28. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Poprzedni tydzień ciąży był dość burzliwy i wyjątkowo aktywny dla dziecka, więc dla odmiany 28. tydzień ciąży będzie spokojniejszy. Maluch nie jest już aż tak ruchliwy – ma coraz mniej miejsca, więc nieco się uspokaja, za to doskonali inne funkcje życiowe. Co czeka dziecko i przyszłą mamę w 28. tygodniu ciąży?

28. tydzień ciąży, który to miesiąc?

28. tydzień ciąży to nadal początek siódmego miesiąca, a więc jest się w III trymestrze ciąży. Do porodu pozostało 12 tygodni, zaś do czasu, kiedy rozwiązanie nie powinno już być żadnym zaskoczeniem, jedynie… 9 tygodni!

28. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 28. tygodniu ciąży dziecko waży ponad kilogram, a jego ciało ma długość około 37 cm. Skórę dziecka przestaje pokrywać meszek płodowy, za to rosną włosy i paznokcie. Dziecko ma już też pięknie rozwinięte rzęsy.

To, jak wygląda dziecko na tym etapie ciąży, niewiele zmieni się już do momentu urodzenia. Będzie wzrastać masa dziecka i oczywiście jego wielkość, jednak jego twarz jest buzią słodkiego niemowlaka, którą już niedługo zachwyci się przyszła mama.

Płuca dziecka w 28. tygodniu ciąży wciąż się doskonalą. Trwa produkcja surfaktantu, która zaniknie wraz z zaczerpnięciem przez dziecko pierwszego oddechu. Wykształcają się pęcherzyki płucne. 28. tydzień ciąży to także etap, w którym wyjątkowo intensywnie rozwija się mózg dziecka. Maluch ćwiczy różne partie mózgu i tworzą się nowe połączenia nerwowe między komórkami nerwowymi. Mózg staje się też coraz bardziej pofałdowany.

Co ciekawe, dziecko zaczyna intensywnie ćwiczyć ruchy mimiczne. Porusza buzią, ziewa, ma także w pełni ukształtowane oczy, wrażliwe na bodźce z zewnątrz. Okolice ust dziecka są bardzo wrażliwe, by po porodzie mogło otwierać buzię i bezbłędnie ssać pierś mamy. Badania wskazują, że maluch w brzuchu miewa także marzenia senne.

Zobacz też: Rozwój dziecka w 29. tygodniu ciąży

W tym czasie ciąży dziecko jest już mniej aktywne, jego ruchy są spokojniejsze i bardziej płynne, choć nadal jest wrażliwe i reaguje na wszystkie bodźce z zewnątrz. Powoli jednak robi mu się ciasno. Na tym etapie życia maluch doskonali wszystkie funkcje życiowe i odruchy, które już posiada. Wszystkie jego narządy wewnętrzne są wykształcone i przygotowują się do funkcjonowania poza łonem matki. Waga dziecka stale się zwiększa, stale też zmienia się jego wzrost i z dnia na dzień jest coraz lepiej przygotowane do tego, by wyjść na świat.

Jeśli chodzi o ułożenie dziecka w brzuchu w 28. tygodniu ciąży – nadal jest ono skierowane głową do góry, ale to nie powinno martwić przyszłej mamy. Maluch ma jeszcze trochę czasu, by skierować się w stronę dróg rodnych.

Dziecko urodzone w 28. tygodniu w wyniku porodu przedwczesnego, podtrzymywane przed odpowiednią aparaturę, ma spore szanse przeżycia. W dalszym ciągu określane jest jednak mianem skrajnego wcześniaka i wymaga specjalistycznej opieki.

28. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

W 28. tygodniu ciąży dno macicy znajduje się na wysokości około 7 cm nad pępkiem, co zmienia nieco układ narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Tak jak to było w zeszłych tygodniach ciąży, tak i obecnie silnie naciska na przeponę, co spłyca oddech i powoduje szybsze męczenie się. Brzuch jest naprawdę spory, wysoko uniesiony, co może powodować dolegliwości bólowe. To zupełnie normalne na tym etapie ciąży.

W 28. tygodniu ciąży ruchy dziecka nie są już tak bolesne ani intensywne, więc przyszła mama może nieco odetchnąć. Tak już będzie do końca ciąży. Dobrze jednak sprawdzać ich częstotliwość – zbyt małą aktywność dziecka należy omówić z lekarzem. Nadal jednak warto nawiązywać kontakt z dzieckiem – dotykać brzucha i mówić do niego – głos matki doskonale wpływa na rozwój dziecka. W tym tygodniu ciąży mogą się nasilać bóle pleców i bóle kręgosłupa, związane z nadmiernym obciążeniem. W trakcie ciąży normalne jest także zatrzymywanie wody w organizmie, powodujące opuchnięcia, a także skurcze w nogach.

Wiele kobiet w 28. tygodniu ciąży skarży się na zespół niespokojnych nóg. Objawia się on mrowieniem, drętwieniem, a czasem także swędzeniem i bólem łydek, co powoduje dyskomfort i potrzebę ciągłego ruszania nogami. Syndrom nie jest niebezpieczny ani dla kobiety, ani dla dziecka, jedynie wyjątkowo dokuczliwy. Warto porozmawiać o nim z lekarzem, a także zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w magnez i żelazo oraz o aktywność fizyczną.

Odczucia w 28. tygodniu ciąży

Jakie są w tym czasie objawy ciąży? Permanentne zmęczenie w 28. tygodniu ciąży to stan, który odczuwa niemal każda przyszła mama. W trzecim trymestrze ciąży niby ustępuje większość dolegliwości, ale wciąż mogą pojawiać się nowe. Możliwy jest nawrót wahania nastroju, spowodowany burzą hormonów. Mimo to jest to czas, w którym mama na ogół czuje się dobrze i w przypadku prawidłowego przebiegu ciąży w pełni korzysta z uroków swojego stanu – odpoczywa, relaksuje się i z radością oddaje syndromowi wicia gniazda.

Coraz intensywnie stają się skurcze Braxtona-Hicksa, ale nie powinny one niepokoić. Całkiem normalnym zjawiskiem są również zaparcia i hemoroidy, związane z uciskiem macicy na narządy wewnętrzne.

Trzeci trymestr ciąży, choć obfituje w nowe dolegliwości, a niektóre nasila, nie dla każdej kobiety jest taki sam. Odczucia czy rozmiary brzucha bywają różne, tak samo jak na początku ciąży, dlatego nie warto porównywać się z innymi.

Przyszła mamo – od 28. tygodnia ciąży coraz bardziej ucieka czas do rozwiązania. Postaraj się, by był to spokojny, radosny okres. Dowiedz się, jak powinno wyglądać karmienie piersią i przygotuj się do połogu. Być może przyda ci się konsultacja merytoryczna – już teraz dla spokoju możesz znaleźć odpowiedniego doradcę laktacyjnego i położną środowiskową.

Przede wszystkim jednak dbaj o siebie i dziecko. Baw się z nim, mów do niego – jego mózg nadal intensywnie się rozwija. Ciesz się swoim stanem, uwij gniazdo, zorganizuj pokój dla maluszka. I spokojnie czekaj. Każdy kolejny tydzień ciąży zbliża Was do radosnego spotkania!

28. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

W 28. tygodniu ciąży na przyszłą mamę czekają kolejne spotkania z lekarzem. Jakie badania należy wykonać w tym tygodniu ciąży?

  • Badanie USG, podczas którego lekarz prześledzi rozwój dziecka i dokona pomiarów jego ciała, funkcji życiowych i ułożenia. Sprawdzi również, na jakiej wysokości jest macica i czy nie skraca się jej szyjka. Rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży, a szczególnie jego wciąż rosnąca masa oraz wielkość, coraz bardziej utrudniają dokonanie dokładnych pomiarów. Będą one orientacyjne, są także różne dla każdej ciąży, więc przyszła mama nie powinna ich porównywać z innymi.
  • Badanie ogólne moczu.
  • Szczegółowe badania krwi, w których powinno się oznaczyć także grupę krwi matki. Jest one niezbędne, jeśli istnieje ryzyko choroby hemolitycznej, która pojawia się w wyniku konfliktu krwi matki i dziecka.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Ciąża na tym etapie to pomieszanie odczuć – od radości, przez niepokój i dyskomfort, aż do totalnego zmęczenia. Warto zadbać o spokój w tym czasie, dokształcić się w tematach, które budzą niejasność i budować więź z dzieckiem, które już doskonale słyszy i czuje wszystko, co dzieje się dookoła niego.

28. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 26. tygodniu ciąży od zapłodnienia (28. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 06.10.2023

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

36. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

17. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

18. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

3. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

35. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

39. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

12. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch