10. miesiąc życia dziecka

Maluch w pierwszym roku swojego życia zmienia się niemal z dnia na dzień. Do dziecka, które ma 10 miesięcy, już dawno nie pasuje określenie „bobas”. Co więcej – niebawem przestanie być niemowlakiem… Jak wygląda rozwój dziecka w 10. miesiącu życia?

10. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

10. miesiąc życia dziecka to czas, kiedy bardzo dynamicznie postępuje zarówno jego rozwój fizyczny, jak i intelektualny. Niemal codziennie można się spodziewać czegoś nowego, a najczęściej rodzice bywają po prostu zaskakiwani i zasypywani nowymi umiejętnościami swojego malucha. Dziesięciomiesięczne dziecko szybko się uczy i zdobywa nowe umiejętności, staje się również coraz bardziej komunikatywne. Prawdopodobnie potrafi już samodzielnie ustać z drobną asekuracją, stabilnie siedzieć, sięgać po zabawki i naśladować różne dźwięki. To sprawia, że współpraca z nim wchodzi na nowy wymiar. Już nie jest tak intuicyjna, jak w pierwszych miesiącach życia dziecka, a zaczyna się opierać na wzajemnym porozumieniu i komunikowaniu swoich potrzeb.

Ile waży 10-miesięczne dziecko – normy

W wieku 10 miesięcy dzieci ważą zazwyczaj w granicach 7,5-10 kg, z kolei ich wzrost waha się między 70 a 80 cm. Przyrost masy ciała nie jest już tak znaczny, jak w poprzednich miesiącach – wynosi zazwyczaj około 200 g na miesiąc, a różnice we wzroście i wadze wynikają z wielu czynników – znaczenie ma płeć, geny, punktem wyjścia jest także waga urodzeniowa. W razie wątpliwości warto spojrzeć na siatki centylowe, które mogą pomóc oszacować, czy waga i wzrost 10 miesięcznego dziecka mieszczą się w normach.

Zobacz też: Jak rozwija się dziecko w 11. miesiącu życia?

10. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny

Każde 1 0-miesięczne dziecko rozwija się inaczej. Niektóre na tym etapie potrafią już samodzielnie chodzić, inne dopiero sprawdzają swoje możliwości, nieśmiało próbując stawać przy meblach. Jeśli więc chodzi o f izyczne umiejętności 10-miesięcznego dziecka, wszelkie teorie należy poprzedzić słowem „zazwyczaj”, ponieważ żadna z nich nie jest regułą.

Dziecko w wieku 10 miesięcy potrafi zazwyczaj samodzielnie stawać na obie nogi, ale najczęściej wymaga jeszcze podparcia i poszukuje asekuracji. Staje więc przy ścianach, meblach, w swoim łóżeczku. Robi to coraz chętniej, bo nowa pozycja oznacza nową perspektywę i nowe możliwości, a to dla dziecka kusząca wizja.

Na tym etapie dziecko może podejmować pierwsze próby chodzenia, przesuwając się wzdłuż swojej podpory. Nie należy jednak wymuszać na dziecku prób chodzenia – musi samo wyćwiczyć swoje mięśnie i nabrać pewności. Z tego powodu 10-miesięcznych dzieci nie powinno się umieszczać w żadnych sprzętach, które mają na celu przyspieszenie postępów we wstawaniu czy chodzeniu, np. w chodzikach, które angażują zupełnie inne mięśnie niż te, które pracują podczas fizjologicznego chodu.

Samodzielne próby stawania i chodzenia to także bardzo kształcący proces dla dziecka, oparty na metodzie prób i błędów. Nawet 10-miesięczny maluch musi je popełnić, by wyczuć dobrze swoje ciało.

10-miesięczne dziecko umie już stabilnie siedzieć oraz chwytać, podnosić i przesuwać przedmioty, a także sprawnie raczkuje. Zwiększa się koordynacja ruchowa dziecka, jest również coraz bardziej świadome swoich działań – może np. przewracać strony w książeczkach, odkładać i wyrzucać przedmioty, wskazywać na nie. Wciąż rozwija się jego motoryka, którą na każdym kroku stara się ćwiczyć.

Zobacz też: Czy warto kupić dziecku chodzik?

10. miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny i umysłowy

10-miesięczne dziecko coraz bardziej świadomie wchodzi w interakcje z otoczeniem, a przede wszystkim z rodzicami. W tym wieku maluch dużo gaworzy i wydaje inne dźwięki – naśladuje te, które słyszy, próbuje powtarzać, dopasowuje je do sytuacji, starając się komunikować na miarę swoich umiejętności. Świadomie się uśmiecha i odwzajemnia uśmiech. Okazuje również niezadowolenie i wyraża złość poprzez płacz i grymaszenie, ale uspokaja się, słysząc głosy rodziców, które już rozróżnia i rozpoznaje, także z tłumu. Dziecko mające 10 miesięcy może odczuwać lęk separacyjny, kiedy traci rodziców z oczu, może również wstydzić się obcych i manifestuje swój strach.

Psychika 10-miesięcznego dziecka rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Jego komunikacja to głównie dźwięki i płacz, ale mają one swój ładunek emocjonalny – rozpoznanie go może być dla rodzica czasem trudne i frustrujące, ale jednocześnie jest ogromnie ważną lekcją zarówno dla niego, jak i dziecka. Dzieci nie płaczą i nie marudzą bez powodu, a nauka emocji jest dla nich wcale niełatwa.

Rozwój psychiczny 10-miesięcznego dziecka cały czas postępuje, a maluch sam może mieć problemy z tym, by zrozumieć, co się dzieje w jego główce i odpowiednio wyrazić swoje emocje, denerwuje się również, gdy rodzic nie potrafi ich odczytać. Kluczowa jest więc współpraca między rodzicami a dzieckiem, by wypracować wzajemne porozumienie.

Sprawdź też: Co potrafi 12-miesięczne dziecko?

10. miesiąc życia dziecka – jak wspomagać rozwój?

Mówienie do dziecka i ciągłe nawiązywanie z nim kontaktu jest niezwykle ważne dla jego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Warto więc jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem i opowiadać o otaczającym go świecie. 10-miesięczne dziecko potrzebuje stymulacji w postaci zabaw i kontaktu z przedmiotami, które stawiają przed nim coraz więcej wyzwań. Warto jednak uważać na niektóre zabawki edukacyjne, które atakują dziecko jednocześnie dźwiękiem, światłem i ruchem – łatwo bowiem o przebodźcowanie dziecka, co może prowadzić do jego emocjonalnego rozstroju.

Sukces tkwi w prostocie – drewnianych klockach, sorterach czy przeplatankach, a także niektórych prostych przedmiotach codziennego użytku. Należy również wspierać rozwój ruchowy, ale nie poganiać go. Tutaj również przydadzą się wyzwania, np. w postaci pchacza, przy którym maluch może ćwiczyć wstawanie i chodzenie.

Obserwując swoją pociechę, powinno się mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się inaczej i umiejętności 10-miesięcznych maluchów mogą się od siebie różnić. Nie warto więc porównywać własnego dziecka z innymi. Należy skupić się na tym, jak wspomóc rozwój 10-miesięcznego dziecka i stworzyć dla niego jak najlepsze warunki.

10. miesiąc życia dziecka – film

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

11. miesiąc życia dziecka

 

6. miesiąc życia dziecka

 

9. miesiąc życia dziecka

 

2. miesiąc życia dziecka

 

4. miesiąc życia dziecka

 

1. miesiąc życia dziecka

 

7. miesiąc życia dziecka

 

5. miesiąc życia dziecka