7. miesiąc życia dziecka

7. miesiąc życia dziecka to okres dynamicznych zmian w jego rozwoju. Poprawia się pamięć długoterminowa malucha oraz jego koordynacja wzrokowo-ruchowa. Poza tym staje się on coraz bardziej aktywny i samodzielny, a to oznacza potrzebę wzmożonej uwagi ze strony rodziców. W tym okresie życia bobasa można też po raz pierwszy zaobserwować u niego lęk separacyjny. Co jeszcze warto wiedzieć o 7. miesiącu życia dziecka?

  • 0.0
  • 0
  • 1

7. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Siedmiomiesięczne dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, a nuda i bezczynność na pewno nie są jego środowiskiem naturalnym. Dla rodziców to informacja, że odtąd opieka nad maluchem będzie wymagała wzmożonej uwagi. Niemowlę nie potrafi już długo przebywać w jednej pozycji – za bardzo jest zainteresowane otaczającym go światem.

Zaczyna reagować na swoje imię, a widząc swoje odbicie w lustrze, próbuje skomunikować się z postacią, którą widzi. Odwraca wzrok w stronę dochodzącego dźwięku lub w poszukiwaniu ulubionej zabawki. Wszystkiego chce dotknąć i spróbować. Ta wzrastająca aktywność i radość płynąca z odkrywania są cechami charakterystycznymi dla każdego siedmiomiesięcznego brzdąca.

Od tego momentu rozwój dziecka zaczyna przebiegać już w indywidualnym tempie dla każdego dziecka i widać znaczące różnice pomiędzy rówieśnikami. Nie należy się przejmować, że nasz niemowlak nie posiadł jeszcze konkretnej umiejętności, którą inny siedmiomiesięczny bobas już się posługuje. Najprawdopodobniej osiągnie ją w najbliższym czasie. Jeżeli jednak się martwisz, najpewniejszym źródłem wiedzy będzie wasz pediatra. Na pewno udzieli odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Czytaj też: 8. miesiąc życia dziecka w pigułce

Ile waży 7-miesięczne dziecko – normy

Tak samo jak rozwój fizyczny i psychiczny dla siedmiomiesięcznego dziecka staje się powoli kwestią indywidualną, również waga i wzrost zależą od kilku czynników. W tym okresie spektakularny przyrost masy zostaje zahamowany i zaczynają pojawiać się różnice wynikające z temperamentu.

Niemowlę bardzo aktywne i ruchliwe szybciej będzie spalać nadwyżkę kaloryczną, a to spokojniejsze może nadal lepiej przybierać na wadze. Normą przyjętą dla siedmiomiesięcznych dzieci jest podwojenie wagi urodzeniowej plus ok. 1 kg. Średnio maluchy w tym wieku ważą ok. 8 kg (dziewczynki 7,6 kg, chłopcy 8,3 kg), a ich wzrost mieści się w granicach 68-72 cm.

W tym czasie karmienie piersią nie może już być wyłącznym sposobem karmienia niemowlaka. Zgodnie z zasadami żywienia zdrowych niemowląt, opracowanymi przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, większość dzieci wymaga wprowadzenia pokarmów uzupełniających już od około 6. miesiąca życia.

7. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

Ponieważ maluszek udoskonala wszystkie umiejętności ruchowe, które rozwijał do tej pory, jego aktywność ruchowa dziecka przejawia się na wielu płaszczyznach. Niektóre dzieci zaczynają dopiero przyjmować nowe pozycje i obracać się na boki lub wokół własnej osi, inne siadają już samodzielnie, pełzają do tyłu i czworakują, ale znajdują się też i tacy bohaterowie, którzy podejmują pierwsze próby raczkowania, a nawet próbują podciągać się przy wysokim meblu (najczęściej przy łóżeczku ze szczebelkami) i przyjmować pozycję stojącą.

Koordynacja oko – ręka jest na coraz lepszym poziomie i siedmiomiesięczne dziecko bez trudu przekłada już zabawkę z jednej ręki do drugiej, uderza nią i potrząsa w pełnej radości zabawie. Pojawiają się także pierwsze oznaki przygotowywania się do wdrożenia chwytu pęsetowego – coraz częściej niemowlę używa kciuka podczas brania zabawek do ręki.

Zobacz, jakie zmiany w rozwoju zachodzą w 9. miesiącu życia dziecka

7. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

Zauważysz na pewno, że pamięć długoterminowa, która jeszcze niedawno nie była najmocniejszą stroną twojego maleństwa, znacząco się poprawiła. Siedmiomiesięczne dziecko potrafi rozpoznać już osobę, której nie widziało przez kilka lub kilkanaście dni. Także koncentracja uległa poprawie i niemowlę może już dłuższą chwilę poświęcić na rozwiązanie nurtującego je problemu.

Rozumie, że rzeczy, które znikną mu z oczu, wcale nie przestają istnieć, a odbijająca się od podłogi piłka, odbije się kolejny raz w ściśle określonym i możliwym do przewidzenia miejscu.

Charakterystycznym etapem od 7. miesiąca życia dziecka jest lęk separacyjny oraz lęk przed obcymi. Kiedy znikniesz mu z oczu, a na twoje miejsce pojawi się nieznana mu osoba, niemowlę najpewniej zareaguje wycofaniem oraz płaczem. Ponieważ maluch już wie, że istniejesz i na dodatek okazało się, że nie jesteś z nim połączona na stałe, kiedy traci cię z oczu – zaczyna tęsknić.

7. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?

W siódmym miesiącu życia niemowlę jest już bardzo dobrym kompanem i z przyjemnością będzie ci towarzyszyło we wszystkich zajęciach i obowiązkach. Pozwól mu na poznawanie otoczenia i zabieraj je ze sobą, nawet jak idziesz do łazienki, wstawić czy powiesić pranie, do kuchni obrać ziemniaki czy wyjąć czyste naczynia ze zmywarki.

Jeżeli tylko masz taką możliwość, wychodźcie także na spotkania z innymi rodzicami mających dzieci w podobnym wieku. Niemowlęta doskonale rozróżniają dorosłych od rówieśników i bardzo lubią przebywać w swoim towarzystwie, mimo iż jeszcze przez wiele miesięcy nie będą posiadały umiejętności społecznych pozwalających na wspólną zabawę.

Dzieci w drugim półroczu życia zazwyczaj bardzo lubią kształt okrągły i piłka staje się jedną z ich ulubionych zabawek. Bawcie się razem, obserwując toczącą się czy spadającą piłkę. Dzięki tym ćwiczeniom rozwiniesz u maluszka umiejętność dłuższego skupienia uwagi.

Kolejnym sposobem na wspomaganie rozwoju dziecka w wieku siedmiu miesięcy jest zachęcanie go do ćwiczeń, np. do przekręcania się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Możesz stymulować tę umiejętność, umieszczając ulubioną zabawkę po jednej stronie leżącego na brzuszku dziecka i następnie przenieść ją na drugą stronę w taki sposób, aby niemowlę z zainteresowaniem podążało za zabawką wzrokiem. Razem z ruchem głowy, prawdopodobnie osiągniesz oczekiwany skutek, czyli przekręcenie się malucha na plecy.

Dużo uwagi warto poświęcić sensoryce. Niech dziecko poznaje dotykiem jak najwięcej różnych faktur, od miękkich i delikatnych, przez ostre, twarde, kwadratowe i okrągłe. Podawaj mu różne przedmioty i prowokuj do ich chwytania oraz do przekładania z jednej ręki do drugiej. Zwróć uwagę, że coraz częściej będzie pojawiał się chwyt z wykorzystaniem kciuka i palca wskazującego. Im więcej podobnych ćwiczeń wykonacie, tym szybciej pojawi się docelowa umiejętność pełnego chwytu pęsetowego.

Sprawdź, jak możesz wspomóc rozwój dziecka w 10. miesiącu życia

7. miesiąc życia dziecka – film

Bibliografia

 
  1. B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Wielka księga dziecka”, Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o., 2017;
  2. M. Heidi, „Pierwszy rok życia dziecka”, Dom Wydawniczy Rebis, 2020;
  3. W. Kawalec, R.Grenda, H. Ziółkowska, Pediatria tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Opublikowano: ; aktualizacja: 06.12.2023

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (1)


Są też takie dzieci, które w tym wieku już chodzą -

Przeczytaj również

Przeczytaj również

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Czerwone gardło u dziecka i silny ból gardła

 

Zapalenie pępka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Witaminy w ciąży – jakie witaminy i składniki mineralne przyjmować w czasie ciąży?

 

Na karuzeli emocji – jak nie dać się depresji ciążowej?

 

Złamanie zielonej gałązki – co to jest, objawy, leczenie, rehabilitacja, powikłania

 

Produkty zakazane w czasie karmienia piersią

 

Krynica-Zdrój z dzieckiem. Co ciekawego robić i jakie miejsca odwiedzić z całą rodziną?

 

Meningokoki – szczepienie. Kiedy i czy warto zaszczepić dziecko?