40. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Właśnie nadszedł ten moment – ostatni tydzień ciąży, czyli termin porodu. Niektóre mamy do niego nie doczekały, bo maluszek postanowił już wyjść na świat, inne nadal dzielnie noszą swój słodki ciężar. Każde rozwiązanie jest dobre! Dziecko już od kilku tygodni jest gotowe do samodzielnego życia, ale niektóre uparcie czekają do ostatniego tygodnia ciąży, by zrobić mamie niespodziankę. Czego więc można się spodziewać w 40 tygodniu ciąży?

40 tydzień ciąży, który to miesiąc?

40 tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem w 9 miesiącu i III trymestrze ciąży. To już naprawdę koniec! Nastał już termin porodu i maluch może przyjść na świat w dowolnym momencie. Od tej pory objawy porodu mogą się pojawić w każdej chwili.

40 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży jest już – można powiedzieć – zakończony i robi ono wszystko, by wydostać się na świat. Waga dziecka może jeszcze nieznacznie rosnąć – obecnie waży około 3,7kg. Wciąż także doskonali się mózg dziecka, przybywa w nim połączeń nerwowych i proces ten będzie trwał jeszcze kilka miesięcy po porodzie.

W ostatnim tygodniu ciąży dziecko ma już rozwinięte wszystkie układy i zmysły, a jego odruchy wrodzone są stabilne. Jego ciało jest już perfekcyjnie ukształtowane i dziecko wygląda jak noworodek. Maluszek jest już całkowicie przygotowany do życia poza łonem matki.

Ruchy dziecka w 40 tygodniu ciąży są już bardzo delikatnie wyczuwalne i pojawiają się coraz rzadziej – maluch to już kawał człowieka i nie ma miejsca na żadne harce. Jeśli jednak nagle zacznie się nieco mocniej i częściej rozpychać – może być to znak, że niebawem rozpocznie się akcja porodowa! Z kolei jeśli ruchy się znacznie osłabią – należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Czytaj również: Poród bez parcia – czy jest możliwy?

40 tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Ostatnie dni ciąży to czas, kiedy nasilają się bóle w dole brzucha, związane z naciskiem malucha i jego schodzeniem coraz niżej do kanału rodnego. Dlatego w 40 tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy jest już dość nisko – maluch coraz mocniej napiera na szyjkę macicy, a więc „ciągnie wszystko w dół”, co może powodować dyskomfort.

Im bliżej terminu porodu, tym parcie malucha w kanale rodnym powoduje coraz silniejsze skurcze macicy, które z odczuwalnych dotąd skurczy przepowiadających mogą się zmienić w skurcze porodowe. Jak je rozpoznać? Skurcze porodowe to regularne skurcze, powtarzające się w określonych odstępach czasu i nasilające się. Nie przemijają po zmianie pozycji. Jeśli pojawiają się co 5-10 minut – należy zgłosić się do szpitala. Są one jednak jednymi z ostatnich symptomów tego, że nadchodzi poród. Jakie jeszcze są objawy porodu?

  • Zwiększone wydzielanie śluzu , czasem podbarwionego krwią. To naturalny objaw, kiedy skraca się szyjka macicy. Może się również okazać, że odszedł czop śluzowy, a więc „korek”, który zamykał szyjkę i chronił dziecko przed infekcjami. Ma on galaretowatą postać i nie zawsze daje się zauważyć jego wypadnięcie. Odejście czopa oznacza, że rozpoczęło się rozwieranie szyjki macicy;
  • Odejście wód płodowych. Ono może nastąpić w każdej chwili. Nie jest jednak tak spektakularne, jak na filmach, nie oznacza również, że kobieta już zaczęła rodzić (ale może się zdarzyć nawet w miejscu publicznym!). Czasem wody delikatnie się sączą, co również można pomylić ze zwiększeniem wydzieliny z pochwy, a czasem wyraźnie widać, że ciekną. Wówczas należy udać się do szpitala, bo można mieć pewność, że poród jest tuż tuż. Warto jednak wiedzieć, że wody płodowe nie zawsze odchodzą samoistnie. Bywa, że dopiero podczas akcji porodowej lekarz przebija błony płodowe, by ją przyspieszyć. Warto jednak obserwować wyraźne zwiększenie wilgotności na bieliźnie;
  • Sygnały ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka również oznaczają, że organizm przygotowuje się do porodu poprzez oczyszczanie. Wskazane jest, by przed porodem - jeśli nie doszło do naturalnego wypróżnienia – wykonać lewatywę lub zastosować czopek glicerynowy, który pomoże w oczyszczaniu, mającym zapobiec niekontrolowanemu oddaniu kału podczas porodu.

Zobacz też: Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg

W 40 tygodniu ciąży przyszła mama nie jest zwolniona z dbania o siebie. W chwili, kiedy termin porodu jest już blisko, warto jeszcze bardziej zadbać o zbilansowaną dietę, najlepiej lekkostrawną, by ułatwić organizmowi samooczyszczenie. Można również spróbować produktów (oczywiście tych wskazanych i bezpiecznych), które mogą nieco przyspieszyć poród.

W ostatnie dni ciąży bardzo możliwe są częstsze zaburzenia równowagi, ponieważ brzuch jest już naprawdę nisko i nawet chodzenie powoduje dyskomfort - wówczas kobiety chodzą w charakterystyczny, „kaczy” sposób, kołysząc się z boku na bok. Przyszła mama powinna więc szczególnie na siebie uważać.

Odczucia w 40 tygodniu ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta jest już całkowicie gotowa do porodu, choć może być jej ciężko uwierzyć, że to już! Jednak organizm wysyła wyraźne sygnały, że do narodzin dziecka pozostało bardzo niewiele. Ból i dyskomfort nasilają się. W tym okresie warto być wyjątkowo czujnym, ponieważ wiele symptomów, nawet podobnych do dotychczasowych, nie należy już do dolegliwości ciążowych, a do objawów porodu.

Przyszła mamo – tak, niedługo będziesz mamą! Już nie przyszłą, nie czekającą, a tulącą swoje maleństwo w ramionach. Dziecko tak samo czeka na spotkanie z tobą i jest oraz bardziej niecierpliwe. Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała ta chwila? Czy czeka się poród naturalny czy może cesarskie cięcie? Teoretycznie – w tym tygodniu ciąży powinnaś to wiedzieć, ale praktycznie – życie lubi zaskakiwać, a ty musisz być z tym pogodzona i nie powinnaś przeciwstawiać się zaleceniom. Nawet, jeśli ułożenie dziecka jest odpowiednie, może dość do sytuacji, w których należy wykonać cesarskie cięcie. Może to być łożysko przodujące czy też jego przedwczesne odklejenie. Pamiętaj, że lekarze stoją po stronie dziecka i Twojej i zrobią wszystko, by poród zakończył się jak najlepiej i bezpiecznie dla was obojga!

Powinnaś być również przygotowana na okres połogu. Niestety, narodziny dziecka nie oznaczają końca niektórych dolegliwości. Co więcej, nie mijają one również w pierwszych dniach po porodzie. Twój organizm musi dojść do siebie i potrzebuje na to czasu – w końcu przez ostatnie 9 miesięcy dojrzewało w nim nowe życie. Obkurczająca się macica przynosi uczucie dyskomfortu, a karmienie piersią nie dla każde kobiety na początku jest łatwe. Jest jednak coś, co diametralnie zmieni się po porodzie. O ile w ciąży już kochałaś swoje maleństwo, to tuż po jego narodzinach uświadomisz sobie, że tamten wymiar miłości był niczym w porównaniu do tego, co czujesz teraz, kiedy trzymasz dziecko w ramionach!

Czytaj również: Jak przebiega poród bliźniaków? Czym różni się od porodu jednego dziecka?

40 tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Zgłaszając się do lekarza w 40 tygodniu ciąży, może on wykonać następujące badania:

  • Badanie USG, oceniające stan dziecka. Lekarz zmierzy obwód główki i brzuszka dziecka, oceni akcje jego organizmu i gotowość do porodu. Lekarz może także wykonać badanie ginekologiczne w celu oceny dojrzałości szyjki macicy.

Większość porodów przypada na okres między 37 a 39 tygodniem ciąży, ale bywają i takie sytuacje, kiedy dziecku nawet w 40 tygodniu ciąży nie spieszy się do wyjścia. Wówczas, w terminie porodu, należy regularnie zgłaszać się do szpitala, by wykonać badanie KTG i sprawdzić czynności życiowe dziecka. Jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwości lekarza – ciężarna zostanie skierowana na oddział patologii ciąży w celu dalszego monitorowania stanu zdrowia jej i dziecka. Możliwe jest wtedy wywołanie porodu – jeśli dojdzie do sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dziecka lub gdy mimo naturalnych prób przyspieszenia porodu nie pojawiają się żadne oznaki jego nadejścia.

Jeśli zapis KTG jest prawidłowy, lekarz ustali termin na kolejną wizytę, ale na rozwiązanie będzie można zaczekać w domu. Warto porozmawiać z lekarzem o bezpiecznych sposobach na przyspieszenie porodu.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie kobiety czują się cudownie po narodzinach dziecka, co więcej – dla każdej kobiety poród jest zupełnie innym doświadczeniem. Dla niektórych okazał się miłym zaskoczeniem, nie tak strasznym, jak opisują. Dla innych z kolei wspomnienie porodu pozostanie traumą. Do tego dochodzą hormony, umiejętnie sterujące nastrojami, które dla wielu kobiet bywają zaskakujące i nie takie, jakich mogłyby oczekiwać po narodzinach swojego ukochanego dziecka. Dlatego tak ważne jest, by po porodzie pozwolić sobie na wsparcie i otoczenie opieką przez bliskie, życzliwe osoby i korzystać z oferowanej pomocy, by móc we własnym tempie uporać z nową rzeczywistością i być najlepszą mamą dla swojego dziecka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

3. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

38. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

16. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

6. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

32. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

14. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

26. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch