1. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Ciąża to zupełnie wyjątkowy czas w życiu kobiety. Czas wielkich zmian, nowych wyzwań, karuzeli emocji, nieopisanego szczęścia, mieszającego się ze strachem i niepewnością. Abyś mogła świadomie podążać przez kolejne tygodnie ciąży, przygotowaliśmy specjalny kalendarz ciąży. Opisujemy w nim rozwój płodu tydzień po tygodniu. Dowiesz się z niego między innymi, jak liczy się tygodnie ciąży, kiedy wypada pierwszy tydzień ciąży, a także co dzieje się z Twoim dzieckiem od zapłodnienia aż do porodu.

Kiedy zaczyna się 1 tydzień ciąży?

Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które starają się o pierwsze dziecko, lub są w pierwszej ciąży, zadaje sobie pytanie, jak liczy się, który to tydzień ciąży. Kiedy właściwie przypada 1 tydzień ciąży, jak wyliczyć sam początek życia dziecka? Nie łatwo jest określić dokładnie dzień zapłodnienia oraz 1 tydzień ciąży – niekoniecznie musi do niego dojść dokładnie w dniu stosunku. W ginekologii przyjęto więc, że ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Pierwszy dzień menstruacji, określany jest również jako pierwszy dzień cyklu kobiety. Jeżeli więc w danym cyklu będziesz starać się o dziecko i dojdzie do zapłodnienia, to właśnie pierwszym dniem ostatniej miesiączki lekarz będzie wyliczał czas trwania ciąży, a także termin porodu. Chociaż może wydawać się to nieprawdopodobne, pierwszy tydzień ciąży przypada na miesiączkę. Faktycznie i dosłownie pierwszym tygodniem od zapłodnienia będzie dopiero trzeci tydzień ciąży.

Zobacz też: 2. tydzień ciąży

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Największe szanse na zapłodnienie są wtedy, gdy do stosunku dochodzi podczas owulacji, ewentualnie kilka dni przed nią. Jeżeli nie jesteś pewna, kiedy pojawi się owulacja, kup w aptece test, który pomoże Ci to określić. Przyjmuje się, że do owulacji dochodzi około 14 dnia cyklu. Możesz wtedy zaobserwować u siebie podwyższoną temperaturę w pochwie, bardziej obfitą wydzielinę, niektóre kobiety odczuwają również lekkie skurcze w dole brzucha. Wykonanie wtedy test może potwierdzić to właśnie ten moment.

1 tydzień ciąży a wiek płodu

Na pierwszą ciążową wizytę u ginekologa kobiety trafiają zwykle w 4 lub 5 tygodniu ciąży. Dzieje się tak dlatego, że owulacja u kobiety występuje w 14 dniu cyklu. Jeżeli podczas owulacji dochodzi do zapłodnienia, pierwszym symptomem zwiastującym ciążę będzie niepojawienie się najbliższej miesiączki, czyli właśnie w 4 tygodniu ciąży. Przy czym w rzeczywistości zarodek ma wtedy dopiero 2 tygodnie.

Czytaj również: Co czeka przyszłą mamę w 3. tygodniu ciąży?

1 tydzień ciąży – kiedy wykonać test ciążowy?

Brak miesiączki w spodziewanym terminie może sugerować ciążę. To dobry moment na zrobienie testu ciążowego. Czasami test ciążowy może jeszcze nie potwierdzić ciąży, ale jeśli miesiączka nie pojawi się w przeciągu kilku najbliższych dni, możesz powtórzyć test, lub wykonać badanie z krwi stężenia beta HCG.

Co się dzieje w organizmie w pierwszym tygodniu ciąży?

1 tydzień cyklu menstruacyjnego, będący już pierwszym tygodniem ciąży, nie różni się od tego, jak wyglądał dotychczas. Pojawia się krwawienie miesiączkowe, związane ze złuszczaniem się błony śluzowej macicy, na skutek spadku stężenia estrogenów oraz progesteronu. Trwa zwykle od 4 do 7 dni, w zależności od organizmu kobiety. Pojawiają się objawy typowe dla menstruacji – ból w dole brzucha, bóle krzyża, głowy, ogólne złe samopoczucie. Zwykle już w pierwszym tygodniu cyklu rozpoczyna się faza folikularna. Oznacza to, że w korze jajnika zaczynają dojrzewać pęcherzyki Graffa. W ich wnętrzu znajduje się po jednej niedojrzałej komórce jajowej. W drugim tygodniu cyklu dojdzie do pęknięcia jednego lub kilku pęcherzyków i uwolnienia komórek, lub komórki jajowej.

Sprawdź: Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w 4. tygodniu ciąży?

1 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli planujesz ciążę, powinnaś dobrze przygotować na nią swój organizm. Przede wszystkim wykonaj podstawowe badania kontrolne takie jak morfologia, trójglicerydy, OB, podstawowe badanie moczu, oraz próby wątrobowe. Sprawdź również poziom cukru. Warto również wykonać test czystości pochwy. Pamiętaj również, aby zbadać hormony – TSH, FT3, FT4, gospodarka hormonalna jest bowiem odpowiedzialna za utrzymanie ciąży. Twój stan zdrowia, a w zasadzie stan zdrowia obojga rodziców jest kluczowy dla powodzenia w zapłodnieniu oraz prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa płodu. Oprócz laboratoryjnych badań krwi i moczu, zaplanuj też kontrolę u stomatologa. Stan jamy ustnej również ma znaczenie dla utrzymania ciąży.

Przygotowanie do ciąży – jakie badania zrobić?

Powszechnym problem wśród kobiet są zaburzenia hormonalne, które sprawiają, że kobieta nie jest w stanie donosić dziecka. To właśnie z tego powodu, tak ważna jest wczesna diagnostyka i regularne kontrolowanie gospodarki hormonalnej. Jeżeli planujesz ciąże wykonaj badania tarczycy, a także umów się na wizytę kontrolną u ginekologa. Podczas wizyty lekarz oceni poprawność budowy narządu rodnego. Wywiad z pacjentką, analiza wyników badań oraz ocena funkcjonowania narządu rodnego pozwoli zaplanować dalsze postępowanie.

Przeczytaj: 5. tydzień ciąży w pigułce

Suplementacja w ciąży

Oprócz badań zadbaj również o zdrową, zbilansowaną dietę, a także suplementację. Przede wszystkim przyjmuj regularnie kwas foliowy – możesz zacząć nawet 3 miesiące przed planowaną ciążą. Suplementacja kwasu foliowego jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju płodu. Jego niedobory mogą prowadzić nawet do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego dziecka, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych, a także mogą zaważyć na dalszym przebiegu ciąży. Oprócz kwasu foliowego warto suplementować witaminę D, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, a także magnez. W pierwszym tygodniu ciąży bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu kobiety na owulację, czyli moment, kiedy możliwe będzie zapłodnienie. Warto zapytać w aptece o suplement diety dla kobiet starających się o dziecko. Zapewni on odpowiednią podaż składników odżywczych.

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

22. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

15. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

28. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

2. tydzień ciąży – miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

12. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

14. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

9. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch