32. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Do porodu zostało bardzo niewiele czasu, ale wciąż zarówno w organizmie dziecka jak i przyszłej mamy zachodzą zmiany. Co nowego przynosi 32. tydzień ciąży? Czy należy się już szykować do porodu naturalnego czy porodu przez cesarskie cięcie? Jak rozwija się dziecko w tym tygodniu ciąży?

32. tydzień ciąży – który to miesiąc?

32. tydzień ciąży to początek ósmego miesiąca. Trwa więc ostatni, trzeci trymestr ciąży. Do rozwiązania pozostało 8 tygodni, choć za donoszoną uznaje się ciążę od 37. tygodnia ciąży. To już bardzo niedaleko!

32. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 32. tygodniu ciąży dziecko jest już na tyle duże, że wypełnia niemal całą macicę. Jego waga wynosi około 1,8 kg, a ciałko ma około 40 cm długości. Ruchy dziecka są coraz wolniejsze, ponieważ pojemność macicy staje się dla niego zbyt mała. Choć wody płodowe umożliwiają swobodne poruszanie się, jednak nie są to już fikołki, a raczej – rozpychanie się. Dlatego przyszła mama może i rzadziej, ale za do znacznie mocniej odczuwa wszelkie harce dziecka.

Przeczytaj też: Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja

W 32. tygodniu ciąży większość dzieci obraca się już głową w dół, ale nie jest to regułą. Niektóre zrobią to dopiero za kilka tygodni, więc póki co nie ma obaw, jeśli dziecko nadal ma główkę w górze.

W 32. tygodniu ciąży dziecko ma już wykształcone wszystkie zmysły, które doskonali. Słyszy mamę, reaguje na dźwięki i światło, otwiera i zamyka oczy, porusza buzią, ssie kciuk i ćwiczy oddychanie. Jego płuca nie są jeszcze do końca rozwinięte, więc w przypadku przedwczesnego porodu maluch wymagałby jeszcze specjalistycznego sprzętu.

Zobacz też: Jak rozwija się dziecko w 33. tygodniu ciąży?

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko nadal intensywnie przybiera na wadze. Zwiększa się poziom tkanki tłuszczowej, przez co jego skóra staje się coraz jaśniejsza i mniej przejrzysta. Zanika meszek płodowy, a na główce widać włosy. Paznokcie sięgają już do wierzchołków palców. Kości dziecka są już mocno utwardzone, poza czaszką – ona pozostaje plastyczna, by móc swobodnie przejść przez kanał rodny.

W 32. tygodniu ciąży maluch jest już bardzo świadomy i czuły. To, jak wygląda dziecko na tym etapie ciąży, jest obrazem tego, jaki zobaczy się po porodzie. Zmieni się jeszcze waga dziecka, na pewno też nieco ono urośnie, ale pod każdym innym względem jest to już ten dzidziuś, którego przyszła mama za kilka tygodni będzie mogła przytulić.

Jeśli chodzi o masę ciała, jaką ma dziecko w 32. tygodniu ciąży, warto wiedzieć, że w przypadku ciąży mnogiej może dochodzić do tzw. zespołu podkradania, czego skutkiem może być znaczna różnica wagi między bliźniętami. Dlatego tak ważny jest pomiar masy ciała dzieci z ciąży mnogiej przez lekarza prowadzącego na każdej wizycie.

To też może Cię zainteresować: Jakie badania zrobić w 34. tygodniu ciąży?

32. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

32. tydzień ciąży to czas, kiedy dno macicy znajduje się w połowie odległości między pępkiem a dolnym końcem mostka, czyli wyrostkiem mieczykowatym. Wypełnia więc niemal całą jamę brzuszną, co powoduje dolegliwości ciążowe związane z silnym uciskiem na narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne. Tak jak w poprzednich tygodniach ciąży, kobieta odczuwa zmęczenie fizyczne i szereg dolegliwości, które będą się utrzymywały aż do końca ciąży.

Na tym etapie ciąży mogą nadal zdarzać się problemy ze złapaniem oddechu w związku z uciskiem macicy na przeponę. Jej dno znajduje się tuż pod żebrami, a duży i nadal rosnący brzuch utrudnia normalne funkcjonowanie i znalezienie wygodnej pozycji do siedzenia czy leżenia. Mogą się zdarzać również problemy z utrzymaniem równowagi. Macica mocno uciska też na pęcherz moczowy, stąd problemy z częstą potrzebą wizyty w toalecie, a także epizody z nietrzymaniem moczu. Ponadto, ruchy dziecka, choć bardziej precyzyjne, mogą być naprawdę bolesne – kopniaki w żebra czy w pęcherz z pewnością nie będą wywoływały u przyszłej mamy błogiego uśmiechu.

W 32. tygodniu ciąży mogą się pogłębiać zawroty głowy i bóle pleców, szczególnie w dolnym odcinku kręgosłupa, obrzęki i opuchnięcia kończyn. Ma to związek z ogromnym obciążeniem, jaki stanowi brzuch przyszłej mamy, a także zmianami hormonalnymi. Jeśli ból stanie się na tyle uciążliwy, że będzie utrudniał normalne funkcjonowanie, powodował osłabienie i zaburzenia równowagi na tyle ryzykowne, by groziły upadkiem, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty w domu lub w jednej z placówek, w których pod okiem wykwalifikowanych terapeutów są prowadzone zajęcia dla kobiet w ciąży.

Zobacz też: 35. tydzień ciąży w pigułce

Niestety, wszelkie zmiany i dolegliwości będą się utrzymywały aż do momentu porodu. W 32. tygodniu ciąży dziecko nadal rośnie, postępuje zwiększenie jego masy ciała, co może pogłębiać bóle i wszelkie niedogodności.

32. tydzień ciąży to także czas, w którym mogą się pojawiać lub pogłębiać dolegliwości okolicy odbytu, związane z hemoroidami, a także infekcje intymne. O wszelkich zmianach należy powiadomić lekarza, który zleci odpowiednie badania, a w razie konieczności przepisze leki.

Odczucia w 32. tygodniu ciąży

32. tydzień ciąży to czas, kiedy dolegliwości ciążowe nie odpuszczają. Przyszła mama nie czuje zbytnich zmian – tak, jak było w poprzednim tygodniu ciąży, tak nadal odczuwa mnóstwo dyskomfortu, co więcej – skoro brzuch ciągle rośnie, to i niektóre odczucia zwiększają swoją moc. Stąd coraz częstsze zmęczenie, poczucie obciążenia, spłycony oddech i ciągła niewygoda, a także bóle pleców. Wysokość dna macicy – jej górna część sięga żeber – daje o sobie znać szczególnie podczas prób skłonu, który jest, delikatnie mówiąc, w zasadzie nie do wykonania. Na szczęście, wiele z tych problemów minie po ciąży.

Zobacz też: Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg

Przyszła mamo – trzydziesty drugi tydzień oznacza, że koniec ciąży jest coraz bliżej, jeśli prowadzisz kalendarz ciąży z pewnością widzisz, jak bardzo zmniejsza się liczba dni do porodu. To naturalne, że odczuwasz coraz silniejszy stres związany z rychłym rozwiązaniem, martwisz się o rozwój dziecka, czy wszystko u niego w porządku i czy dasz radę wszystko przygotować. A prawda jest taka, że tylko spokój może cię uratować!

Dziecku jest całkiem dobrze w twoim brzuchu, jesteś też w stałym kontakcie z lekarzem. Jeśli masz pewność, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo, to naprawdę jedyne, co ci pozostaje, to cierpliwie czekać, kompletować ostatnie rzeczy do wyprawki i relaksować się. Możesz przypominać sobie wszystko, czego nauczyłaś się w szkole rodzenia. Dbaj także o zbilansowaną dietę. Im zdrowsze nawyki żywieniowe masz teraz, tym łatwiej będzie Ci po porodzie, kiedy karmienie piersią również będzie wymagało pewnych zmian w sposobie odżywiania (jednak nie aż tak drastycznych, jak to mówią niektóre ciążowe mity!).

32. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

32. tydzień ciąży to czas, kiedy nie obejdzie się bez badań. Pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca następujące badania:

  • badanie USG, na którym lekarz sprawdzi ruchy dziecka, jego wymiary oraz ogólny rozwój, a także oceni czynności serca. W tym tygodniu ciąży badania USG pokażą także ułożenie płodu, ale nawet, jeśli dziecko nie jest ułożone główką w dół, to nie ma jeszcze wskazań do cesarskiego cięcia – ma bowiem jeszcze czas na obrót;
  • pomiar ciśnienia i pomiar masy ciała mamy;
  • morfologię krwi i ogólne badanie moczu;
  • badanie na wysokość dna macicy.

32. tydzień ciąży to czas, w którym każda ciężarna kobieta może wyglądać i czuć się inaczej. Różnice są także w tym, jak wygląda dziecko, ile waży i mierzy. Słowem – każda ciąża jest inna, nie ma więc co porównywać, a przede wszystkim – stresować się. To, że maluch nie jest jeszcze obrócony, to nie oznacza, że należy szykować się na cesarskie cięcie, bo sytuacja nadal jest dynamiczna. Warto natomiast przygotowywać się powoli zarówno fizycznie, jak i mentalnie do porodu, niezależnie od tego, czy będzie on siłami natury czy przez cesarskie cięcie. Będzie on dużym wyzwaniem i dla mamy, i dla dziecka, które również pilnie się do niego przygotowuje. Jeśli nie zrobiło się tego wcześniej, warto wybrać odpowiednią placówkę do porodu, ponieważ każde miejsce może oferować inne standardy opieki okołoporodowej, a – jak wiadomo – każda mama chce jak najlepiej dla siebie i dziecka. Nie musi to być placówka związana z lekarzem prowadzącym ciążę, ale można zasięgnąć jego opinii – jemu również zależy na pozytywnym rozwiązaniu ciąży i szczęściu przyszłej mamy.

32. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 30. tygodniu ciąży od zapłodnienia (32. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

40. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

29. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

38. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

33. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

7. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

18. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

5. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

21. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch