Krew w kale u dziecka – jakie są przyczyny krwi w stolcu u dziecka?

Krew w kale u dziecka to oznaka krwawienia z przewodu pokarmowego, najczęściej odcinka dolnego. Przyczyny kału z krwią są zróżnicowane i mogą nimi być np. hemoroidy czy choroby zapalne jelit. Problem może przyjmować obraz jawnego krwawienia z odbytu, nitek krwi widocznych na stolcu lub na papierze toaletowym, bądź obecność krwi utajonej w kale. Co może oznaczać krew w kale dziecka?

  • 5.0
  • 1
  • 0

Krew w kale u dziecka – skąd kał z krwią?

Krew w kale dziecka spowodowana jest krwawieniem z przewodu pokarmowego. Wyróżnia się krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (tj. z żołądka, przełyku) oraz z dolnego odcinka (tj. z jelita grubego, krwawienie z odbytu).

Krew w przewodzie pokarmowym podlega trawieniu, tak jak pokarmy, w wyniku czego zmienia swoją barwę na czarną. Widoczna świeża, czerwona krew na kale dziecka najprawdopodobniej jest spowodowana krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, ponieważ nie uległa procesom trawienia.

Krwawienia z dolnego odcinka pokarmowego u dzieci, obserwowane jako krew z odbytu, występują dość często i zazwyczaj mają łagodny przebieg. Mogą objawiać się pojawieniem się czerwonej krwi na stolcu w postaci smużek lub zmieszanej ze stolcem, a nawet bezpośredniego krwawienia z odbytu (krew na papierze toaletowym).

Krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego częściej są poważniejsze. Objawiają się krwistymi wymiotami, smolistymi stolcami (czarny stolec), czasem wydalaniem skrzepów lub świeżej krwi z odbytu przy bardzo masywnych krwawieniach.

Każde podejrzenie krwawienia z układu pokarmowego u dziecka powinno być zgłoszone jak najszybciej lekarzowi w celu dokładnej diagnostyki.

Krew w kupce niemowlaka i krew w stolcu dziecka starszego – przyczyny

Krew w kale u dziecka najczęściej spowodowana jest krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. We wstępnej diagnostyce krwawienia z przewodu pokarmowego starannie zebrane informacje na temat początku, okoliczności i objawów towarzyszących (biegunka, gorączka, osłabienie) pozwalają na ustalenie z dużym prawdopodobieństwem źródła krwawienia.

Przyczyny krwawienia z odbytu podczas wypróżniania różnią się w odpowiednich grupach wiekowych. Jakie są najczęstsze?

Krew w kupce niemowlaka:

  • uraz okolicy odbytu,
  • zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego,
  • alergie pokarmowe,
  • szczelina odbytu,
  • wgłobienie jelita,
  • zdwojenie jelit.

Stolec z krwią u młodszych dzieci może wskazywać na zakażenia bakteryjne i pasożytnicze, a także choroby ogólnoustrojowe np. zespół hemolityczno-mocznicowy. Krew przy oddawaniu stolca u dziecka może pojawić się także na skutek oddziaływania toksyn. To także objaw nieswoistego zapalenia jelit.

U młodzieży przyczyną krwawienia z odbytu także może być nieswoiste zapalenie jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego –Colitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego-Crohna), natomiast biegunka z krwią to zazwyczaj biegunka infekcyjna. Świeża krew z odbytu może wskazywać ponadto na hemoroidy.

Krwawienie z odbytu i stolec z krwią u dziecka – jakie badania?

W każdym przypadku pojawienia się krwi w kale dziecka należy zasięgnąć porady lekarza. Lekarz oceni ogólny stan dziecka (czynność serca, ciśnienie) oraz spróbuje ustalić źródło krwawienia.

Biegunki infekcyjne mogą wystąpić w każdej grupie wiekowej. Śluz w kale u dziecka, biegunka z krwią i towarzysząca gorączka wskazują na infekcję przewodu pokarmowego. Należy próbować ustalić przyczynę infekcji (bakterie, wirusy lub pasożyty), wykonując posiewy z kału. Należy monitorować stan dziecka, zapobiegać odwodnieniu oraz w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie np. antybiotykiem.

Przedłużające się objawy krwawienia, nawracające biegunki, ogólne osłabienie i utrata wagi mogą sugerować rozpoznanie nieswoistego zapalenia jelit, jak Colitis ulcerosa lub chorobę Leśniowskiego-Crohna. Rozpoznanie tych chorób wymaga szczegółowej diagnostyki w warunkach szpitalnych.

Alergie pokarmowe, w przebiegu których również może pojawić się krew w stolcu dziecka, objawiają się przewlekłymi biegunkami, brakiem apetytu, kolkami, bólami brzucha, wysypkami, a nawet astmą. Najczęściej chorują dzieci w pierwszych dwóch latach życia, a objawy ustępują około 4. – 5. roku życia, u niektórych mogą jednak przejść w inną postać alergii. Uznaną metodą diagnostyki alergii są próby prowokacyjne, w których podaje się dziecku pokarm podejrzany o wywoływanie alergii.

Szczelina odbytu jest pęknięciem błony śluzowej w okolicy odbytu. Ranka, nawet niewielka, jest bardzo bolesna i może być widoczna jedynie wydobywająca się żywoczerwona krew z odbytu dziecka. Szczelina odbytu może powstać u dzieci w przebiegu zaparć, zapaleń jelita lub w przebiegu alergii.

Obecność krwi w odbycie – jak leczyć krwawienie z przewodu pokarmowego?

Ze względu na szeroki wachlarz przyczyn pojawienia się krwi w kale u dziecka, metody leczenia są bardzo zróżnicowane.

  • Leczenie biegunek infekcyjnych zależy od patogenu, jakim są spowodowane.
  • W przypadku bakterii i pasożytów stosowane są antybiotyki i chemioterapeutyki.
  • W przypadku biegunek wirusowych leczenie jest objawowe, tzn.: nawadnianie, uzupełnianie elektrolitów oraz monitorowanie stanu dziecka.

Alergie pokarmowe leczy się dietą, eliminując pokarmy, które powodują pojawienie się objawów. Nieswoiste zapalenia jelit są ciężkimi przewlekłymi chorobami i wymagają specjalistycznego leczenia, niekiedy nawet chirurgicznego. Leczenie szczeliny odbytu u dziecka jest zachowawcze – opiera się na zapobieganiu zaparciom u dzieci, odpowiedniej higienie, unikaniu urazów i otarć, ciepłych nasiadówkach w wodzie lub w wodzie z dodatkiem naparu z kory dębu oraz stosowaniu odpowiednich maści.

Jeśli jednak te metody zawiodą, może być konieczna pomoc chirurga. Przyczyny krwawień charakterystyczne dla grupy niemowląt, tj. wgłobienie jelita czy zdwojenie jelit, wymagają leczenia chirurgicznego.

Bibliografia

 
  1. P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
Opublikowano: ; aktualizacja: 16.08.2024

Oceń:
5.0

Weronika Węgrzynowska

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz stażysta w szpitalu w Łowiczu.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Poparzenie pokrzywą u dziecka – co robić?

 

Cellulit w ciąży – czy i jak się go pozbyć?

 

Ilona – imię, imieniny, znaczenie, pochodzenie

 

Laurka na Dzień Babci i Dziadka – jak ją zrobić?

 

Fazy porodu – co dzieje się podczas pierwszej, drugiej i trzeciej fazy porodu?

 

Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

Gorączka po szczepieniu – czy to normalne, kiedy zbijać i co podać?

 

Podmiot – czym jest, jak go znaleźć w zdaniu, rodzaje i przykłady podmiotów