraz picia kawy w dużych ilościach. Na tym etapie ciąży warto zadbać o dostosowaną do swoich możliwości aktywność fizyczną. Ruch to zdrowie i dobrze zażywać go także będąc w stanie błogosławionym. Codzienne spacery dotlenią organizm i poprawią humor. Dozwolona jest także joga ciążowa oraz zajęcia na basenie. Kobiety, które były bardzo aktywne fizycznie przed ciążą, muszą pamiętać, że nadmierny wysiłek nie jest wskazany. Może on spowodować bóle w dole brzucha.

3. miesiąc ciąży – jakie badania zrobić?

W 3. miesiącu ciąży zaleca się wykonanie badań prenatalnych, które dostarczają szczegółowych informacji na temat zdrowia dziecka. Razem z USG genetycznym, które przeprowadza się między 11. a 14. tygodniem ciąży, należy wykonać także testy przesiewowe w kierunku zespołu Downa, zespołu Pataua oraz zespołu Edwardsa (test PAPPA, SANCO). Testy te pozwolą też z dużym prawdopodobieństwem określić płeć dziecka.

Oprócz tego, jeśli ciężarna zgłosiła się do ginekologa po raz pierwszy w 3. miesiącu ciąży, przeprowadza się także następujące badania:

Konieczne jest także oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh. Sprawdza się też poziom przeciwciał anty-D. Wraz z kompletem badań prenatalnych można spokojnie rozpocząć drugi trymestr ciąży, który niesie za sobą jeszcze większe zmiany zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Bibliografia

 
  1. Dziesiąty tydzień ciąży, kiedy zarodek staje się płodem, Centrum Badań Prenatalnych, https://badanieprenatalne.com/rozwoj-zarodka-plodu/dziesiaty-tydzien-ciazy-kiedy-zarodek-staje-sie-plodem/
  2. Z. Kończewska-Murdzek, Rozwój dziecka w łonie matki, Problematyka Płodności i Prokreacji, Kwartalnik Naukowy KUL
Opublikowano: ; aktualizacja: 13.04.2023

Oceń:
1.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

8. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Czy będziesz miała bliźniaki? Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej?

 

6. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Test PAPPA

 

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży?

 

Ruchy dziecka w ciąży

 

Badania prenatalne w ciąży – co musisz wiedzieć?

 

1. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA