Duszności w ciąży – przyczyny i sposoby na problemy z oddychaniem w ciąży

Problemy z oddychaniem u ciężarnej rzadko występują na początku ciąży, pojawiają się najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze, co wiąże się z możliwym uciskiem wzrastającego płodu na płuca. Duszności w ciąży mogą być także objawem anemii, wynikającej z niedoboru żelaza. Dodatkowo pojawiają się wówczas zawroty głowy, osłabienie, a nawet omdlenia. Zdarza się, że ciężki oddech wynika z astmy, infekcji dróg oddechowych czy alergii, ale także stanów zagrażających życiu kobiety i dziecka, dlatego nieustępujących trudności z nabieraniem powietrza w czasie ciąży nigdy nie należy ignorować.

Duszności w ciąży – przyczyny kłopotów z oddychaniem

Duszność jest subiektywny objawem zgłaszanym przez pacjentki, są sytuacje, w których wszelkie możliwe, obiektywne badania nie są w stanie zweryfikować odczuć pacjentki, dlatego diagnostyka i znalezienie przyczyny duszności może być trudne, a wręcz niemożliwe. Duszność w zależności od czynnika wywołującego może mieć różnorakie nasilenie i czas trwania. Możemy wyróżnić duszność ostrą, która pojawia się nagle, jak na przykład w przypadku zadławienia np. kęsem pokarmu, oraz duszność przewlekłą.

Duszności w ciąży mogą nie mieć nic wspólnego z fizjologicznym stanem kobiety w tym czasie trudności z oddychaniem u ciężarnych mogą wywoływać błahe czynniki, jednak źródłem problemu bywają poważne schorzenia, które mogą prowadzić do zagrożenia życia matki i nienarodzonego dziecka, dlatego nie należy ich ignorować. Najczęściej kobiety zgłaszają duszności w trzecim trymestrze ciąży, na kilka tygodni przed porodem. Wraz z rozwojem płodu, powiększaniem się macicy dochodzi bowiem do uniesienia przepony, co powoduje pewnego rodzaju ucisk na płuca. Kobiety miewają problemy z głębokimi oddechami, co może powodować duszność przy zwiększonym wysiłku, np. wejściu po schodach, szybszym chodzeniu itp.

Innymi częstymi przyczynami problemów z oddychaniem w ciąży są: astma, anemia, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a także aspiracja obcego ciała do dróg oddechowych. W ostatnim przypadku mamy do czynienia z nagłą ostrą dusznością, która jest zagrożeniem dla życia matki i dziecka i wymaga natychmiastowej pomocy.

Sprawdź również: Jak radzić sobie z osłabieniem w ciąży?

Anemia w ciąży – osłabienie, omdlenia, duszności

Niedokrwistość ciąży jest jednym z częściej spotykanych schorzeń, które wymaga interwencji lekarza prowadzącego. Objawia się ona:

  • zawrotami głowy;
  • uczuciem osłabienia, które nasila się wraz z pogłębiającą się niedokrwistością;
  • mogą pojawić się omdlenia w ciąży;
  • jeśli anemia towarzyszy kobiecie od początku, dość charakterystyczna może być duszność na początku ciąży.

Najczęstszą przyczyną niedokrwistości ciężarnych jest niedobór żelaza, dlatego lekarz prowadzący po wykonaniu morfologii krwi oraz sprawdzeniu gospodarki żelaza w organizmie zaleci suplementację żelaza. Często suplementację taką trzeba prowadzić do końca trwania ciąży, o czym powinien decydować lekarz prowadzący na podstawie wykonywanych regularnie badań.

Ciężki oddech u ciężarnej – co robić?

W zależności od przyczyny będziemy w różny sposób radzić sobie z dusznością w ciąży. W przypadku duszności w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, która jak wspomniano najczęściej spowodowana jest uniesieniem przepony, powinno zalecić się kobiecie:

  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • spokojne oddychanie,
  • nabieranie jak najgłębszych wdechów w spoczynku.

Jeśli kobieta ciężarna choruje na astmę, powinna być pod stałą kontrolą alergologa lub pulmonologa, który odpowiednio zmodyfikuje terapię i zaleci właściwe leki, które powinny zapobiegać występowaniu napadom duszności w ciąży. W przypadku problemów z oddychaniem w ciąży spowodowanych infekcją dróg oddechowych przede wszystkim należy wdrożyć leczenie przyczynowe, tj. w uzasadnionych przypadkach zastosować antybiotyk lub inne leki zalecone przez lekarza. Pomocne mogą być inhalacje i nebulizacje z zastosowaniem soli fizjologicznej, ułatwią one usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych, która może nasilać uczucie duszności.

Problemy z oddychaniem w ciąży – kiedy do lekarza?

Jak już wspomniano istnieją sytuacje, kiedy duszność w czasie ciąży może być niebezpieczna dla przyszłej mamy i dla rozwijającego się dziecka. Jeśli kobieta zauważa poniższe objawy, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

  • nagła silna duszność, która wcześniej nie występowała,
  • utrata przytomności,
  • krwioplucie,
  • ból umiejscowiony za mostkiem,
  • duszność nieustępująca pomimo stosowania się do zaleceń lekarza.

Objawy te mogą wskazywać na poważne schorzenia, takie jak zatorowość płucna, zawał serca, ciężkie zapalenie płuc itp., które będą wymagały natychmiastowej interwencji lekarza.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Niedobór żelaza w ciąży – jakie są objawy anemii? Jaka dieta na niedokrwistość w ciąży?

 

9 faktów o ruchach dziecka w ciąży

 

Hemoglobina w ciąży – anemia a wyniki badań krwi

 

Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?

 

Kołatanie serca w ciąży – co oznacza mocne bicie serca w czasie ciąży?

 

Zapalenie oskrzeli w ciąży – objawy, leczenie i domowe sposoby

 

Dieta przy anemii

 

Żelazo w ciąży – w czym jest? Jaka dieta zapobiegnie anemii?