Zielona kupka u niemowlaka – od czego się pojawia i co oznacza?

Rodzice niemowląt zwykle zwracają uwagę na kolor kupki dziecka. Dość częstą przyczyną ich niepokoju jest pojawienie się zielonkawych stolców. Chociaż takie zabarwienie kupy nierzadko wywołuje panikę, najczęściej nie świadczy o żadnej patologii. Jak wygląda prawidłowy stolec u małego dziecka? Od czego zależy kolor kupy niemowlaka? Kiedy zielona kupka u niemowlaka powinna budzić niepokój?

Kolor kupy niemowlaka – co oznacza zielony stolec?

Prawidłowy kolor stolca niemowlęcia zmienia się wraz z upływem czasu. Np. zielona kupa u noworodka to smółka, czyli pierwszy stolec, który z założenia ma ciemnozielony kolor, jest lepki i gęsty. Również w kolejnych dobach życia noworodek oddaje z reguły stolce o zielonkawym zabarwieniu.

Po upływie pierwszego tygodnia życia stolce mają zwykle żółtawy lub musztardowy kolor. Pod wpływem kontaktu z powietrzem naturalnie zmieniają swój kolor na zielonkawy – wskutek utleniania.

Gdy do diety dziecka wprowadzane są nowe pokarmy, stolce mają prawo zmieniać swoje zabarwienie zależnie od spożywanych produktów. Po spożyciu szpinaku powstają zielone kupki, a czerwone – po spożyciu większej ilości buraczków.

Kolor stolca zależy także od szybkości pasażu jelitowego (przejścia przez przewód pokarmowy) – w przypadku szybkiego pasażu stolce są żółte, w przypadku nieco wolniejszego – zielonkawe lub brązowe.

Kiedy wygląd stolca może być objawem choroby?

Niepokój powinno wzbudzić:

  • czerwone zabarwienie stolca (w przypadku, gdy dziecko nie jadło nic, co mogłoby taki kolor spowodować);
  • zabarwienie czarne, smoliste (pod warunkiem, że dziecko nie jest leczone preparatami żelaza);
  • odbarwienie stolca (stolce białe).

Przyczyny zielonej kupki u niemowlaka

Co oznacza zielona kupka u niemowlaka? Zielony kolor kału u dziecka niepokoi rodziców i stanowi przyczynę zgłaszania się do gabinetów lekarskich. Rodzice często wiążą taki kolor kupy z zakażeniami czy innymi nieprawidłowościami ze strony przewodu pokarmowego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), podczas gdy oddawanie zielonych stolców zwykle nie wiąże się z żadnymi zaburzeniami.

Zielony kolor stolca może być np. efektem utleniania pod wpływem kontaktu z powietrzem. Stolce o ciemnozielonym zabarwieniu, które często niepokoją rodziców, są też całkowicie prawidłowym objawem przy podawania preparatów żelaza. Ponadto zielone kupki mogą być rezultatem zmian flory bakteryjnej po leczeniu antybiotykiem.

Zielony stolec u niemowlaka może zaniepokoić rodziców, gdy:

  • zawiera domieszki śluzu, krwi i/lub ropy;
  • dziecko ma inne objawy, takie jak: biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, zmiany skórne (może być to sygnał świadczący o alergii pokarmowej lub nietolerancji pokarmowej na białka mleka krowiego), zaburzona częstotliwość oddawania stolca, zaparcia (zielone kupy mogą świadczyć o zwolnionym pasażu jelitowym – objawem alarmowym powinno być oddawanie z wysiłkiem zbitych, twardych stolców), niedostateczny przyrosty masy ciała;
  • dziecko ma żółte zabarwienie powłok skórnych i białkówek oczu (czyli ma żółtaczkę).

Zielona kupka u niemowlaka a karmienie piersią

W trakcie karmienia piersią zarówno rytm wypróżnień, jak i kolor stolców u dzieci, jest bardzo różny. Jeżeli dziecko oddaje stolce bez wysiłku, dobrze przybiera na masie i nie prezentuje innych niepokojących objawów, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Kolor kupki u niemowlaka karmionego piersią może być różny w ciągu dnia i zależeć m.in. od charakteru karmień.

