Macica łukowata – zajście w ciążę, poronienie, rokowania

Wady macicy często są diagnozowane przez przypadek. Mogą być one przyczyną problemów z płodnością oraz częstych poronień. Wiele kobiet dopiero po wielu nieskutecznych próbach zajścia w ciążę decyduje się na badania, które są w stanie wykazać wady dotyczące kształtu macicy. Jedną z nich jest macica łukowata (siodełkowata). Czy ta zmiana oraz inne wady tego narządu rozrodczego stwarzają problemy z zajściem w ciąży i są przyczyną bezpłodności?

Wady macicy

Wady macicy mogą stwarzać zagrożenie dla kobiet w ciąży, często są diagnozowane przez przypadek. Nieprawidłowości w budowie narządu rozrodczego mogą być przyczyną częstych poronień oraz prowadzić do przedwczesnego porodu.

U kobiet, które planują mieć dziecko, stanowią również niekiedy przeszkodę do zajścia w ciążę. Jakie zagrożenie stwarzają wady wrodzone w kształcie macicy oraz jakie badania mogą pomóc je wykryć?

Budowa macicy – jaka jest prawidłowa?

Macica jest narządem rozrodczym, który umiejscowiony jest wewnątrz miednicy mniejszej. Jej kształt może przypominać spłaszczoną małą gruszkę. Prawidłowa macica ma około osiem centymetrów długości i około cztery centymetry szerokości.

Część górna to trzon macicy. Zbudowany jest on głownie z mięśni gładkich. Jej jama, czyli jej wnętrze, które wyścieła błona śluzowa, która zwana jest również endometrium. To właśnie w tym miejscu zagnieżdżona zostaje zapłodniona komórka jajowa.

Górna część tego narządu rozrodczego połączona jest z jajowodami. Połączenie to jest zwane rogami macicy ze względu na kształt. Dolna część trzonu to część, przez którą szyjka przechodzi do jamy macicy.

Szyjka macicy, a właściwe jej dolna część, która jest otwarta w stronę pochwy, produkuje wydzielinę zasadową, która ma za zadanie ułatwić poruszanie się plemnikom.

Macica w ciąży – jak wygląda?

Macica rośnie razem z płodem i jest narządem, który dostosowuje się do potrzeb dziecka. Jest bardzo elastyczna. Podczas ciąży powiększa się jej trzon. Dzieje się tak, przez podwyższony poziom estrogenów. Hormony mają jednak działanie na ten organ tylko na początku.

Potem macica powiększa się na skutek wzrostu płodu. Narząd ten jednakie rośnie symetrycznie. Zazwyczaj to tylko górna część macicy się powiększa. Podczas ciąży powiększa się nie tylko macica, ale również wzrasta ilość naczyń krwionośnych znajdujących się wokół niej. Ma to związek z coraz większym przepływem krwi.

Macica w ciąży na ostatnich jej etapach może osiągać pojemność nawet pięciu litrów, a jej waga z sześćdziesięciu gramów wzrasta do ponad kilograma. Rośnie ona dzięki wydłużającym się włóknom mięśniowym. Cały czas pojawiają się nowe włókna, które bardzo szybko rosną, co przyczynia się do zmiany wyglądu macicy u kobiet ciężarnych.

Macica łukowata – co to znaczy i jak wygląda?

Macica łukowa (inaczej macica siodełkowata) jest to najmniej komplikowana wada budowy macicy. Jest również najczęstszym zaburzeniem w budowie tego ważnego narządu rozrodczego.

Wada ta ma niewielki wpływ na problemy z zajściem w ciążę. Tylko niekiedy może stwarzać problemy z reprodukcją. Macicę łukowatą nie łatwo zdiagnozować, ponieważ jej obraz zewnętrzny jest prawidłowy.

Dopiero jej wnętrze różni się od prawidłowej budowy. Wewnątrz widoczne jest uwypuklenie w macicy.

Jeśli lekarz w czasie badania wykryje tę wadę w budowie macicy, stosuje się zazwyczaj opis: grupa VI wg AFS. Jest to bardzo często spotykana wada u kobiet, dlatego przez niektórych naukowców traktowana jest jako norma, jednak dla innych stanowi patologiczną zmianę.

Macica siodełkowata – jakie badania wykonać?

Wada ta jest najczęstszą anomalią w budowie macic. Stwierdzić ją można za pomocą badania USG 3D. Jest to badanie, które powinno być wykonane przez doświadczonego diagnosty. Może ono ułatwić rozróżnienie macicy siodełkowatej od innych bardziej zaawansowanych wad macicy.

Tę wadę można również wykryć przy pomocy badania HSG, czy histeroskopii, jednak często wynik nie wykaże żadnych zmian w budowie macicy.

Macica łukowata a ciąża – rokowania

Przy tej zmianie widoczne jest małe uwypuklenie w macicy. Tego typu wada w budowie macicy nie stwarza zagrożenia dla zdrowia kobiety. W niektórych kobiet z tą zmianą mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę. Macica siodełkowata w niewielkim stopniu może powodować poronienie. Większość kobiet z tą wadą wrodzoną nie miały problemu z donoszeniem ciąży. Tylko w niewielu przypadkach konieczne było leczenie operacyjne. Rokowania dla ciąży są pomyślne dla większości przypadków.

U kobiet w ciąży z macicą siodełkowatą poronienie występowało najczęściej w drugim trymestrze. Znacznie częściej stwierdza się u nich nieprawidłowe położenie płodu. Jednak szacuje się, że prawie osiemdziesiąt procent ciąż w tym przypadku kończy się urodzeniem zdrowego dziecka, a ciąża i poród przechodzą bez powikłań.

Macica łukowata – leczenie

Przy tej wadzie nie ma wskazań do podejmowania leczenia. Kobietom zaleca się staranie o potomstwo, tak jak w przypadku pań, które mają prawidłową budowę macicy.

To fakty, które są uzasadnieniem dla decyzji komisji naukowej Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, które zdecydowało o usunięciu macicy łukowatej z najnowszej klasyfikacji wad wrodzonych macicy.

Bibliografia

 
  1. Stany nagłe. Ginekologia i położnictwo, Tomasz Maciejewski.
  2. Położnictwo, Grzegorz H. Bręborowicz.
  3. Najważniejsze zagadnienia. Seria podstawy położnictwa, Baston, J. Hall, A. Henley-Einion.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Polip macicy – przyczyna problemów z zajściem w ciążę?

 

Niepłodność pierwotna i niepłodność wtórna – przyczyny i leczenie

 

Niepłodność immunologiczna – badania, leczenie i szanse na zajście w ciążę

 

Dieta na płodność – zasady jadłospisu diety płodności

 

Progesteron – co powinnaś o nim wiedzieć?

 

Nietolerancja pokarmowa przyczyną problemów z zajściem w ciążę

 

Niedomoga lutealna – przyczyny, badania i leczenie niewydolności ciałka żółtego

 

Przedwczesna menopauza - objawy, przyczyny i leczenie