Gorączka u niemowlaka – jak zbić gorączkę u dziecka?

Gorączka u niemowlaka to częsty objaw u małych dzieci. Podwyższona temperatura u dziecka świadczy np. o przeziębieniu lub trzydniówce u niemowlaka. Wysoka temperatura u niemowlaka wymaga konsultacji lekarskiej. Stan podgorączkowy u niemowlaka można jednak zwalczać z pomocą domowych sposobów na gorączkę. Jak zbić gorączkę u dziecka?

Temperatura u niemowlaka – od ilu stopni jest gorączka?

Prawidłowa temperatura u niemowlaka do pierwszego roku życia mieści się w granicach 36–37 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura ciała u dziecka nie musi jednak wskazywać na gorączkę czy stan podgorączkowy. Stan podgorączkowy u niemowlaka to temperatura od 37 do 37,9 stopni Celsjusza. A zatem od ilu stopni jest gorączka?

Gorączka to ciepłota ciała wynosząca 38 stopni Celsjusza lub więcej. Wysoka temperatura to stan organizmu będący odpowiedzią na toczący się w nim proces, najczęściej zapalny. Gorączka u niemowlaka pojawia się dość, często z uwagi na fakt, że na tym etapie rozwoju dziecko często choruje.

Rodzice nierzadko mają wątpliwości co do tego, jak mierzyć temperaturę u malucha. Według zaleceń optymalne miejsce pomiaru temperatury u dziecka zależy od wieku: u osób poniżej 3 lat najlepszym miejscem do sprawdzenia, czy dziecko ma gorączkę jest odbytnica, u dzieci w wieku 3–5 lat ciepłotę ciała mierzy się w uchu, a u dzieci starszych – w dole pachowym.

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Gorączka u niemowlaka – przyczyny – dlaczego dziecko gorączkuje?

Przyczyny gorączki u niemowlaka są bardzo zróżnicowane. Najczęściej dziecko ma gorączkę w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych – niezbyt wysoka gorączka jest dość typowym objawem przeziębienia u niemowlaka.

  • Gorączka u dziecka bez innych objawów może świadczyć o zakażeniu układu moczowego, które w takiej sytuacji rozpoznawane jest na podstawie badania ogólnego oraz posiewu moczu. W wieku niemowlęcym problem częściej dotyczy chłopców i może, ale nie musi, świadczyć o wadzie układu moczowego).
  • Przyczyną wysokiej temperatury u dziecka bywa również ostre zapalenie ucha środkowego. Może towarzyszyć mu pocieranie ucha, chwytanie się za ucho, czasem wymioty, ale może się zdarzyć, że gorączka jest jedynym objawem). Z kolei gorączka i biegunka u niemowlaka to możliwy objaw rotawirusa lub zakażenia adenowirusem.
  • Kiedy dziecko ma gorączkę można podejrzewać także inne choroby zakaźnie, takie jak np. rumień nagły nazywany potocznie trzydniówką. Przez pierwsze 3–5 dni dziecko gorączkuje – często mamy do czynienia z wysoką gorączką u niemowlaka. Następnie gorączka ustępuje, a na ciele pojawia się plamisto-grudkowa wysypka). Często mamy też do czynienia z gorączką przy ząbkowaniu.

Rzadziej wysoka temperatura u dziecka może być spowodowana przez poważne choroby, takie jak np. posocznica czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Przeczytaj też: Paracetamol w ciąży

Paracetamol dla dzieci – lek na gorączkę u niemowląt

Temperatura u niemowlęcia powyżej 38 stopni Celsjusza uznawana jest za wysoką gorączkę i wymaga wdrożenia postępowania obniżającego ciepłotę ciała. Co na gorączkę u niemowlaka?

Aby zbić gorączkę można podać leki przeciwgorączkowe dla dzieci. U dzieci do 3. miesiąca życia włącznie podawany jest paracetamol, starszym możemy podawać paracetamol lub ibuprofen. Ibuprofen dla dzieci oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego, ma także właściwości przeciwzapalne. Ibuprofenu unikamy u dzieci z: odwodnieniem, chorobami nerek, ospą wietrzną.

Jak wygląda dawkowanie paracetamolu dla dzieci? Ten lek na gorączkę podajemy w dawce: 15 mg/kg m.c./dawkę doustnie lub 20–25 mg/kg m.c./dawkę doodbytniczo; można podawać co 6 godz. Ibuprofen podajemy w dawce 10–15 mg/kg m.c. doustnie lub doodbytniczo, można podawać co 8 godzin. Należy pamiętać o tym, że kiedy dziecko gorączkuje, nie wolno podawać mu kwasu acetylosalicylowego z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye'a.

Zbijanie gorączki jest szczególnie ważne u pacjentów w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Jest to bowiem grupa narażona na wystąpienie drgawek gorączkowych. Jeżeli drgawki gorączkowe u dziecka wystąpiły w przeszłości bądź też cierpi ono na padaczkę, temperatura ciała powinna zostać obniżana już przy stanie podgorączkowym, a w domu powinno się mieć diazepam we wlewkach doodbytniczych (w razie wystąpienia drgawek, dziecko należy ułożyć w bezpiecznej pozycji, podać lek na gorączkę dla dzieci oraz wlewkę z diazepamem, powiadomić pomoc medyczną).

Czytaj również: Gorączka bez innych objawów u dziecka – jak postępować?

Domowe sposoby na gorączkę – jak zbić gorączkę u dziecka?

Gdy niemowlę ma gorączkę, warto zastosować naturalne sposoby, które pomogą obniżyć temperaturę ciała dziecka. Do dyspozycji mamy metody niefarmakologiczne, czyli chłodzenie fizykalne. Sprawdzonym domowym sposobem na gorączkę u niemowlaka jest zastosowanie chłodnych okładów. Mniej polecana jest kąpiel w wodzie o 1 stopień Celsjusza niższej niż ciepłota ciała.

Wspomagająco w leczeniu gorączki można stosować ekstrakt z lipy (powyżej 1. roku życia), np. w formie syropu na gorączkę dla dzieci.

Oprócz zbijania gorączki, należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu dziecka – gorączka zwiększa bowiem zapotrzebowanie na płyny. Do tego celu można wykorzystać środki nawadniające dla dzieci (np. z elektrolitami). Nie należy także przegrzewać dziecka – okrycie gorączkującego dziecka grubymi kocami sprawi, że temperaturę będzie trudniej obniżyć.

Gorączkujące dziecko, zwłaszcza niemowlę, powinno zostać zbadane przez lekarza. Szczególny niepokój budzi bardzo wysoka gorączka u dziecka oporna na leki przeciwgorączkowe, nietypowe zachowanie dziecka, przyjmowanie wymuszonej pozycji, sztywność itp. Niepokojące są także przewlekłe gorączki – mogą one świadczyć o chorobie z grupy chorób autoimmunologicznych lub nowotworowych (najczęściej białaczki, chłoniaki).

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Agnieszka Zaremba-Wilk

Agnieszka Zaremba-Wilk

Lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pediatra. Poza chorobami dzieci interesuje się: chirurgią, chirurgią dziecięcą, a także chorobami wewnętrznymi.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Paracetamol dla dzieci – działanie, wskazania, formy, dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje, skutki uboczne

 

Jak pobrać próbkę moczu niemowlaka?

 

Objawy trzydniówki

 

Ibuprofen dla dzieci – działanie, zastosowanie, formy, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, interakcje

 

Gorączka i wymioty u dziecka – jakie są przyczyny, kiedy lekarz, co robić i co podać?

 

Katar i przeziębienie u dziecka – jak leczyć katar i przeziębienie u niemowląt?

 

Jak mierzyć temperaturę dziecka?

 

Temperatura u niemowlaka – przyczyny, leczenie, domowe sposoby