Czym zatem są spowodowane zielone stolce u niemowląt karmionych piersią? Jeżeli dziecko było karmione piersią krótko i dostarczyło sobie głównie pokarmu wodnistego (tzw. mleko pierwszej fazy), kolor stolca zapewne będzie inny niż po dłuższym posiłku bogatszym w laktozę, która, fermentując, powoduje zielonkawe niemowlęce kupki. Wodniste i spienione stolce o zielonkawym zabarwieniu u dziecka karmionego piersią mogą świadczyć o nieprawidłowej technice karmienia.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane wzbogacone jest o żelazo – to sprawia, że gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym kolor stolca może być zmieniony na czarny lub ciemnozielony. Tendencję do oddawania zielonkawych stolców mają także dzieci karmione hydrolizatami białek (tzw. mlekami hipoalergicznymi).

Zmianę koloru i zapachu stolca często można zaobserwować po wprowadzeniu do diety nowej mieszanki – jest to zupełnie naturalny objaw.

Zielone kupy u niemowlaka kiedy do lekarza?

Podsumowując, zielone zabarwienie stolca u niemowlęcia, zarówno karmionego piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, w większości przypadków nie wiąże się z żadną patologią i samo w sobie nie jest wskazaniem do prowadzenia diagnostyki.

Niepokój mogą budzić zielone kupki u dziecka w połączeniu z innymi objawami – biegunką, zaparciem, zmianami skórnymi, zażółceniem skóry itd. Na podstawie całości obrazu klinicznego lekarz decyduje, czy istnieje podstawa do diagnostyki, np. w kierunku alergii na białko mleka krowiego, w kierunku żółtaczek niemowlęcych itd.

Zobacz, co na temat zielonych kupek niemowlaka mówi położna

„Moja córka ma 7 tygodni. Od 23 tygodni zaobserwowałam, że jej kupki przestały być żółte, a są zielonkawe, często ze śluzem i do tego bardzo rzadkie. Zauważyłam też kilka razy małe ilości krwi. Do diety nie wprowadzałam żadnych ciężkostrawnych produktów, a nawet jeśli coś takiego zjadłam czy też nie, to kupka i tak jest zielonkawa. Dziecko waży 5100 g. Trochę mnie to martwi, czy jest się czym przejmować?” – EliAngel

Na pytanie odpowiada M. Jungowska, położna:

„Dzieci karmione wyłącznie piersią oddają od 4 do 15 stolców na dobę. Stolce wyglądem zwykle przypominają jajecznicę z drobnymi białymi kłaczkami. Jeśli chodzi o kolor stolców, to można obserwować feerię barw – od złotego piasku do oliwki. Stolce mogą zawierać nieznaczną ilość śluzu, ale nie powinno w nich być świeżej krwi.

Zielonkawy odcień kupy może być skutkiem krótkiego, naprzemiennego karmienia z obu piersi (karmisz z jednej piersi, po 3 minutach dziecko zaczyna się denerwować zmieniasz pierś; dziecko otrzymuje wtedy tylko mleko tzw. pierwszej fazy, bogate w laktozę, która jest cukrem i powoduje fermentację w jelitach stolce zielenieją, mogą również być strzelające produkcja gazu).

Co do śluzu, powinno go być niewiele. Przyczyny większej ilości śluzu mogą być różne:

  • alergie (w Polsce najczęstszymi alergenami są: gluten, jaja, białko mleka krowiego),
  • infekcje.

Jeśli w ciągu jednej doby dziecko odda więcej niż dwa stolce zawierające duże ilości śluzu (stolec wygląda jak galaretka) lub w stolcu pojawią się kłaczki świeżej krwi, trzeba pójść do pediatry najlepiej z dowodem zbrodni (pieluchę pakujemy w worek foliowy), żeby pediatra mógł się przekonać naocznie, o czym mowa”.

Opublikowano: ; aktualizacja: 08.03.2023

Oceń:
0.0

Agnieszka Zaremba-Wilk

Agnieszka Zaremba-Wilk

Lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pediatra. Poza chorobami dzieci interesuje się: chirurgią, chirurgią dziecięcą, a także chorobami wewnętrznymi.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

 

Zapalenie piersi – objawy i leczenie

 

Krew w kupce niemowlaka – jakie są przyczyny, co to znaczy, co robić, kiedy do lekarza?

 

Jak przygotować piersi do karmienia?

 

Wyprawka na czas połogu

 

Pozycje do karmienia piersią

 

Twoje prawa na porodówce

 

Biegunka u niemowlaka – sposoby na rozwolnienie u niemowląt