Czerwone gardło u dziecka i silny ból gardła

Czerwone gardło u dziecka bardzo często stanowi pierwszy objaw infekcji (wirusowej lub bakteryjnej). Symptom taki towarzyszy chorobom wieku dziecięcego, jak: płonica, odra lub różyczka. Również anginie – ostremu zakażeniu migdałków – towarzyszy zaczerwienienie i silny ból gardła u dziecka. Domowe sposoby w tym przypadku obejmują np. inhalacje. Jak leczyć zaczerwienione i przekrwione gardło u dziecka?

Czerwone gardło u dziecka – co to znaczy? Pierwszy objaw infekcji?

W wyniku obniżonej odporności jesteśmy znacznie bardziej podatni na infekcje. Wywoływane są one najczęściej przez zakaźne wirusy. Zwłaszcza dzieci, które wracają do żłobków i szkół po przewie wakacyjnej mają sposobność do zarażania się od siebie. Jednym z pierwszych objawów choroby jest czerwone gardło u dziecka.

Istnieje wiele schorzeń w przebiegu, których obserwuje się zaczerwienione gardło u dziecka. Niektóre z nich można spróbować wyleczyć domowymi sposobami, lecz odpowiednią terapię części z nich musi ustalić lekarz.

Przeczytaj też: Co oznacza obłożony język u dziecka?

Jakie choroby powodują zaczerwienienie gardła u dziecka?

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych przyczyn czerwonego gardła jest wiele. Podrażnienie gardła u dziecka może wynikać z choroby wirusowej lub bakteryjnej.

Ponadto czerwone gardło obserwuje to objaw niektórych chorób wieku dziecięcego – różyczka, odra, płonica.

Najczęstsze przyczyny chorego gardła to:

  • wirusowe i bakteryjne (angina) zapalenie gardła u dziecka,
  • mononukleoza zakaźna,
  • podrażnienie spowodowane uciążliwym kaszlem

Zaczerwienienie i ból gardła u dziecka towarzyszą również w zapaleniu migdałków, a także bywają następstwem zapalenia zatok czy jam nosa.

Zaczerwienione, bolące gardło u dziecka – objaw anginy

Angina u dziecka to bakteryjne zapalenie migdałków, które, tak jak i bakteryjne zapalenie gardła, jest poważną chorobą wymagającą konsultacji z lekarzem.

Oba stany przebiegają z wysoką temperaturą ciała i dreszczami. Występuje ból gardła podczas przełykania, który często promieniuje do ucha. Dolegliwości bólowe mogą być odczuwane jako: pieczenie, swędzenie, palenie wraz z uczuciem suchości w jamie ustnej z towarzyszącym utrudnionym otwieraniem ust.

Niekiedy jednak wstępuje zwiększone wydzielanie śliny. Bardzo często dzieci skarżą się na ból głowy, ponadto mają zmieniony, pogrubiały głos.

W anginie ropnej u dziecka, oprócz zaczerwienionego gardła, widoczne są znacznie powiększone migdałki podniebienne z bruzdami i ropnym, białym nalotem. Ponadto mamy do czynienia z powiększonymi i bolesnymi węzłami chłonnymi.

Bakteryjne zapalenie gardła u dziecka wymaga włączenia antybiotyku, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Silny ból przy przełykaniu i przekrwienie gardła u dziecka – wirusowe zapalenie gardła?

W chorobach wirusowych ostry ból gardła (zwłaszcza przy przełykaniu) pojawia się jako jeden z pierwszych objawów i narasta w czasie.

Lekarz stwierdza przekrwienie gardła i zaczerwienienie łuków podniebiennych u dziecka. Obserwuje się również drobne, błyszczące pęcherzyki na podniebieniu miękkim.

W sytuacji kiedy gardło choruje przez infekcję wirusową, występują też dolegliwości nazywane ogólnymi. Pacjenci skarżą się wtedy na złe samopoczucie, bóle mięśniowe, „łamanie w kościach”, pokasływanie.

Dzieci tracą apetyt, chęć do zabawy, stają się marudne i niecierpliwe. Często występuje również podwyższona temperatura ciała – stan podgorączkowy, a także objawy ze strony przewodu pokarmowego – nudności, biegunka.

Dołączają się również objawy nieżytu nosa, z wydzieliną początkowo wodnistą, później katar może się zagęszczać i utrudniać oddychanie przez nos albo nawet blokować zupełnie. Wydzielina może zmienić barwę z przejrzystej na zielonkawą (i nadal nie świadczy to o podłożu bakteryjnym choroby). W infekcjach wirusowych często dochodzi do podrażnienia spojówek oczu, stają się wtedy zaczerwienione, szkliste.

Przekrwione i zaczerwienione gardło u dziecka – jak leczyć?

Jeśli nie mamy do czynienia z silnym bólem gardła u dziecka i objawy nie są bardzo dokuczliwe oraz nie występuje gorączka, można spróbować poradzić sobie samodzielnie.

W przypadku bólu, zaczerwienionego i przekrwionego gardła u dziecka najważniejszy jest odpoczynek w łóżku i przyjmowanie dużych ilości ciepłych płynów – np. herbaty z liści lipy, naparów ziołowych z sokiem malinowym (maliny zawierają dużo naturalnych substancji przeciwzapalnych), miodem.

Ponadto wiele skutecznych preparatów jest dostępnych bez recepty. Ból przy przełykaniu można łagodzić pastylkami lub tabletkami na gardło dla dzieci zawierającymi substancje przeciwbólowe, chłodzące, odkażające.

Substancje te są również dostępne w postaci płynach do płukania i sprayu na ból gardła dla dzieci – sposób podania leku zależy od naszych własnych preferencji. W przypadku sprayu należy pamiętać, że dawka leku powinna trafić na tylną ścianę jamy gardła, nie zaś na podniebienie lub język.

U dzieci powyżej 3. roku można stosować także lizaki na gardło dla dzieci, które nawilżają podrażnione i zaczerwienione gardło, niwelując dolegliwości bólowe.

Domowe sposoby na ból i czerwone gardło u dziecka

Poza samym zapaleniem gardła u dziecka, czy to wirusowym, czy bakteryjnym, podrażnienie może być spowodowane mocnym lub przedłużającym się kaszlem w przebiegu infekcji dolnych dróg oddechowych. Silny odruch kaszlowy, wielokrotne napady kaszlu w ciągu dnia, czy nawet pokasływanie i pochrząkiwanie, mogą przyczynić się do silnego bólu gardła u dziecka.

W przypadku bolącego i czerwonego gardła u dziecka pomocne są zabiegi nawilżające jamę nosowo-gardłową, czyli inhalacje z dodatkiem soli. Podrażnione gardło można wspomóc tabletkami do ssania z mentolem, który zmniejszy ból, poprzez swoje właściwości chłodzące.

Na przekrwione i chore gardło u dziecka warto zastosować także krople do nosa z soli morskiej lub krople z olejkiem, na przykład sezamowym, ponieważ, spływając po tylnej ścianie gardła, utworzą na nim warstwę ochronną.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Karolina Szurmiej

Lekarz

Jest lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii. Absolwentka Wydziału Lekarskiego UM w Łodzi. W trakcie studiów uczestniczyła w zagranicznych praktykach zawodowych z zakresu chorób wewnętrznych we Francji. Aktualnie pracuje w USK im. WAM w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Klatka piersiowa lejkowata – objawy, leczenie i rehabilitacja lejkowatej klatki piersiowej u dziecka

 

Przewlekłe zapalenie migdałków – ile trwa, objawy, badania, leczenie, powikłania

 

Zapalenie gardła u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby, powikłania

 

Wirusowe zapalenie gardła u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Wymaz z gardła i wymaz z nosa u dziecka – kiedy wykonać i jak przebiega posiew z gardla i nosa?

 

Angina ropna u dzieci – objawy, leczenie w domu, antybiotyk

 

Ból gardła u dziecka – jakie są przyczyny i jak leczyć?

 

Leki na anginę – antybiotyk i leki bez recepty w leczeniu dzieci i dorosłych